Pozdravljeni!
Sem nov na forumu in rad nabiram gobe. Nimam sicer širokega spektra nabiranja vseeno pa je gobarjenje neko posebno veselje. Čeprav gob kot kulinarika ne prenesem ;D
Evo, današnji izplen. Slabo uro v gozdu, ker potem se je že delala tema.
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/o6TFACfaCnSaSoBv.v.jpg)
Pomočnica, ki čuva gobo
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/iqHaoEYCwtldR1M4.v.jpg)
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/4BQzRh6opUAG3BKV.v.jpg)
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/evi8KbyQi5f_sRw7.v.jpg)
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/80LeDk_WM9KOMV7i.v.jpg)
Naša Liza na koncu ostala brez moči
(http://www.moj-album.com/slike/10344037/p6ioDU1rsfjfPT7e.v.jpg)
Lep gorenjski pozdrav!
Odlično, torej nekje v Sloveniji le so jurčki :) ... katera makrolokacija in nadmorska višina?
Lp, Pohorc
Okolica Tržiča, nadmorska višina okoli 800 mnv.
To pa že dolgo nisem videl. Pravi lepotci :P morda pa le bodo tud drugod pričeli rast .Tu pri nas še zaenkrat ni nič.
Danes sem tud jaz pri nas v Šentilju gobaril našel sem dosti lisičk nič jurčkov. Raste pa kar dosti drugih gobic.Sem pa srečal gobarja, ki je imel dva lepa jesenska jurčka .no tako je pri nas, govori se, da so tud na Pohorju pričeli rast jurčki ;D.kako pa je v resnici, bi pa moral it sam preverit.
Bom preveril jutri zjutraj;vceraj sem nabral precej lisick;jurcka pa nobenega;nisem ga nasel ze dva tedna;upam,da jutri najdem kaksnega,lisicke bodo itaq;koliko sem pa govoril z gobarji jurcki vsaj pri nas na Goričkem še ne rasejo....in vsi se sprašujemo zakaj ne....vlage je dovolj oz.celo preveč,temperature so več kot ugodne....in vsi nekako čakamo na 3-dnevni bum pa potem nič.Bomo videli....
lp tdk
p.s.Aha,še ena zanimiva anekdota od včeraj;upam,da ne bo kdo zameril ali vzel osebno...pridem v gozd včeraj okoli 16. ure;tam kjer parkiram stoji vw passat karavan(s Štajerskega konca,vsaj reg.tablica tako pravi in narečje lastnikov);parkiram poleg,dokaj hitro grem na podrocje kjer vedno nabiram;in srecam na poti moskega pa zensko,pa mi v štajerskem narečju pravita,da grem brezveze v gozd;jurčkov itak ni,lisičk sta pa imela bore malo in jih tudi jaz ne morem najti in nebom našel po njivajnem prepričanju...se samo nasmehnem in grem naprej.Ko sem se vračal z polnim korblom(pletena košarica z ročajem ali kako že...) kot pravimo Goričanci bi ju želel srečati,pa ju več ni bilo...in imel sem resno namero,da jima res lepo količino lisičk podarim,ker sta prišla res daleč in nista našla,da bi zadovoljna in bolj vesela odšla na desni breg Mure...takšno je pač gobarjenje ali lisičkarjenje.
Tudi moja bera danes je podobna, dosti lisičk, hrastovih zraščenk, zelenih golobic pa celo tri jurčke, včeraj osem. Prešnjo nedeljo pa to kar je na sliki.
tukaj pa še na pogled moje gobarjenje danes ,lisic je tudi bilo kar nekaj samo jih nisem slikal
(http://www.shrani.si/t/F/sX/3nMkfdXH/16082009003.jpg) (http://www.shrani.si/?F/sX/3nMkfdXH/16082009003.jpg)
lokacija pohoje-šumik
slika,ki noče gor
O lepi jurčki. Napisali ste, da ste gobarili na Pohorju smer šumik, kaj to je tista smer ko se pride tud na
klopni vrh.
Hvala za odgovor .
Kolikor vidim pri meganboj-u, je vmes nekaj jurčkov, ki so po prvi oceni manjši od 5cm. Kolikor vem, to ni dovoljeno v skladu z zakonom. Ali se motim?
Drugače pa lepi jurčki :) :)
Velikost gob nima nobene veze z zakoni!
Zaščitene so le nekatere vrste oz. podvrste, ostale se lahko nabirajo ne glede na velikost.
Mogoče bo slavko še kaj dodal...
Medica ima prav. Velikost gobe nima nobene zveze z zakoni, kot to denimo velja pri velikosti rib.
