kaj sem nabral ??

Začel/a nelko, 20 September 2007, 14:32

Prejšnja tema - Naslednja tema

nelko



Hvala in lep pozdrav

Siniša

slavko

Nabrali ste Kostanjasto polstenko (Xerocomus badius), ki je užitna in okusna goba; http://www.gobe.si/Gobe/XerocomusBadius.

Lep pozdrav,
Slavko

Pubi

......in če sem malo hudomušen. Tam poleg in okoli teh treh (sem prepričan) da je bilo še ohoho kostanjevk, ker sem jih jaz danes nabiral z ženo nad Doličem (obronki JZ del Pohorja) na nadmorski višini med 750 do 850m kakšno urico in imel lepo bero....beri normo! Lp Pubi
P.S.: Pripomnil bi samo še to, da so posamezni primerki imeli tudi okoli 10 in več cm velike klobučke. Žena je bila kar malo skeptična a so to sploh kostanjevke in je pobrala le tiste, ki so bile ekstremno lepe in zdrave in še beti so "morali" biti malo bolj "postavni"....hihi!
Scribo ergo sum

Svinjski goban

Mhm, tudi jaz se vsaki drugi dan, ko grem pogledat tja kjer rastejo kostanjevke vrnem s polno košaro ;D V našem gozdu blizu mene pa je največ kravjač. Tla so kar posejana z njimi...

jevnac12

Ja, tudi v celjskih gozdovih je trenutno polno kravnjač, kostanjevk in različnih golobic. Le jurčkov je malo, ker so pobrani.

lp IJ

Rdečka

Zadnje čase sem naletela na toliko polstenk (kostanjevke, rdečebetne, navadne), da nisem več čisto prepričana o pravilni identifikaciji ... ::) Kaj teh nihče ne pobira al kaj?! ??? Zato me zanima, če je komu znano, ali imajo navedene polstenke kake strupene dvojnice? :-\

barzen

Če ste prepričani, da gre za polstenke jih lahko mirno zaužijete, ker ta rod ne vsebuje strupenih vrst. Nabiralci jih pač ne pobiraja zaradi slabše kvalitete (predvsem starejši primerki), ker skoraj vse modrijo in ker so sorazmerno majhne.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

Pubi

.......kostanjevk narod res ne nabira, kadar je okoli njih vse polno gobanov. To je prvi razlog. Drugi je pa ta (predvsem nepoznavalcev)....beri tistih, ki "ve vse" da je v gozdu samo pet vrst "nestrupenih gob", da ob dotiku trosovnice le ta pomodri - pozeleni.......in to je pa že too much, obrambni mehanizem začne delovati 100 na uro...hihi. To sproži mehanizem "pomagati drugim", da se ne daj Bog komu ne zgodi nesreča........Začne se sistematsko brcanje in prekopavanje rastišča te nedolžne in zelo primerne gobe za sušenje in ostale specialitete!
P.S.:....V nedeljo sem našel še nekaj kostanjevk na staremu rastišču a bile so 75% že črvive na višini okoli 750m7n.v. Lp Pubi
Scribo ergo sum