Gobarska sezona 2010

Začel/a MIČO, 10 Julij 2010, 18:23

Prejšnja tema - Naslednja tema

ubisoft

Danes bil v gozdu pa nič našel. Gobanov sploh ni! Vsaj pri nas ne. Še prejšnji teden se je videlo vse vrste gobanov, ta teden pa jih ni.
So pa množično pognale mušnice. Povsod jih dobiš. Res veliko je zelenih mušnic.

Verjetno bo treba počakati na drugu teden ali pa vsaj da se malo otopli, ker mislim da je malo premrzlo za jurčke.

golobaj-milan

Luna pojenja in tudi jurčki pojenjajo!!!

lucky_luck

blabla...jaz sem danes zopet bil 1h v gozdu pa sem najdo 15komadov izredno lepih jurčkov+pol kile lisičk pa dedeca:D...tak da gobe so!!lp

Pohorc

Dragi sogobarji, če boste dodali še podatek: (a) v kateri regiji Slovenije nabirate in (b) morda še nadm.višino nabiranja, bi bilo dosti bolj jasno, zakaj nekdo najde precej gob, kdo drug pa prav nič.

Slovenija je kljub majhnosti zelo pestra dežela, ne pozabimo. Zato je povsem običajno, da nekdo na enem koncu Slovenije najde obilico gob, medtem ko nekdo drug na ravno tako dobro preverjenih mestih nima te sreče. Zlahka pa se naslednjo jesen (ali morda že čez kak teden) sreča obrne. In ravno ta nepredvidljivost je eden izmed čarov gobarjenja! :) Če bi vedel, da bom ob vsaki beri kadarkoli v letu našel na kilograme najlepših jurčkov, bi najbrž gobarjenje hitro izgubilo čar.

Lp, Pohorc
Pohorje bi moralo biti ženskega spola glede na mične obline :)

McBobo

Danes sem spet nabral 1,5 kile gob. Malo mešano: lisičke, jurčke, kostanjevke in turke.
Zdaj me pa zanima, kako vložiti turke? A je kakšen poseben recept? A jih je treba prej v vodi kuhati,
vodo odliti in pa šele potem v mešanico kisa in vode ali lahko direktno mešam z jurčki,
se pravi najprej 15 minut kuhanja mešanice začimb, kisa in vode in nato direktno za nekaj minut vse gobe skupaj v mešanico in nato v kozarce?



Turek na sliki z malčkom prav prisrčno izgleda, zato sem ga tudi posebej slikal.


slavko

Nekateri turke in dedke pred vlaganjem prekuhajo v slani in okisani vodi, da gobe niso povsem črne barve. Predlagam, da ne kuhate skupaj jurčkov z dedki in turki. Ko jih tako predhodno prekuhate, vodo odlijete in jih nato še enkrat prekuhate v mešanici za vlaganje, nato pa vroče prelijete v kozarce. Nato kozarec obrnete "na glavo", da se naredi vakuum. Ko se vsebina ohladi, kozarec obrnete in shranite za ozimnico.

Za vlaganje naše gobarke običajno uporabljajo poseben, aromatizirani kis za vlaganje (ni prozoren, pač pa po barvi nekoliko podoben jabolčnemu soku) in ga redčijo na različne načine, odvisno od tega kako kisle gobice želite. Običajno razmerje je 1 enota kisa na 3 enote vode. Dodate še sol, morda nekoliko sladkorja, lahko tudi začimbe, npr. cel poper.

Lep pozdrav,
Slavko

lisicka

Včeraj sem bila pri Grosuplju, ... bera izredno dobra, klub temu da sem hodila za dopoldanskimi "jurčkarji" :):) Lisičke so pa tko lepe :):)  Danes pa grem na Vnajnarje. Končno sem sabo vzela mobi tko da dodajam slikco enega lepotca :):)

Pohorc

Citat od: lisicka dne 29 September 2010, 13:08
Včeraj sem bila pri Grosuplju, ... bera izredno dobra, klub temu da sem hodila za dopoldanskimi "jurčkarji" :):) Lisičke so pa tko lepe :):)  Danes pa grem na Vnajnarje. Končno sem sabo vzela mobi tko da dodajam slikco enega lepotca :):)


Ob taki gobici se človeku kar nasmeji :) lepa slikca ...