Po svoje pa ima prav tudi gobar1. Premajhnih trosnjakov ni priporočljivo pobirati, ker potem ne odvržejo trosov.
To pa so ravno tiste gobe, ki jih tako radi vlagamo. Če na enem in istem rastišču več let zapored nabiramo le majhne gobe, se bo to gotovo poznalo v prirasti naslednjih let. Prav tako velja, da ne smemo preveč poškodovati rastišča, denimo tako, da bi gobe izkopavali ali rastišče preveč fizično uničili. Goba si po takih travmah opomore šele čez deset ali več let.
Vidim, da ste gobarji že kar ogreti in komaj čakate "primerne pogoje" za dobro rast.
V soboto smo gobarili nad Zrečami in vse tja do Rogle ter našli nekaj čez 100 vrst gob. Seveda tudi jurčke. Med njimi je bilo nekaj prav krepkih primerkov. Ko smo gobarili po prelepih pohorskih gozdovih, je bilo evidentno, da prave rasti gob še ni. Tudi vrst na razstavi je bilo sorazmerno malo. Pa še to je bilo le zaradi velikega števila udeležencev. Žal bo treba biti še malce potrpežljiv. Vsaj na višinah.
Sicer pa je hoja v gozdu eden od najlepših načinov rekreacije. In Pohorje ima kaj za ponuditi.
Lep pozdrav,
Slavko
Kar se tiče uničenja mikroklime (kot ob sečnji dreves, postavljanju novih poti...) to dejansko vpliva na gobe. Ravno čez to zimo so močno spremenili eno mojih najljubših (in najbogatejših) najdišč (jurčkov). Zaenkrat letos še ni bilo dobrih pogojev za rast, zato še ne vem kako bo sedaj z gobami, bom pa poročal če bom opazil kaj zanimivega.
Drugače pa mislim, da tudi vstrajno pobiranje najmlajših primerkov gob ne vpliva na številčnost gob v naslednjih sezonah. Goba je le "sadež" glive/podgobja; tako kot je jabolko le sadež jablane, in če jih vztrajno pobiraš samemu drevesu ne škodiš... En lep primer je mlad smrekov gozd, kjer ni nobene podrasti, ampak samo iglice. Tam (seveda ker je veliko gobarjev) večina jurčkov ne "dočaka" niti 5 cm kaj šele zrelosti trosnjaka, pa je jurčkov vsako leto vse polno. V bistvu imam občutek, da bolj kot jih pobiraš, bolj silijo ven...Seveda pa se situacija spremeni, ko se začne mikroklima spreminjati (zaradi umentega redčenja ali pa se čisto naravno začnejo sušiti šibkejša drevesa). Zato se lahko zgodi, da v nekem vmesnem obdobjo tam gob ni. Po mojih izkušnjah (z jurči, pa tudi nasplošno) je ravno v srednje starih smrekovih sestojih zelo malo jurčkov in gob nasploh.
Pa da ne bo kdo rekel, da sem iztrrebljevalec gob. Zame kot "pravega" gobarja je pomembno:
1. rekreacija in uživanje na svežem zraku,
2. užitek ob najdbi užitnih gob, ki jih nabiram, še posebej kapitalnih,
3. občudujem tudi ostale gobe, še posebno rdeče mušnice,
4. sovražim razbrcane gobe in pločevinke ter druge smeti po naravi,
5. gobe tudi z užitkom konzumiram in od moje bere imajo koristi tudi sosedi, prijatelji in sorodniki...
Tu se ne morem strinjati z vami. Tu se kaže tudi, to (vsaj jaz tako mislim), da je obstoječa uredba pomankljiva. Ali morda jeste tudi nezrela jabolka? Osnovna naloga trosnjaka (gobe) je, da odda trose. Odda pa jih takrat ko so zreli. Veste pa tudi, da se glive razmnožujejo s trosi. S časoma tudi stare jablane odmrejo. In če nimajo potomcev!? Nabiranje mladih gob ni škodljivo tam, ker se gobe zelo malo pobirajo, ker še ostane veliko gob v gozdu. Drugače je tam, kjer se gobe množično nabirajo. In množično nabiranje gob je velik problem. (Ne samo z vidika gob pač pa tudi ostalih organizmov.) Seveda se spremembe ne pokažejo takoj, deloma zato ker še živijo "stare jablane". Mislim, da je nabiranje mladih gob enako kot če bi nabiral gobe v vrečko. Vsi vemo, da se to zadnje ne del.
