katera goba je 5_9

Začel/a jevnac12, 12 September 2007, 18:10

Prejšnja tema - Naslednja tema

jevnac12

Včasih naletim na lepo gobico (po mojem okusu seveda), zato vam eno pošiljam v obliki dveh slikc.

Trosovnica je bila sestavljena iz gostih belkastih lističev. Pregledal sem vašo zbirko podatkov in nekako je slikovno najbližja Hrapava trnovka (Echinoderma asperum).

Prosim za pomoč in lep pozdrav.

IJ





barzen

Hrapavih trnovk je v tem času kar veliko in verjetno je tako tudi v vašem primeru. Sicer obstaja še nekaj vrst trnovk, vendar jih le na podlagi fotografije ni mogoče zanesljivo določiti. Potrebno je mikroskopiranje. Na razstavi bi to gobo prav gotovo določili za hrapavo trnovko.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

slavko

Goba na sliki bi lahko bila bodisi Hrapava trnovka (Echinoderma asperum), ali pa Bodičasta trnovka (Echinoderma echinaceum). Obe sta neužitni.

Bolj zanesljivo je z mikroskopiranjem, kot je napisal g. Arzenšek. Če želite zagotovo vedeti katero gobo ste našli, gobo posušite (kot ste že posušili Bresadolovega kukamkovca) in jo pošljite na naš naslov.

Lep pozdrav,
Slavko

jevnac12

Moral se bom navaditi, da gobo, ki je zanimiva vzamem in, kot pravite, posušim ter vam jo pošljem. Težava je v tem, da me užitnost niti ne zanima. Za svoje "prehranjevalne" potrebe naberem dovolj gob, ki jih poznam že dolga leta. Bolj me zanima fotografiranje in shranjevanje v lastno zbirko. To pa seveda brez prave determinacije gobe ne gre.

Trnovke nažalost nisem pobral, za determinacijo pa se vam zahvaljujem. Bom poslal kdaj drugič.

Imam pa vprašanje. Kako s pomočjo mikroskopiranja določite vrste, ki imajo povsem slične trose (na primer nekatere golobice)?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.  IJ

slavko

Pri določevanju gob si največkrat pomagamo z referenčno literaturo. Gobe se razlikujejo razen po trosih tudi po drugih mikroskopskih strukturah. Pri določenih rodovih je zato treba biti zelo natančen.

Zelo dobra referenčna zbirka je "Pilze der Schweiz". Zbirka vsebuje 6 knjig in ena od njih obravnava npr. samo rod golobic.

Včasih pomagajo tudi določene kemikalije, s katerimi gobe različno reagirajo.

Med sabo pa si pomagamo tudi ljubitelji gob. V Sloveniji jih je kar nekaj.

Lep pozdrav,
Slavko