katera goba je to ? :)

Začel/a mare, 30 September 2007, 12:48

Prejšnja tema - Naslednja tema

mare

Danes sem spet malo pohajal po naših kamniških gozdovih in sem naletel na gobo, ki mi je sicer znana, vendar je še nikoli nisem identificiral. Mi prosim pomagate? :D Rastejo v večjih skupinah, v mešanem gozdu, vendar kot sem opazil raje tam, kjer so po tleh iglice. Premer klobuka gobe na sliki pa je cca. 8 cm.

Hvala in lep pozdrav

Mare
slike:





slavko

Mislim, da ste našli poprhnjeno livko (Clitocybe nebularis) ali meglenko po domače, http://www.gobe.si/Gobe/ClitocybeNebularis. V tem času so meglenke pogoste. Običajno jih raste več skupaj; največje med njimi lahko imajo klobuk velik tudi 20 cm. Goba je pogojno užitna in jo je treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

Jazzbec

Pozdravljeni!

Se vnaprej opravicujem za morebitne napake - sem tujec.
Pa sem tudi nov na tem sajtu ki mi je zelo vsec.

Ali lahko pomagate prepoznati to gobo. Je zelo cvrsta, brez izrazitega vonja, ko je bila sveza je bila zgoraj malce sluzasta in lepljiva (sicer je danes suho).

Hvala in lp!

eMZe

Če imava srečo, je tole ena zelo užitna koprenka. Bova počakala še stroko. Kje to raste?

Jazzbec

#4
eMZe, hvala za odgovor,

to raste v takem "povprecnem" mesanem gozdu kje sem nabral tudi nekaj lisick in turkov. Gor na hribcku, torej relativno suha lokacija. Teh gob je bilo kar 10-15 na obmocju 20 metrov in nikjer drugje. Pa so kar velike in tezke. Eno sem vzel prav za identifikacijo, ker se mi zdi prej nisem takih videl.

Zdaj sem tudi probal koscek surove :) Nic ni grenka, v bistvu pa nima nobenega izrazitega okusa, najboj podobna surovemu sampinjonu iz trgovine.

barzen

Prerezana goba je nagubana koprenka (debelonožka). Goba je sicer užitna vendar čedalje bolj redka in bi jo bilo potrebno zaščititi.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

Jazzbec

Najlepsa hvala za odgovor!

mare

Za prvo sem domneval da je meglenka, samo iz knjige ni vedno lahko določit gobe  ;D
Slavko hvala za odgovor ! 

LP
Mare