Meni

Prikaži objave

Ta odsek omogoča ogled vseh objav tega člana. Upoštevaj, da lahko vidiš samo objave na področjih, do katerih imaš trenutno dostop.

Prikaži objave Meni

Sporočila - olinad

#1
Nabiranje gob / Odg: IDENTIFIKACIJA GOBE
22 Oktober 2022, 08:28
Pozdrav vsem ljubiteljem. Večkrat naletim na 'Lobster mushroom'', a me že videz odvrne od kulinaričnega preizkusa. Je kak poseben način priprave? Sirovke so mi drugače odlične, pečene na žaru. So take plemenite plesni tudi na drugih gobah in ali je kak zanesljiv način, kako jih razlikovati od škodljivih?
#2
Strupene gobe / Odg: Zimska panjevka
15 Februar 2021, 08:47
Hvala za razlago, ki je tudi v skladu z mojim razmišljanjem. Takle strokoven odgovor je  odlična pomoč pri naših gobarskih pogovorih.
#3
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2021
15 Februar 2021, 08:34
Hvala za odgovor. Nekateri beti so precej kratki in ko jih je več skupaj...
#4
Strupene gobe / Zimska panjevka
14 Februar 2021, 08:53
V zadnjem času večkrat zasledim (na tujih mikoloških straneh) opozorilo pred uživanjem zimske panjevke, ki naj bi po novejših izsledkih vsebovala večje količine strupov, kot je bilo znano doslej. Tudi po prekuhavanju in odlivanju vode jih ostane v gobah preveč. Sam sicer še nisem opazil znamenj zastrupitve, vendar jo bom preventivno črtal iz seznama. Podobno berem tudi za poprhnjeno livko, pri marsikom popularno meglenko. Kako je opozarjanje pred strupenostjo urejeno pri nas? Tudi za Bele zajčke in Vitezovko je bilo že pred leti ugotovljena njihova škodljivost, pa marsikdo tega pa ne ve. Po meni znanih analizah užitnih gob je bil marsikateri vzorec (tudi gobanov) močno onesnažen.Zakaj ne bi tega objavili v večjih medijih? Zgolj nasveti, da je goba le začimba,  niso dovolj učinkoviti. Nikakor nisem pristaš panike, vendar mislim, da poznavalci, knjige, forumi... premalo osveščamo o pretiranem nabiranju in uživanju gob. 
#5
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2021
14 Februar 2021, 08:11
Pozdravljeni

Bukovi ostrigarji v mrazu dobijo rjavkast odtenek. Kot taki postanejo podobni Poznemu ostrigovcu oz. zgručevcu. Prosim za nasvet, kako najlažje prepoznati razliko?
#6
Kulinarika / Odg: žvepleni lepoluknjičar
12 Junij 2011, 20:07
BubikolRamios ,je bil lepoluknjičar na tvoji fotki še užiten? Takega raje pustim, mi je pa današnje kosilo popestril tale. Meni je okus odličen, vem pa , da ga nekateri ne marajo.

Lep pozdrav



#7
Nabiranje gob / Re: Istra
04 Oktober 2010, 10:25
Jani, si v "tvojih" koncih že naletel na belega karžlja (belo žardano)?

Lep pozdrav
#8
Nabiranje gob / Re: Pisana ploskocevka
25 September 2010, 15:16
Janez, poskusi tule- imajo že pripravljene izvlečke in še kaj zanimivega. http://www.zanaravo.com/cenik.html

Lep pozdrav

Olinad
#9
Nabiranje gob / Re: katera goba je to
02 September 2010, 19:40
Janez, pri žametni podvihanki ti vseeno svetujem, da jo poskusiš  samo malo in mislim, da bo še tisto preveč, ker je vsaj meni, ogabnega okusa. Poskusil sem jo samo enkrat  in nikoli več.

