Tricholóma portentósum, zimska kolobarnica....

Začel/a Pubi, 08 Oktober 2007, 08:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

Pubi

Ker je začela sezona teh gobic, katere so zelo priljubljene pri nas (včasih so se Mariborčani trumoma vozili z vlakom v gozdove v okolici Kidričevega) sem malo pobrskal po literaturi in v knjigi "Gobe naših krajev" iz leta 85 avtorjev Dr. Zlata Stropnik in Bogdan Tratnik "našel napako". Bolj kot napaka je napotek kje iskati malo zavajajoč nasvet. Napotek v kazalu slika 114 in 236 sta napisani tako, da vas to lahko zavede, ker ko v kazalu poiščeš sivko 114 (kot je ponarodelo ime zanjo) najdeš na strani kjer bi prikazovalo to zimsko kolibarnico - Marčnico podmahovko (Hygrophous marzuolus Bres). Zimsko kolobarnico (Tricholoma portentosum) je pa možno najti v tej knjigi na sliki 236. To pišem zato, ker sem bil sam malo zaveden in na to svojo iskušnjo opozarjam še vas ostale, ki prelistavate, ter preverjate svoje znanje iz literature kot to delam zelo pogosto tudi sam. Lp Pubi

P.S.:........a so tem gobam včasih stari marpurgeri rekli "šnešvamerli" ali nekaj podobnega? Hvala za odgovor. 
Scribo ergo sum

jevnac12

Nekaj jih je že zrastlo letos sodeč po slikci na forumu Našegobe.

lp IJ

Pubi

.........prav imate. Včeraj sem srečal nad Mislinjo gospoda, ki se je trudil in brskal za mladimi primerki pod mahom. Lp Pubi
Scribo ergo sum

slavko

Zimska kolobarnica ima več domačih imen: sivka, snežka, sirotica... Prepričan sem, da so ji pravili tudi "šnešvamerli".

Našel sem jih 4.10. v okolici Lenarta.

Lep pozdrav,
Slavko

jevnac12

Ni mi dalo miru in sem jih šel iskat. Našel sem dve, ampak sta že praktično odrasli. Nekako se mi zdi, da jih bo letos dosti, tako kot je bilo marčnic.

Lep pozdrav
Nace



slavko

Verjamem, da bodo zimske kolobarnice rasle. Sedaj prične njihov čas.

Toda pozor - problem pri zimskih kolobarnicah so zmrzali. Rastejo namreč pozno jeseni; tudi v snegu jih najdemo.

Zaradi jesenskih in zimskih zmrzali ne vemo kolikokrat so gobe zamrznile in zopet odmrznile. Zato moramo biti pri nabiranju previdni. Večkrat zamrznjene in odmrznjene zimske kolobarnice dobijo nekoliko rožnat nadih. Opazna je razlika med svežimi in starimi primerki.

Seveda previdnost velja za vse gobe, ki rastejo pozno v jeseni. A nekako smo v tem času najbolj pozorni prav na snežke.

Lep pozdrav,
Slavko