Rumeni ježek in njegove oblike

Začel/a Tič, 16 November 2011, 13:51

Prejšnja tema - Naslednja tema

Tič

V pozno jesenskem času pri nas rastejo Rumeni ježki (Hydnum repandum). Za mešanico gob so odlični. Po navadi jih mešam še s sivkami, črnimi trobentami, polževkami, gobani, če jih še najdem in drugimi boljšimi gobami.

Kako je z različicami? Poleti tukaj raste različek, pravzaprav oblika (forma), ki je temnejše barve, veliko bolj čokat in zaradi grenkobe neužiten. Skoraj ne bi verjel, da je to ista vrsta.

Oblika, ki raste jeseni, je svetlejše barve, manjša in ima bolj tenek bet. Sploh je cela goba bolj nežne oblike. Niti malo ni grenka in s svojim značilnim okusom obogati mešanico jesenskih gob, ki jih potem uporabljam za juhe in omake. Razmišljam, če to morda ni Beli ježek (Hydnum albidum), kot je v opisu gob navedeno.

Edino kar me bega je podatek, da raste pod bori. V naših krajih raste tudi v mešanem gozdu. Nisem bil pa pozoren, ali bolj pod iglavci ali bolj pod listavci. Vsekakor ne samo pod bori.

L. P.: Tič

slavko

#1
Obstaja nekaj podobnih gob kot je rumeni ježek (Hydnum repandum), ki je užiten:

Enake oblike je grenka oblika rumenega ježka (Hydnum repandum fo. amarum), užiten. Svetlejši, včasih tudi skoraj bel, je beli ježek (Hydnum albidum), užiten. Raste pozno jeseni, običajno pod bori in ima vitkejši bet. Mislim, da ste našli takega, saj beli ježek ne greni. Potem je sličen še rdečkasti ježek (Hydnum rufescens), užiten. Ima nekoliko daljše iglice kot rumeni ježek, ki potekajo po betu navzdol. Malce drugačen, lijakaste oblike, pa je lijasti ježek (Hydnum umbilicatum), užiten. Te vrste so navedene v Seznamu gliv Slovenije iz leta 1998 in so jih našli na razstavah različnih gobarskih društev.

Rumeni ježki in sorodniki so mikorizne vrste gob, kar pomeni, da rastejo v sožitju z listavci ali iglavci.

Lep pozdrav,
Slavko