lisičke

Začel/a Martin, 09 Junij 2009, 20:23

Prejšnja tema - Naslednja tema

Martin

No to je že lepa bera lisičk. Tud jaz sem danes gobaril pri nas in le nekaj lisičk jurčka nobenga.Me pa vleče na Pohorje gobarit ampak čakam na kak namig, da kaj raste :o

Capi

Pozdravljeni,
redno prebiram vaša sporočila na forumu in moram priznati, da so poučna in zanimiva. Sam redno gobarim, a nabiram le lisičke, jurčke in zelene golobice ter tu in tam kakšno marelo. Sem iz Koroške in običajno vsako leto v tem času že nabiram jurčke, letos pa jih še ni oziroma so prvi že mimo.
Vljudno vas prosim, če mi lahko kdo pove čemu služi potrdilo o gobarjenju in kje ga dobiš ter kakšna je cena?
Hvala za odgovor in veliko uspeha vsem, ki danes gobarite.
Capi.

Pohorc

Se pridružujem ostalim zvestim pohodnikom po našim gozdovih in travnikih ... trenutno je bolj suša glede gob.

Bil na 3 različnih mestih na južnem Pohorju (Rakovec, Ljubnica in še nekje vmes). Nadmorske višine med 850 pa vse do 1300 mnm. Lisičk je bilo 310 g, precej velike, nekatere že malo suhe, a le na 4 rastiščih. Vse so bile sicer lepe in zdrave, a se je videlo, da so še od prejšnjega dežja, ne od tega tedna. Jurčka pa nobenega, če odštejem dva čudovita giganta, ki pa sta žal bila že v zadnjih vzdihljajih in neuporabna.

Skratka, vsaj glede Pohorja bo potrebno počakati vsaj nekaj tednov, saj v naslednjih 7 dneh ni videti kakšnih omembe vrednih padavin, pa tudi takoj po nijh ni nujno, da vzrastejo.

Se bomo pa malo zamotili z drugimi hobiji medtem, a ne? :)

Pohorje bi moralo biti ženskega spola glede na mične obline :)

slavko

Odgovor za Capi:

Ne vem kaj točno mislite s potrdilom za gobarjenje. V Sloveniji takega potrdila ni.

Edina potrdila, ki jih dobimo v društvih so tista, s pomočjo katerih lahko za razstavo gob nabiramo tudi zaščitene vrste gob, ki pa jih moramo na razstavi gob posebej označiti. To potrdilo izdaje Ministrstvo za okolje in prostor oz. preko njega Mikološka zveza Slovenije (MZS).

Postopek je tak, da je treba poklicati na MZS in zaprositi potrdilo za prijavljeno razstavo gob. Takšno potrdilo velja le v času razstave gob, kasneje pa je brezpredmetno. Potrdila dobijo le aktivna društva in jih razdelijo svojim članom, da lahko za razstavo nabirajo tudi zaščitene vrste gob.

Kolikor mi je znano, potrdila izdajajo na Hrvaškem in v Italiji, npr. za komercialno nabiranje gob. S pomočjo takega potrdila lahko denimo na Hrvaškem pravna oseba pobere do 10 kg gomoljik (Tuber spp.) oz. tartufov dnevno. Fizična oseba jih na Hrvaškem sicer lahko pobere do 2 kg. Tartufi na Hrvaškem niso zaščiteni, za razliko od Italije, kjer so zaščiteni, razen v obdobju optimalne rasti, ko se jih s posebnim potrdilom lahko pobira znotraj tega omejenega časa.

Pri nas so tartufi zaščiteni celo leto in jih je prepovedano nabirati, razen za čas razstave, če to dovoli MZS; ne za komercialno nabiranje, pač pa po en primerek zaščiteih vrst gob.

Zanimivo pri rasti gob je to, da nikoli ne vemo popolnoma natančno kakšni morajo biti pogoji, da pričnejo rasti. Vsi vemo, da sta bistvena dejavnika vlaga in temperatura, toda narava ima še nekaj skrivnosti, katerih tančice še nismo odkrili. Mislim, da je tako prav. Sicer bi hodili v gozd po gobe kot v trgovino.

