gobarjenje

Začel/a gorenc, 13 Februar 2008, 12:46

Prejšnja tema - Naslednja tema

gorenc

Dober dan
Kako smo?No pri nas smo vredu in že kaj gobarite?Vreme je lepo je še mrzlo a mogoče pa je kje kakšna goba zrasla"in ne v komori"
Zanima me bolj iz radovednosti ali je že kdo kaj gobaril ,če je kaj našel ?
Ko se je stopil ta prvi in edini letošnji sneg sem našel en šopek mislim da so bile zimske panjevke nisem siguren  in tudi nisem imel s seboj fotoaparata da bi jih slikal z družino smo šli malo na sprehod pa sem jih našel.Po pogovoru nekaj dni nazaj z g. Šerodom po mojem opisu je rekel da  bi lahko bile.in en nasvet tako mi je rekel:ČE NE VEŠ KATERA GOBA JE IN BI RAD IZVEDEL JO ODTRGAJ NAREDI POSUŠEK IN POKAŽEŠ KAKŠNEMU DITERMINATORJU DRUGIČ NA GOBARSKEM SESTANKU NAPRIMER
Lep pozdrav in na snidenje na občnem zboru.

jernej

Lep pozdrav

Jaz sem letos že precej gobaril. Popisal sem že kar nekaj vrst. Res je velika večina trosnakov "lesnih gliv", ki rastejo čez vso leto in velike večine ljubiteljskih gobarjev ne zanimajo preveč, so pa izredno zanimive. Tudi zimsko panjevko mi je uspelo najti in v tem času bi po mojem prepričanju morala uspevati. Že januarja pa sem pri nas na Pohorju našel tudi prve škrlatne čašice, ki tudi uspevajo v tem času.
Če se bo mila zima nadaljevala se bodo kar hitro pojavile smrekove storževke in marčevke z njimi pa številne druge vrste.

gorenc

zdravo

Opazil sem kar dosti lesnih gliv in so res zanimive.Večina tistih "gobarjev"pa mislim da zanima samo "količina" tisti ki pa se ukvarjamo malo bolj ljubiteljsko pa nas zanima tudi neužitna goba oziroma goba ki jo je treba determinirati ali pa mikroskopirati.Ker živimo takoj poleg gozda imam možnost lesne glive opazovati in zanima me koliko lesnih gliv je užitnih .Za žveplenastega lukničarja vem da je za ostale pa ne vem,je pa užiten mladi našel pa sem ga v sadovnjaku.
lep pozdrav 

jernej

Med lesnimi gobami ni veliko užitnih vrst. Med gobami z enoletnimi trosnaki bi naj poleg žveplenega lepoluknjičarja bila mlada užitna še brezova odpadljivka (brezova goba) in jetrasta cevača, ki je v Sloveniji redka in zaščitena in je ne smemo nabirati. Med večletnimi gobami (bukova kresilka, smrekova kresilača, ...) pa ni užitnih vrst. Meso (trama) lesnih gob je večinoma zelo trdo in elastično, zato je neprebavljivo. tudi zgoraj navedene "užitne" vrste so užitne le mlade, ko je meso še bolj mehko.

snifff

Teh gob ne poznam, bi lahko kdo podal kakšen link?
Hvala!

slavko

Večina lesnih gob je neužitnih, a imajo zdravstveni potencial, kot na primer:

- smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola), http://www.gobe.si/Gobe/FomitopsisPinicola,
- lekarniška macesnovka (Laricifomes officinalis), http://www.gobe.si/Gobe/LaricifomesOfficinalis,
- bukova kresilka (Fomes fomentarius), http://www.gobe.si/Gobe/FomesFomentarius,
- pisana ploskocevka (Trametes versicolor), http://www.gobe.si/Gobe/TrametesVersicolor,
- hrastov plutač (Phellinus robustus), http://www.gobe.si/Gobe/PhellinusRobustus,
.
.
.

Nekaj lesnih gob pa je užitnih, ko so mlade:

- bukov ostrigar (Pleurotus ostreatus), http://www.gobe.si/Gobe/PleurotusOstreatus,
- hrastov ostrigar (Pleurotus dryinus), http://www.gobe.si/Gobe/PleurotusDryinus,
- žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus), http://www.gobe.si/Gobe/LaetiporusSulphureus,
- brezova odpadljivka, (Piptoporus betulinus), http://www.gobe.si/Gobe/PiptoporusBetulinus,
- jetrasta cevača (Fistulina hepatica), http://www.gobe.si/Gobe/FistulinaHepatica,
.
.
.

Lep pozdrav,
Slavko