katera goba_29_08

Začel/a jevnac12, 29 Avgust 2007, 16:00

Prejšnja tema - Naslednja tema

jevnac12

Ja, gob je vedno več in temu primerno je tudi povpraševanje na tem forumu vedno pogostejše.

Prilagam sliko dežnika ali dežnička, katerega nisem znal določiti, zato prosim za pomoč. Primerek tudi sušim in vam ga bom poslal kasneje.

Sliko sem namenoma nekoliko temnil, da se bolje vidijo rumenkaste lise na betu, ki so nastale, ko sem ga prijemal. Obroček je premakljiv, vonj neznaten a prijeten. Zanimivo je dnišče beta, ki korenasto zašiljeno. Bet je povsem brez luskic in je proti dnišču temno rjav. Več primerkov je rastlo ob asfaltirani cesti v pesku.

Lep pozdrav

jevnac12

jevnac12



jernej

Lep Pozdrav!

Tudi jaz menim, da goba na sliki spada v rod Leucoagaricus (kukmakovci). Najverjetneje pa bo res vrsta L. bresadolae, zaradi vidnih rumenečih tonov.

Jernej

jevnac12

Zaenkrat se zahvaljujem za hitro determinacijo. Glede na opis Agaricus Bresodolae bom še malo počakal saj goba vsem značilnostim ne ustreza oziroma niso tako jasno izražene.

Izkoriščam pa priliko, da vprašam g. Cordyceps-a nekaj o Krasnem gobanu - Boletus legaliae, ki je na sajtu Varganj označen kot strupen, drugje na internetu (Nemčija, Nizozemska, Italija, Češka, Poljska...., pa tudi pri nas), pa kot pogojno užiten. Gobani me posebej zanimajo, zato bi to dilemo rad razrešil, čeprav povsem teoretično, torej ne zaradi samega nabiranja. Mogoče gre za slavonsko posebnost, kar pravzaprav niti ne bi bilo čudno, vsaj po nekaterih navedbah dr. Fochta v nekaterih njegovih knjigah.

Za odgovor v naprej hvala.

lp jevnac12 

cordyceps

B. legaliae sam označio na «Varganju» kao otrovnu gljivu jer naš autor Božac kaže u svojoj knjizi da je sumnjiva, tj. vjerojatno otrovna. Nisam želio riskirati da napišem da je uvjetno jestiva da je slučajno netko ne proba jesti pa se otruje.  A i neki britanski autori pišu da je otrovna (npr. Roger Phillips, Michael Jordan). Focht piše da je jestiva nakon 25 minuta kuhanja, ali da se ne smije jesti u veæim količinama što vjerojatno ukazuje na njegovu toksičnost. Možda sam čak i trebao napisati da je gljiva uvjetno jestiva ako je to uvriježeno mišljenje u Njemačkoj, Nizozemskoj, Poljskoj, Češkoj, ali vidim da je njena jestivost ipak pod upitnikom pa sam mislio da je bolje ostaviti da je otrovna da slučajno netko ne bi došao u napast, probao je i otrovao se.
Na kojim slovenskim web-stranicama je pogojno užiten? Ovdje na gobe.si ga ne vidim.

jevnac12

Najlepša hvala za obširen odgovor.

IJ

jevnac12

Pozabil sem odgovoriti na zadnje vprašanje. Krasni goban je kot "pogojno užiten" označen v Seznamu gliv Slovenije (1998).

lp IJ

jevnac12

Lep pozdrav

Pred kakšnim tednom sem poslal na naslov GD Lisička osušek gobe o kateri je govora (verjetno L. bresadolae). Saj se mi nikamor ne mudi pa vseeno sprašujem če ste osušek dobili.

lp IJ

slavko

Osušek smo prejeli, hvala. Do sedaj za mikroskopiranje ni bilo časa. Planirano je v ponedeljek.

V vsakem primeru dobite odgovor (fotografijo trosov in reference, na osnovi katerih bomo gobo določili) na e-mail, ki ste ga napisali.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Maloprej sem mikroskopiral gobo, ki ste nam jo poslali po pošti. Upam, da ne bo nič narobe, če odgovor posredujem preko foruma. Slika trosov je na linku:



Uporabljena refernčna literatura:




slavko

Malo prehitro sem poslal odgovor. Hotel sem pripeti še opis gobe iz referenčne literature:

Po opisu in trosih sodeč gre za Bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus bresadolae). Luske na klobuku so rjavo rdečkaste ali čokoladno rjave barve, med njimi se vidi belo rumenklasta podlaga, na obrobju je žarkasto naguban, z roba visijo rjavi ostanki zastirala. Meso je belo, na prerezu postane najprej vinsko rdeče, nato črno rjavo.

Trosi so elipsaste oblike, 8,5-10,5 x 6-7 mikrometrov.

Poslan osušek je bil ves močno vinsko rdeče barve, s črno rjavimi deli. V literaturi se razlikujejo mnenja o užitnosti. V našem društvu so nekateri to gobo že jedli in jim je okusna. Previdno pri čiščenju, ker prsti postanejo črni in jih je težko oprati.

Možna je zamenjava z Ameriškim kukmakovcem (Leucoagaricus badhamii), ki se razlikuje po svetlejšem klobuku, ki je rjavo rdečkasto nakosmičen, predvsem na sredini, obrobje pa je svetlo. Na prerezu postane meso najprej rumeno in nato rdeče rjavo.

Lep pozdrav,
Slavko

jevnac12

Kaj naj rečem. Najlepša hvala za trud. Trosi so izjemno lepo vidni. Zanima me ali uporabljate povečavo večjo od 1000 krat?

Še enkrat hvala in lep pozdrav

IJ

slavko

Seveda, povečava je več kot 1000 kratna. Mikroskop je umerjen in ena črtica na merilu iz posnetka je 1 mikrometer. Znamka mikroskopa je Olympus.

Lep pozdrav,
Slavko