Lep pozdrav,
Slavko

tdk

Takoj po prihodu z dopusta v gozd;gobaril oz. lisickraril dobri 2 uri pozno popoldne...nasel zvrhano kosarico lisick,grbanja nobenega...

lp tdk

medica

Pozdravljeni!

Kot kaže letos lisičk res ne manjka. Me pa zanima kako je z lisičkami: ali so zaščitene ali ne? Oziroma bolj praktično: ali jih lahko naberemo 2 kg na dan ali ne?

slavko

Vseh gob, ki niso zaščitene, lahko naberemo do 2 kg dnevno (po osebi).

Med lisičkami je zaščiten luskati različek navadne lisičke (Cantharellus cibarius var. amethysteus), http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusCibariusVarAmethysteus. Ta lisička je po videzu enaka navadni lisički, vendar ima na klobuku drobne, vijoličasto obarvane luskice. Podobno kot druge vrste iz rodu lisičk, je tudi ta užitna.

Iz rodu lisičk pa je zaščitena še žolta lisička (Cantharellus lutescens), http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusLutescens.

Lep pozdrav,
Slavko

tdk

Lisickarjenje danes...

lp tdk

Pohorc

Ja lisičk je še vedno kar precej, kljub suši (no najbrž suša ni povsod enaka). Tdk, ti nabiraš predvsem na Goričkem, če se ne motim? Mimogrede, zelo lepe bere ;)
Pohorje bi moralo biti ženskega spola glede na mične obline :)

tdk

Pohorc; res je,gobe nabiram na Goričkem;drugje še nisem gobaril.Na Goričkem suše ni;glih včeraj je bila spet poštena nevihta,tako da vlage ne manjka;zanimivo pa je,da kljub vlagi in toplemu vremenu jurčki ne rastejo;je pa zato kar precej lisičk;je pa treba iti v večje gozdovem,kjer ni toliko obiskovalcev.
Upam,da bodo jeseni oz. v kratkem rasli tudi jesenski jurčki.

lp tdk

tdk

Danes bil v gozdu;jurcka nobenega,edino lisicke;srecal dva gobarja;isto kot jaz...nobenega jurcka,edino lisicke.

lp tdk

MIČO

Letos se je na Gorenjskem sezona lisičk začela že 22.junija(zelo zgodaj glede na to da se je prejšna leta začelo šele v začetku julija)in se ne spomnim kdaj je bila bera lisičk večja - ko sem prišel v gozd je bilo kar rumeno od lisičk in rasle so praktično povsod - na iglicah in v travi in z krajšimi prekinitvami je to trajalo do sredine avgusta tako da sem jih nabral za vso žlahto

lp Mičo

TheAnswer

Da malo potegnem tole temo iz naftalina.

Ko prebiram tole o velikem številu lisičk, nemorem mimo objave tele slike z lanskega dopusta na Tajskem.

Lokacija džungla na severu države, višina nekaj pod 2000m, monsunsko obdobje (v praksi je to lani izgledalo tako da je bilo cel dan sončno, vroče, popoldna pa kakšen 10 -15 minuten naliv )

Skratka človek bi rekel da so pogoji tapravi. Rezultat tega:

http://www.shrani.si/f/20/Jk/2h5Sv3LU/1/sdc10578-small.jpg

Lisičke bi lahko pobiral s koši, ne s košarami.  ;D


slavko

Tako eksotično gobarjenje je le za redke izbrance.

Upam, da domačini te gobe poznajo in jih nabirajo.

Lep pozdrav,
Slavko

TheAnswer

Kakšno pretirano gobarjenje nam na tistem trekingu niti slučajno ni padlo na misel, je bila že sama hoja precej naporna. ( vlaga v tistih gozdovih "ubija" )  ;D

Domačini jih verjetno nabirajo, nisem pa 100%