Lp, Pohorc
Pohorje bi moralo biti ženskega spola glede na mične obline :)

pantera

Lep pozdrav iz prekmurskega konca, takšni primerki so me presenetli danes na sosednjem madžarskem. ;)

URL=http://img842.imageshack.us/i/resizeofimg1148.jpg/][/URL]

bobo72

Pozdravljen, tudi sam hodim nabirat na Madžarsko, dva tedna sta že mimo od zadnjega gobarjenja, bo verjetno treba skočit pogledat kaj je novega v gozdu. V kateri kraj pa hodite nabirat, mogoče pa vas celo videvam?

lp
boris

tdk

Pozdravljeni!

Sam sicer ne pisem pogosto o beri gob na Goričkem;sem pa v gozdu skoraj vsak dan in je bera solidna;jurčki,turki,lisičke,marele...zelo solidno.
Kar se pa tiče nabiranja na Madžarskem;tudi mene vleče preko meje,vendar ne poznam terena niti gozdov.In iti nekam na blef(kot pravimo) mi ne diši...me je prejšnjič orientacija kar lepo zdelala na Goričkem;naslednjič je bilo na isti lokaciji že bolje ;)
Sem pa na Madžarskem opazil predvsem bukove gozdove(preko meje sem skoraj vsak teden)in bom šel tja pogledat zgodaj spomladi;marčevke bi tam morale obilno rasti.


lp tdk

p.s.Aha,kje nabirate na Madžarskem?

pantera

Citat od: bobo72 dne 29 September 2010, 19:47
Pozdravljen, tudi sam hodim nabirat na Madžarsko, dva tedna sta že mimo od zadnjega gobarjenja, bo verjetno treba skočit pogledat kaj je novega v gozdu. V kateri kraj pa hodite nabirat, mogoče pa vas celo videvam?

lp
boris

Spomladi nabiram v gozdovih pri Tromeji na jesen pa pred Oriszenpetrom ;) Madžarski gozdovi so precej manj oblegani in onesnaženi kot naši veliko gozdov je lepo vzdrževanih in ponekod še vedno grabljajo listje :).

slavko

Vse, ki brezskrbno gobarite v Madžarski, je treba opozoriti, da imajo tam rdečo listo zaščitenih gliv, na kateri je 533 vrst. Vsaka od njih ima svojo ceno.

Lep pozdrav,
Slavko

Pohorc

Citat od: slavko dne 29 September 2010, 21:44
Vse, ki brezskrbno gobarite v Madžarski, je treba opozoriti, da imajo tam rdečo listo zaščitenih gliv, na kateri je 533 vrst. Vsaka od njih ima svojo ceno.

Lep pozdrav,
Slavko

Sem malo pobrskal po internetu in imate prav, Slavko, na Madžarskem je seznam zaščitenih gob [t.i. rdeča lista] s cenami kazni med 2 in 10 tisoč forintov (http://www.gombanet.hu/index.php?pg=vedett_gombak_kornyezetvedelem).

Sodeč po tej spletni strani (http://www.mikoszfera.hu/index.php?m=menu&s=vedett_gombak) izgleda, da imajo podobno regulativo, kot pri nas (do 2 kg nezaščitenih gob na osebo, smiseln seznam zaščitenih gob ipd.) ter seveda omenjeno rdečo listo.

Za običajne gobarje, ki najdejo nekaj jurčkov, dedov in lisičk za v juhico in skrinjo, verjetno ne bi smelo biti težav.

Lp, Pohorc
Pohorje bi moralo biti ženskega spola glede na mične obline :)

bobo72

Ja tako nekako bo kot ste napisali. Gobarim večino v okolici kraja Szilvágy na Madžarskem.