sezonske gobe

Začel/a klavir, 01 Julij 2010, 00:54

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Clitocybe ionides je sinonim Rugosomyces ionides, ki je v Slovenskem seznamu gliv. Gobo je slikal Bojan Arzenšek, http://svetgob.aza-ms.si/zveza/razstave/20001012/rugosomyces_ionides.htm.

Če imate fotografijo gobe, jo prosim pošljite na naš mail, gdlmb1@gmail.com, da jo dodamo k slikam.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Trenutno je na Goričkem izredno veliko gob. Moraš paziti, da ne stopaš po njih...

:)

tdk

Pozdravljeni!

Da,tudi stanje na Goričkem se je kar se gob tiče popravilo;klavir ima kar prav.
Sicer sem s časom kar na knap;v gozd imam namen iti konec tedna;nazadnje sem bil v soboto;bera 20 jurčkov...najdejo se globje v gozdu;v bližini ceste in na dostopnih legah je vse pobrcano...kako me to jezi;kultura pa taka.

lp tdk

jcb

Še eden tukaj, ki je navdušen nad nabiranjem jurčkov.

klavir

#19
Končno sem se tudi sam nekoliko aktivneje podal v lov za orhidejami, pa ne tistimi klasičnimi, pač pa onimi iz gobjega sveta. Čisto vse vrste vlažnic so namreč nekaj posebnega... So tudi bolj redke, a po veljavni uredbi niso zaščitene. So pa (žal) že na novem rdečem seznamu gliv Slovenije. Potrebno je iskati ohranjene travnike, ki nikakor ne smejo biti gnojeni, bodisi naravno s pasočo se živino ali umetno. Takšnih travnikov je pa vse manj, to tudi ogroža ta rod gob (ne toliko nabiranje). Zato večkrat zrasejo na vse bolj redko ohranjenih travnikih, pa travnatih površinah v parkih, na ledinah, okoli cerkev in kapelic, ob cestah in poteh, ob robovih pašnikov ter gozda, povsod tam pač, kjer ni prisotno gnojenje. - Ker je bilo gobic veliko, sem mlade primerke vložil v kis, da bi ohranile bleščeče barve, a so se žal razbarvale bledo rumeno, voda pa je postala čisto oranžna. Škoda...








klavir

Po dolgem času se spet oglašam, saj mi je uspelo posneti nekoliko fotografij onih vrst gob, ki se manj pojavljajo na forumu. To je rezultat zadnjih treh tednov intenzivnih gobarjenj na Goričkem, ko sem iskal poznojesenske gobe, to je predvsem snežke. Ker se le-ta zadosti pojavlja na forumu, pripenjam le eno fotografijo, ki mi je nekako najbolj uspela; so pa snežke letos spet kar zelo "eksplodirale"...



Samo v borovih gozdovih na Goričkem, kjer največ gobarim, iz mahu rade zrasejo sicer redke vitezovke, tj. zelenkasta kolobarnica (Tricholoma equestre), goba enake kvalitete kot snežka in tudi istega okusa. Žal je v večjih količinah lahko nevarna, o tem je na spletu dovolj podatkov. Sam jo zato mešam s snežkami, obroke pa razporejam na daljše časovno obdobje. - Sicer pa je s svojo vpadljivo citronasto rumeno barvo ter jasnimi razpoznavnimi znaki kolobarnic ena lažje določljivih gob, ponavadi jo tudi najdemo v skupinah skupaj z zimsko kolobarnico (snežko). Kot že rečeno, je vitezovka v zmernih količinah navadno označena kot ena najboljših gob sploh in zato seveda zelo priljubljena in iskana, kar še poveča veselje, ko jo vendarle najdeš...


Pravkar vzklili primerek, še globoko v mahu...


Primerek odrasle gobe

Tu pa jih je že bilo več:






Še dve lepotici...


Ob teh dragocenostih v borovih gozdovih ugledaš tu in tam še kakšnega hrčka...

 
Gyromitra infula

Lep pozdrav,
Ivan