Meni

Prikaži objave

Ta odsek omogoča ogled vseh objav tega člana. Upoštevaj, da lahko vidiš samo objave na področjih, do katerih imaš trenutno dostop.

Prikaži objave Meni

Sporočila - vrtna bučka

#1
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
18 November 2013, 08:08
Prejšni teden sem še našla dve lepi mareli oz. dežnikarici. Čeprav je bila moja najdba verjetno čisto naključna...
#2
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
01 November 2013, 21:14
rotor, wow, lepi!
#3
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
17 Oktober 2013, 10:04
rotor - krasne slike, res. se pa strinjam, mogoče se bi res lahko začelo z zbiranjem najlepše fotografije ;-)
#4
Nabiranje gob / Odg: TEMA TEDNA
10 Oktober 2013, 23:41
Samo še nekaj bi rekla. V vsakem primeru je v gozdu potrebna zdrava pamet in razum. Tako pri nabiranju gob (da se gobe lahko normalno raznmožujejo in nas razveseljujejo vsako leto) kot tudi pri podiranju lesa, sicer bi imeli v roku treh let namesto gozda golosek.

Zdrava pamet je ena uporabna zadeva. Pri vsaki stvari v življenju. In pa zmernost.
#5
Nabiranje gob / Odg: TEMA TEDNA
10 Oktober 2013, 23:14
Čisto tako, kar se tiče mladih "dreveščkov/poganjkov" (recimo bukev). Le-ti poganjajo po vseh gozdovih v zelo velikem številu, odganjajo vsako leto in ne narediš prav nobene škode, če drevo pade pač na njih. Ker 1. naravna selekcija in živali jih v nadaljnem razvoju tako ali tako selekcionirajo, na koncu zraste iz vseh teh pogankov 20% dreves, če drevo, ki pade uniči 10 mladih pogankov, bo to pomenilo več prostora za onih 20 na levo in desno stran in bo slednjim povečalo možnost preživetja. 2. gotovo je bolje posekati drevo, ki ga je napadel bukov črv, pa čeprav le-to pade po 15tih poganjkih, kot pa drevo pustiti in s tem razširiti nadaljno bolezen. In 3.če gre že za malce bolj velike dreveščke, s pravilnim načinom podiranja še vedno lahko podereš tako, da ne pade na podrast.

Pri nas imamo del gozda zelo gost. In moramo redčiti bukvice velike 3m. Imajo pa zato druga drevesa boljše pogoje za nadaljno rast. So what?
25.10. lani nam je snegolom podrl za 80m2 bukovine. Zanimivo je, da so mlada dreveščka, na katera so se podrla večja, po odstranitvi le-teh, ponovno "vstala". In letos normalno dobro ozelenela. Smo jih naredili še opore. Da bodo nastale čistine prej pogozdene spet. Letos je zaradi svetlobe bilo na teh delih ekstremno veliko malih bukvic. Obilica svetlobe je naredila svoje.

Za smreke pa ne vem. Ne bi vedela, jih nimamo več v naših gozdovih že kakih 15 let. So hodili leta in leta številni sosedi iskat mlade smrekce v decembru za božična drevesca, seveda "na črno", ni nihče vprašal. Danes ni niti ene majhne smrekice več... So pred leti sosedje preveč pridno hodili pobirat...
#6
Nabiranje gob / Odg: TEMA TEDNA
08 Oktober 2013, 09:00
Meni ta ideja sicer ni najbolj všeč. Sama namreč ne naberem veliko naenkrat.
2x sem bila priča, ko so cigani oz. cela velika družina romov kot "kombanj" šli čez hosto. Dvomim, da bi oni to kupili...

Denar pa gotovo ne bo prišel nazaj do lastnikov gozdov. Tukaj se tudi pojavi vprašanje - ponekod rastejo gobe obilno, ponekod skoraj nič (recimo moj gozd, ki je že kako desetletje izropan) - kako potem deliti. Med vse enako, pa čeprav bodo nekateri oškodovani bolj?

