TEMA TEDNA

Začel/a ROGLA, 08 Oktober 2013, 06:11

Prejšnja tema - Naslednja tema

vrtna bučka

Samo še nekaj bi rekla. V vsakem primeru je v gozdu potrebna zdrava pamet in razum. Tako pri nabiranju gob (da se gobe lahko normalno raznmožujejo in nas razveseljujejo vsako leto) kot tudi pri podiranju lesa, sicer bi imeli v roku treh let namesto gozda golosek.

Zdrava pamet je ena uporabna zadeva. Pri vsaki stvari v življenju. In pa zmernost.

tomo




Citat od: štajercMB dne 10 Oktober 2013, 22:25
Citat od: tomo dne 10 Oktober 2013, 16:41
Glede anketiranja in teh dovolilnic se je že pred časom vedelo za kaj gre,moram pa povedat, da je smeti na terenu šumik-klopni vrh MANJ,kot leto poprej(mogoče zaradi tega, ker jih nekateri poberemo),se pa pojavljajo npr. v halozah napol podrta drevesa, kupi vejevja oz.veje raztrošene povsod,zaradi vse večjega poseka lesa v privatnih gozdovih(nekaj za kurjavo in nekaj za prodajo),ker so drva spet postala zaradi nizke cene aktualna kot energent. Vmes pa seveda podirajo tudi po mladih drevesih, ki se veselo lomijo.Zanimivo,da lastnike to ne moti,motijo pa ga vrhovi in vejice cipres.Sam gobe nabiram že 20 let in jih bom tudi v naprej v mojem in državnem gozdu.Davek na nepremičnine pa gozd obdavči  manj kot je letnega prirastka na 1ha.Dajmo si priznat ,slovenci smo pač taki kot smo(so)lastniki se p...o predvsem zaradi tega
, ker naberejo manj gob,kostanjev,borovnic ..itd,in bi bili najbolj veseli če bi vse ostalo njim,kajti od teh dovolilnic ne bodo imeli čisto nič.

Zopet en tak, ki ne prikaže slike v popolni luči. Kdo podira po mladih drevesih? Zato sem že pred časom omenil izobraževanje, preventivo, da bi se ljudje malo izobrazili, kako se podira, predvsem varno in da napraviš čimmanj škode na podrasti in mladih drevesih. Osebno imam vse to, ne podiram po mladem drevju, vedno podiram tako, da ne napravim škode, če pa se zgodi, gotovo ni na mladem ''lesu''. Nikomur od privat lastnikov ni v interesu, da si mlad les potre, spet neka blodnja...  Zato so tečaji varnega dela z motorno žago, zato se vse dela...eni pač vidite samo sebe in svoj ego, kako nekdo ''izkorišča gozd in ga ropa''. Prirastek lesa pa je odvisen od mnogo faktorjev, prosim ne filozofiraj, ker očitno nimaš razčiščenih pojmov. In ja, me moti vse, kar mi kdo v gozd pripelje, ti mogoče, ne vem, te ne poznam, si iz mesta, ki imaš svoj ''tegelj'' zemlje in ne veš kolikšni stroški nastanejo z odstranjevanjem vse svinjarije, ki jo nekateri napravijo! Ne govorit nekaj na pamet! Na našem terenu nimaš ne kupov vej, ne razritega terena, ker pač imamo mehanizacijo, ki omogoča čim manjšo erozijo tal in uničevanje prsti. Sekanci, peleti, itd...porabimo vse. Največja svinjarija, se dogaja v cerkvenih gozdovih in pa v gozdovih RS, kjer ne podrejo niti sanitarno odkazanega drevja ( lubadar, hrastov rogač, bukov črv, itd...) in se potem to širi v privat gozdove. Vedno vidite samo eno plat zgodbe...zamislite se malo. Jaz sem reševal probleme posameznih subjektov na svoj način in deluje, jih bom tudi v bodoče...pač, v okviru dovoljene samopomoči. Tiste, ki pa mi bodo delali škodo in bom imel morda celo priložnost, da jih dobim pri delu, pa bodo finančno občutili, če so res taki ''Jacki'' ali niso  ;)

Lp



Ne morem si pomagat ,da ne odgovorim pravniku,ki pokliče policijo za napačno parkiran avto, nato pa ne pozna zakona vsaj toliko kot policaj z (šnelkursom) in mu mora ta obrazložit zadevo.In ja,gozdovi v slo so odprtega tipa in to pomeni ,da res lahko vsak k...c  hodi po tvojem gozdu,sicer pa ti kot pravnik to itak razumeš in delaš pelete ,sekance ,drva, ter pri tem ne poškoduješ prav ničesar v gozdu,poleg tega pa skrbiš tudi za to, da imaš vseh  25ha gozda  optimalno očiščenih tudi na zelo težko dostopnih predelih in da so tvoji peleti ter ostala lesna kurjava vrhunske kakovosti.Če bi prebral vse, kar sem napisal v postu bi tudi vedel(no, mogoče pa tudi ne), da imam sam gozd. Na kratko, resnica boli( v dveh objavah opisuješ tvojo samopomoč in verbalna opozorila itd.).Upam, da ne boš naletel na po tvojem (subjekt), ki ve kako se stvari streže pri takih lastnikih.Imaš pa alternativo..naredi okrog gozda  4m ograjo pa je,da ti nebi slučajno kak gobar pobral vse gobe in ostale gozdne sadeže,pri tem pa uničil pol gozda.      Zdaj se pa umikam.

