Gobarska sezona 2010

Začel/a MIČO, 10 Julij 2010, 18:23

Prejšnja tema - Naslednja tema

ubisoft

Danes smo šli na gobarski sprehod po Nanosu.
Gob je toliko da skoraj nimaš kam stopiti da ne bi katere pohodil.
Je pa bilo zelo mrzlo. Zjutraj samo 1 stopinja.

Nabirali pa smo sirovke. Jih je toliko da bi jih lahko nabrali 100 kg. Povsod so, kamor se obrneš jih vidiš. Mi pa smo jih pobrali eno košaro.
Našli pa smo tudi 10 jurčkov. Najbolj zanimivo pa je da so bili vsi na 10 metrih dolžine. Drugje pa jih sploh nismo videli.

Tako da gobe so. Kot opažam še vedno na višini od 700-1000 metrov. Nižje pa manj. Jurčkov pa nižje sploh ni. Vsaj na primorskem ne. Veliko pa je mušnic. Predvsem zelenih.

Lp,
Danijel

slavko

Snežka, v gobarskem društvu Lisička Maribor, smo za razstavo snežke nabirali že konec septembra. V bližnji okolici smo jih našli pod hotelom Bellevue, na Pohorju. V širši okolici pa na Goričkem, in v širši okolici Ptuja.

Lep pozdrav,
Slavko

Marna

Danes sem verjetno še zadnjič šla pogledat za jurčke na Pohorje (bližina Šumika) in nabrala nekaj lepih komadov. Poleg tega pa še veliko kostanjevk. Nekaj za ozimnico pa le bo!  :)

Janko1

danes sem po nekaj dnevih odmora zopet šel pogledat za gobe (gobarim na črnem vrhu nad P.G.) in sem dobil precej kozjenogih mesnatovcev, sivih in rjavih zajčkov, črnomekinastih mraznic in eno celo lisičko. jurčka nobenega. očitno da se je za letos končala jurčkova sezona, ki je bila da jo ljudje ne pomnijo take. no ja, vsake stvari je enkrat konec. rastejo pa sedaj v velikem številu še rdeče mušnice, razne koprenke, tudi kolobarnice. nisem pa še zasledil tukaj zimsko in prsteno kolobarnico. samo pogubne kolobarnice je bilo mnogo. zanimivo, povsod je isto oz. podobno drevje, tudi podobna klima, nadm. viš. in kaj vem kaj še, pa bodo nekje gobe rastle drugje ne. verjetno zato, da je svet bolj pester.

lep pozdrav
janko

tdk

Vceraj popoldne gobaril na Goričkem;bera dobra polovica košare cigančkov in predvsem zimskih kolobarnic.
Nabral sem tudi zvrhano košaro črnih trobent;zanima me predvsem,kako uporabljate črne trobente?Sam sem jih dal sušit(za juho);je okusna juha samo iz črnih trobent ali kuhate juho npr. da dodate črnim trobentam še jurčke?


lp tdk

slavko

Črne trobente lahko uživate sveže, denimo z jajčko.

Okusen je tudi namaz, kjer kombinirate majonezo (s čim bolj nevtralnim okusom) in sesekljane ter v slani vodi kuhane trobente. S takim namazom lahko polnite tudi izdolbene bagete in vse skupaj za približno 20 minut zapečete v pečici.

Veliko gobarjev pa trobente suši in melje v prah, ki ga uporabljajo kot začimbe pri juhi, omakah in podobno.

Lep pozdrav,
Slavko

jok


Pozdravljeni !

Našel sem gobe ( slike v povezavi ) za katere predvidevam, da so zajčki. Če so zajčki, me tudi zanima kakšna je razlika med rjavimi in sivimi.

Gobe so rasle na iglicah in mahu v mladem smrekovem gozdu. v vrsti v dolžini preko 10 metrov - cca 50 gob.
Prijetno dišijo, mogoče malo mokast okus, a prijeten.

Beti so bili kar nekako zavrtinčeni okrog vertikalne osi - eni bolj, drugi manj.