Denar bo šel pa gotovo v žepe tam onih, ki sedijo na stolčkih v Lj.
#7
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
07 Oktober 2013, 18:55
babolat87 - krasne slike
#8
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
06 Oktober 2013, 21:10
Se strinjam! Črne trobente so na Dolenjskem začele počasi poganjat, vsaj na mojem rajonu. Še malo pa jih bo cel breg, kot vsako leto. Lani sem jih prvič poskusila, meni so odličnega okusa, meni osebno boljše kot jurčki  :)
#9
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
03 Oktober 2013, 15:40
Današnji sprehod čez gozd - 8 jurčkov ter pol košare kostanja ;D Nad jurčki sem bila kar presenečena. Vsi srednje  velikosti, zelo čvrsti, praktično vrhunske kvalitete. Štirje jurčki so ostali v gozdu.

Tukaj lepite kar nekaj slik velikih gobanov - zanima me ali sicer vi to vse poberete?

In pa vprašanja za slavkota:
- ali tudi druge gobe, recimo golobice, običajno rastejo na enih in istih "štrihih" kot to velja za jurčke?
- kar nekaj današnjih jurčkov je imelo klobuk zelo temen, kot ajdovček, samo nekje pol cm okoli roba klobuka pa je bila barva kot pri poletnem gobanu. Kaj bi lahko rekli za take gobane potem da so? Še vedno poletni?
- in pa, a ajdovčki rastejo tudi pri nižjih temperaturah (pod 4 stopinj torej)?

Prijetno nabiranje pred slano želim vsem ostalim  :)
#10
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
02 Oktober 2013, 13:53
rotor - prva slikca zmaga  :o :o krasna!!!
#11
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
02 Oktober 2013, 13:12
Ljudje, ne se tako čudit. Imam dve kolegici, ki nabirata ogromno gob, samo jurčkov pa ne. In ne ena ne druga ga ne prepozna oziroma ne loči od recimo turka (kar večini uspe na prvi pogled), rumenega gobana (tudi zelo očiten) ipd. Tako kot jaz recimo ne prepoznam užitnih mraznic. Niso vsi "jurčkarji".

Meni je tudi nepredstavljivo kako ljudje ne prepoznajo marele in kako lahko pride do zamenjave z mušnico. Ampak je nekateri ne prepoznajo, pa čeprav je meni tako zelo očitna...
#12
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
30 September 2013, 18:05
Waaw, kako lepe so tele mokre gobe  :D
#13
Nabiranje gob / Odg: Kaj vse vpliva na rast gob
30 September 2013, 08:32
janko - ko jaz gobarim, grem ponavadi na poti nazaj do avta kakih 100metrov po istem področju kjer grem tudi v gozd. Na teh stotih metrih na začetku gobarjenja vedno najdem kakšna 2 jurčka. Ko pa grem nazaj k avtu, pravtako vedno še enkrat pogledam in skoraj vedno najdem še kakšnega spregledančka. Ni zrasel v dveh urah, samo prvič sem ga spregledala :-)
#14
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje na gorenjskem
27 September 2013, 11:33
foca - jaz se drugo leto priporočam za menjavo  :P
#15
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2013
27 September 2013, 11:30
Tale družinica je pa res posrečena!

Danes sem v nekje 3eh urah nabrala 5 jurčkov, srednjih velikosti, ter dva ogromna ogromna starejša jurja. Ampak sta bila res ogromna. Oba sta ostala v gozdu, ker sta bila že v nekje proti zadnji fazi. Če ne bi padal dež, bi slikala, tako si pa nisem upala, da ne bi ostala brez telefona  ::) Jurčki sicer zelo kvalitetni! Se mi zdi, da sedaj ne gre več toliko za kvantiteto, temveč kvaliteto.

In da ne pozabim, pognalo je kar nekaj res čudovitih, krasnih marel!