Lep pozdrav
#10
Gojenje gob / Re: Jurčki
28 Avgust 2010, 20:40
Janko, kot si napisal, v praksi deluje (videl na lastne oči), a morajo biti poleg ustreznih dreves (take "domače jurčke sem videl celo pod lipo in leskovim grmovjem) tudi organsko bogata tla, vendar moraš odlagati na primerno mesto stare gobe oz. njihove ostanke in čakati vsaj tri leta, se mi zdi. Hitrejše gre z marelami, ki sem jih nabrane zasadil na kup uležanega konjskega gnoja in so pokukale na dan (štiri) čez dobro leto. Vendar samo eno leto in tudi rastišče takih jurčkov menda ni preveč trajno (najbrž podgobje potrebuje preveč prostora, miru in hrane).
Rad pa bi vprašal strokovnjake nekaj drugega. Že kar nekaj let nabiram jurčke (predvsem poletne) tudi na nekem pobočju, kjer na območju kakih 50x50 metrov bukovega gozda v sezoni vedno dobim kakih 10, včasih tudi 30 jurčkov naenkrat kljub temu, da prav tam srečujem več gobarjev, ki imajo podobno izkušnjo. Občutek imam, da se ta teren celo širi na okoliški kolovoz in navzdol , nikakor pa se "pridelek" ne zmanjšuje, kot bi zaradi sigurno pretiranega pobiranja nekako pričakoval.Najbrž ste to že kje opazili? Čeprav laik, glede na dosedanjo prakso z rastjo gob na takih "svetih" krajih  trdim, da množično nabiranje ne ogroža obstanka vrste,
če se držimo osnovnih pravil, na katere so nas in še opozarjajo pravi poznavalci in literatura.In čeprav vsi "vemo", srečujem gobarje z PVC vrečkami neočiščenih gob, naletim na razrita rastišča,zbrcane gobe (posebno podobne gobanom,lisičkam,golobicam..),divja odlagališča in to poleg splošnega onesnaževanja povzroča veliko večjo škodo kot kilogram, ki ga nabereš preveč.
Tale forum in to stran smatram za gibalo gobarskega dogajanja v Sloveniji in ga beremo člani GD, ki organizirajo gobarske razstave. Ob množični obiskanosti so to prilike, ko bi poleg pestrosti vrst lahko bolj predstavili podgobja,postavljali gobe na bel papir, da se vidijo trosi, ki jih košara lahko "seje"....Ob primerni predstavitvi bi se mogoče kdo zamislil.

Lep pozdrav
#11
Nabiranje gob / Re: Gobarska sezona 2010
08 Avgust 2010, 21:28
Brez skrbi, že kukajo iz tal.

Lep pozdrav

                        Olinad




#12
Nabiranje gob / Re: 3 krat ekstremno
18 November 2009, 18:46
In gozd nam je ponujal krasne prizore:

















#13
Nabiranje gob / Re: Gobarjenje danes
07 Oktober 2009, 14:10
McBobo, ostalih naprav ne poznam, G 305 dela tudi v zaprtih stavbah in pod krošnjami. Veliko izkušenj z GPS (tudi dodatkov,zemljevidov...) lahko dobiš na Tekaškem forumu, kjer so pravi strokovnjaki za to.

Lep pozdrav
#14
Nabiranje gob / Re: Gobarjenje danes
07 Oktober 2009, 08:28
McBobo, GPS naprave so zelo uporabne zadeve, sploh ko hodiš po novih terenih ali ko se vračaš na željene točke. Garmin ima več modelov (poznam 305) , ki so sicer tekaški, vendar čitajo položaj natančno z petih satelitov tudi v globokem gozdu in te lahko vodijo nazaj do željene točke po isti poti ali pa kažejo smer vrnitve, kar je ponavadi že dovolj. Prav tako beležijo hitrost , prehojeno pot, utrip...,vse pa lahko spraviš tudi na PC in če še fotkaš zraven, si lahko ustvariš zanimive spomine ali napotke za drugo leto.Sigurno je lepa popestritev izleta v gozd, sploh če si človek, ki gobarskega užitka ne meri samo v kg ali stotinah, saj je splošna nenasitnost in pogoltnost tudi tu postala sinonim samoimenovanih "ljubiteljev narave".
Lep pozdrav
#15
Ali zna kdo razložiti, na kak način je lahko še čisto majhen jurček, golobica, ded...že obžrt (z malim polžem na sebi) ali prerešetan z črvički ? Ne predstavljam si drugače, kot da polži, muhe ali hrošči odložijo jajčeca neposredno v micelij ali zemljo nad njim. Kakšen je življenski ciklus črvička, ki najde drobno gobo pred mano?Večkrat mi je žal,ko moram zavreči na videz lepo gobo, ob rezanju pa ugotovim močno črvivost. Slišal sem, da so take gobe   še dobre, če jih sušiš, ker takrat vsi črvički menda zapustijo gostitelja, česar ne verjamem.
Hvala za morebitne odgovore in lep gobarski pozdrav
                                                                                     Olinad