  V glavnem, dovolilnice so samo izgovor za pobiranje novega davka, poleg tega bodo pa še zaposlovali v JU in lovili ljudi po gozdu,ker časi kateri se nam bližajo so žal taki, da si marsikateri upokojenec ali delavec z nižjim OD ne bo mogel privoščit dovolilnice za 20 € in več.

jernej

Nisem še videl nobenega vabila na javno razpravo na forumu ali spletni strani, zato prilagam spodnjo povezavo

http://zgds.si/javna-razprava-z-naslovom-moznost-uvedbe-gobarskih-dovolilnic/

slavko

Prilagam povezavo do prezentacij javne predstavitve projekta z naslovom »Možnosti in omejitve pri nabiranju gob v gozdovih in razvoj gomoljikarstva v Sloveniji«, http://www.zdravgozd.si/dogodki.aspx?iddogodek=8.

Lep pozdrav,
Slavko

ROGLA

Sezona nabiranja jurčkov, lisičk, golobic, kostanjevk, turkov, marel in kar je še takih gozdnih dobrot gre počasi h koncu. Letošnja bera, pravijo profesionalci, je bila fantastična. Sposoben gobar je lahko v dnevu ali dveh pobral kake tri prtljažnike gob, jih posušil, vložil in zamrznil in tako bo zaloge za naslednjih sedem do devet let.



Na uredbo o nabiranju gob, ki določa, da je gozdu dovoljeno vzeti le dva kilograma gob, se tako in tako vsi požvižgajo. Inšpektorji sicer oprezajo za poklicnimi gobarji, a so lani izdali celih pet inšpekcijskih odločb, izrekli deset kazni in zasegli 27 kilogramov jurčkov. Letos so bili nekolikanj bolj uspešni.

A odslej bo vse drugače. Recimo, da bo za nabiranje gob res treba kupiti vinjeto. Tako kot za vožnjo po avtocesti. Pravijo, da jo bo celo mogoče kupiti kar na bencinskih črpalkah. In tako bo gobar moral pred odhodom v gmajno še na bencinsko po vinjeto. Dnevno vinjeto bo lahko nalepil na košaro in se brez skrbi podal na lov. Letno vinjeto pa bo treba verjetno nalepiti kar na čelo našega gobarja. Takole lepo ovinjeten bo šel gobar potem lahko po gobe in nihče mu ne bo mogel ničesar. Gobarski nadzorniki bodo po zgledu darsovcev zasedli strateške položaje na lovskih opazovalnicah in s posebnimi daljnogledi že od daleč oprezali za gobarji, ki na čelu ne bodo imeli nalepljene vinjete. Težka bo predla gobarju, ki ga bo nadzornik zasačil, skočil z lovske preže, se postavil pred gobarja in mu po zgledu stražnika iz Butal zaklical: »Hop, pa te imam!« Nič hudega sluteči gobar bo moral od nadzornika kupiti vinjeto, pa še kazen bo moral plačati.

Še huje bo nam, čisto navadnim sprehajalcem. Si predstavljate, kako težko bo, ko boste peljali psa na sprehod in boste ob poti čisto slučajno ugledali lepega, zdravega, velikega jurčka in si že predstavljali, kako bo teknil z jajčkom ali dvema ali pa kar najbolj naravno na lističe narezan in na žaru popečen. Le malce soli in popra in ščepec timijana in kos svežega, mehkega belega kruha... Nič ne bo! Jurčka boste lepo pustili pri miru in ga prepustili gobarju z vinjeto na čelu. Prav vam je, kaj je pa niste kupili že spomladi na Petrolu! Da bi zdaj zaradi enega jurčka hodili nazaj, se peljali do bencinske črpalke, se peljali nazaj, spet šli v gozd, in to celo po isti poti... Gobarji z vinjeto vam bodo tistega jurčka ob poti že zdavnaj pobrali!

In tako bodo gobarili le še ovinjeteni gobarji z licenco, vi pa boste jurčke ob poti mirno pustili in si doma odrezali kos klobase in sanjarili o gobovi juhi

vir avtor PRIMOŽ KNEZ

janko

LP

Rad bi videl politike in birokrate pri nabiranju gob. Ko bi prišli iz gozda bi bilo zanimivo videti njihove košare.

Za drugo leto predlagam, gobarski vikend z našimi politiki? Morda tudi v Mariboru.

Večje neumnosti od gozdnih vinjet še nisem slišal.

Najbrž so še drugi načini .