Res je gobarji komaj čakamo, da se bo začelo tisto tapravo. Jaz sicer nabiram gobe od maja pa vse do novembra, tako da nam gob ne primanjkuje. Če je človek vztrajen in upošteva vsa pravila, mislim na zakon o gobarjenju in zakone narave imaš gob več kot dovolj. Hudo pa je kadar so oči bolj lačne kot je potreba. Na sliki današnja bera.
No ja zdaj pa bom že moral z metrom gobarit, da bom meril katera goba je večja od 5cm. Je pa res, da je mnogo gobic dost večjih, ki še tud nimajo zrelih trosov oziroma imajo enake, kot majhne gobe. Pol bi tud tiste mogli puščat v gozdu. Jaz mislim, da je najvažnejše, da se goba odreže in na najdenem mestu očisti saj mislim, da se dela največja škoda če se tega ne upošteva. >:( >:(
Kepa lepa bera vidim, da si našla tud nekaj lepih jurčkov super. :P
Metra tudi jaz ne mislim imeti, je pa res da nas vse včasih zanese in ko zagledaš lepega jurčka ga pač pobereš še posebno če je med prvimi v sezoni. Zato Martin se ne jezi, ker pač nikoli ne moremo ustreči vsem pravilom, ljudem itd... rajši uživaj. Pa hvala.
Citat od: jernej dne 17 Avgust 2009, 15:48
Tu se ne morem strinjati z vami. Tu se kaže tudi, to (vsaj jaz tako mislim), da je obstoječa uredba pomankljiva. Ali morda jeste tudi nezrela jabolka? Osnovna naloga trosnjaka (gobe) je, da odda trose. Odda pa jih takrat ko so zreli. Veste pa tudi, da se glive razmnožujejo s trosi. S časoma tudi stare jablane odmrejo. In če nimajo potomcev!? Nabiranje mladih gob ni škodljivo tam, ker se gobe zelo malo pobirajo, ker še ostane veliko gob v gozdu. Drugače je tam, kjer se gobe množično nabirajo. In množično nabiranje gob je velik problem. (Ne samo z vidika gob pač pa tudi ostalih organizmov.) Seveda se spremembe ne pokažejo takoj, deloma zato ker še živijo "stare jablane". Mislim, da je nabiranje mladih gob enako kot če bi nabiral gobe v vrečko. Vsi vemo, da se to zadnje ne del.
Na splošno se strinjam z napisanim. Imam pa nekaj pripomb oz. dopolnil. ;)
Vsak zakon je dober, samo če se ga izvaja. Danes večinoma jemo NEzrela jabolka (da o ostalem tropskem sadju sploh ne govorim), ker so pobrana preden dozorijo in jih potem umetno zorijo v hladilnicah (to velja za vso trgovino). Tudi jabolko, ki ga pojemo oz. seme v njem nima pogojev, da bi zraslo v jablano, saj konča bogvekje.
Na srečo pa vseh gob nikoli ne moreš pobrati, in trosi potujejo zelo daleč (čez oceane!). Gobe ne rastejo samo takrat, ko na radiu/televiziji povejo, da jih je nekdo našel in je potem naslednji dan v gozdovih javno parkirišče. Gobe rastejo tudi ko je nekoliko manj ugodno vreme in ravno takrat jih lahko "narajmaš" največ. Se spomnim pred parimi leti, ko je dobro namočilo, sem šel po gobe in je bilo dosti podmladka, pa tudi dosti gobarjev. Potem je sledil en teden vročine v katri nihče ni niti pomislil na gobe (saj te vendarle rastejo po dežju!). No jaz sem po enem tednu prišel z morja in direktno v gozd in dobil vsepolno popolnoma zdravih gob, ki so v večini že oddala svoj "tovor".
Mogoče ste me malo narobe razumeli. Jaz nisem imel v mislih nobenih metrov. Pa tudi jabolka so slaba prispodoba za gobe. Vsaj takrat ko so predmet nekega gospodarstva. (sem imel v mislih bolj ekstenzivno pridelala jabolka :) ). Vse kar sem hotel povedat je bilo to, da je potrebno biti previden. Verjemite mi, glive zelo slabo poznamo. Tak da tudi ne vemo, kaj točno glive najbolj ogroža. Zato mislim, da je potrebno biti previden. Glive pa zagotovo ogroža množično gobarjenje, kakšno se zadnje čase v optimalni rasti gob vrši kar povsod po Sloveniji. In množično gobarjenje (jurčkarjenje, kot mu pravijo eni) je glavno kar sem obsodil.
Ni nujno da je vsak zakon dober. Moj profesor zgodovine (ded je bil res car!) je rekel: Zakon je v pravo povzdignjena volja vladajočega razreda. Mislim, da je mel kar prav. Ampak o tem nebi razpravljal.