Nož na sliki je velik 12 cm.
Prebral sem, da zajčki rastejo spodaj zraščeni. nekaj je bilo res zraščenih skupaj, ne pa vsi, saj so rasli tudi posamezno.

Za odgovore se najlepše zahvaljujem.

Lp Janez


http://jok.shrani.si/?Nerazporejeno

slavko

Na slikah so milnate kolobarnice (Tricholoma saponaceum), pogojno užitne. Gobe niso preveč cenjene za uživanje.

Kot ste pravilno ugotovili, zajčki rastejo iz skupnega dnišča. Sivi zajčki (Lyophyllum fumosum) to značilno rast najbolj upodabljajo, še posebej ko so mladi. Imajo siv klobuk, suh (nemasten) in zmeraj sive lističe. To je bistvenega pomena zaradi morebitne zamenjave z rdečelistkami (Entoloma), katere lsitiči čez čas rdečijo.

Tudi mladi rjavi zajčki (Lyophyllum decastes) rastejo iz skupnega dnišča, klobučki so rjave barve in precej elastični (bolj kot pri sivih zajčkih). Sicer so oboji užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

jok

Najlepša hvala za odgovor.

janez

lisicka

Citat od: Janko1 dne 11 Oktober 2010, 15:48
danes sem po nekaj dnevih odmora zopet šel pogledat za gobe (gobarim na črnem vrhu nad P.G.) in sem dobil precej kozjenogih mesnatovcev, sivih in rjavih zajčkov, črnomekinastih mraznic in eno celo lisičko. jurčka nobenega. očitno da se je za letos končala jurčkova sezona, ki je bila da jo ljudje ne pomnijo take. no ja, vsake stvari je enkrat konec. rastejo pa sedaj v velikem številu še rdeče mušnice, razne koprenke, tudi kolobarnice. nisem pa še zasledil tukaj zimsko in prsteno kolobarnico. samo pogubne kolobarnice je bilo mnogo. zanimivo, povsod je isto oz. podobno drevje, tudi podobna klima, nadm. viš. in kaj vem kaj še, pa bodo nekje gobe rastle drugje ne. verjetno zato, da je svet bolj pester.

lep pozdrav
janko

Čez viken sem šla nabirat kostanj, ... pa sem se ustavila še na Lazah za gobami, ... našla 8 prelepih (resnično takih primerkov letos še nisem našla) jurčkov, zraven pa še nekaj turkov in kar nekaj lisičk :):):) Tako, da bom ponovila ta vikend.
Nej pa samo omenim, da sem lani konec novembra našla cca. 5 jurčkov, ... so bili sicer že zmrznjeni, tako da so samo romali v skrinjo :):)

Lp, L

Martin

 ;D
Pozdravljeni vidim,da še najdete jurčke ter kozjenoge mesnatovce tud jaz grem jutri gobarit na svoje terene.Mislim,da polna košara ne bo kot je bla prejšni tedn,ampak enega pa sem sigurn,da bom našel.No grem pa tud po kostanje na hočko pohorje

Lp
Martin

Martin

 :'(
Danes sem gobaril na kapli.Do zdaj sem vedno našel lepo bero jurčkov dans pa en mali jurček in pet kozjenogih mesnatovcov,drugih gob je še veliko vmdar jih ne poznam.Drugače pa mislim,da se letošnja sezona vsaj za jurčke počasi zaklučuje.

ni dolgo ko smo iskali prve jurčke zdaj pa je sezona že pri koncu čas pa res hitro mine :-X

Lp
Martin

počasna

Pod mojo bukvijo (malo pod 3-kotno jaso) vsako jesen najdem jurčka ... danes tudi.
Fotke nimam, ker je že v trebuhu.

Šla sem pa po kostanje :)))

lisicka

Včeraj sem bila nad Besnico in pa na Lazah. Našla enega jurčka in več turkov ... samo je vse bolj suho. Lisičke pa so ble čudovite, ... sem tukaj našla recept za lisičke z kozicami,... tko da danes komaj čakam kosilo  :) :D :D :D
Lp, L

jcb

Danes dobil tri lepe mlade jurčke.