V Sloveniji ščitimo glive z "Uredbo o zavarovanju samoniklih gliv", http://www.gobe.si/Mikologija/Uredba. Ta je stara že 11 let in kot kaže, je zakonodajalec imel v mislih predvsem ščitenje gobjega bogastva pred pretiranim izvozom v tujino.
Z izvajanjem zakona pa so seveda težave. Precej enostavno je opaziti, da denimo gobe nosimo v vrečki, kar ni zračna posoda in takšno ravnanje kaznovati. Enostavno je tudi ugotoviti, da smo nabrali več kot 2 kg gob, saj se lahko posoda stehta.
Precej težje pa je kontrolirati pobiranje zaščitenih vrst gob, saj jih je treba dobro poznati. Mandat za kontrolo in kaznovanje imajo sedaj zraven klasičnih represivnih organov (policija, carina...) tudi gozdni inšpektorji.
Inšpektor nas lahko kaznuje tudi zato, ker smo denimo pobirali gobe na zavarovanem območju, kjer je pobiranje prepovedano.
Iz izkušenj lahko povem, da se zavedanje organov počasi premika k spoznanju, da je okolje vendarle vrednota, ki jo moramo varovati. In zaradi tega je kontrol čedalje več, tudi na gobarskih razstavah, ki jih društva prijavljamo na Ministrstvu za okolje in prostor oz. Mikološki zvezi Slovenije.
Seveda pa je nemogoče kontrolirati vse in vsakogar. Zato je treba apelirati na našo zavest. Slovenci imamo še veliko naravnega bogastva in mikologi evropskih držav hodijo k nam gledati določene vrste gob, ki so v tujini že izginile. Zaščitili smo skoraj 36% našega ozemlja v želji, da bi čim več teh bogastev ohranili. To pomeni veliko odgovornost, saj vzdrževanje več kot tretjine Slovenije ni enostavno. Veliko odgovornost za vse in vsakogar od nas. In tega bi se morali zavedati.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem gobaril na Pohorju v smeri Šumik Klopni vrh. In končno našel nekaj lepih jurčkov . Blo je pa že veliko starih, ki niso bili za zraven preko 20.tak da sem vse pustil na svojih mestih zdaj pa bo potomcev ;D sem pa tud srečal delavce ki podirajo no delajo pravo upostošenje .
prilagam sliko
Tudi jaz sem imela danes gobarsko srečo.
Mislim da bi težko zatrli nekatere vrste gob in jurčke s pretiranim pobiranjem. Poznam predele kjer ostane v gozdu na tone jurčkov, četudi pridrvi vsa soseščina. Pred meseci se je zgodilo da so nekateri precej gob nabrali. Povedali so še znancem in prijateljem, ki so nato s praznimi košarami odhajali iz gozda, seveda zelo razočarani. V moji košari jih je bilo polno. Še najlepši občutek pa je ko srečaš kakšnega poznanega gobarja in za njim najdeš polno gob.
V nekatere gozdnate predele ljudje sploh ne hodijo. Tudi tam gobe rastejo in propadejo. Sicer se pa strinjam, da vrečka ni primerna za nabiranje gob. Uničevanje gljiv, ki jih nekdo ne pozna je tudi zelo grdo dejanje. Zelo me pa zanima tisti ki bi pustil jurčka v gozdu, četudi bi nabral že krepko preko dovoljenih dveh kilogramov.
Roko na srce, verjetno so redki tisti posamezniki, ki bi na rastišču pustili jurčke, čeprav bi jih nabrali več kot 2 kg.
Sicer pa uredba http://www.gobe.si/Mikologija/Uredba v 5. členu pravi, citiram:
Posameznik lahko nabere v enem dnevu največ dva kilograma gob, skladno z določbami te uredbe.
Poleg količine iz prejšnjega odstavka je dovoljeno nabrati tudi gobo, ki je težja od dveh kilogramov.
Torej nam je zraven 2 kg nabranih jurčkov dovoljeno nabrati še orjaka, ki tehta več kot 2 kg (lahko je tudi druga vrsta gobe, denimo žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus, http://www.gobe.si/Gobe/LaetiporusSulphureus), ki brez težav doseže takšno težo). Zakaj je v uredbi takšna dikcija, ne vem.
V prvi inačici te uredbe je veljalo, da je dovoljeno nabirati največ dva kilograma gob, z izjemo mraznic (Armillaria), http://www.gobe.si/Mikologija/Armillaria, ki jih je bilo dovoljeno nabrati do 5 kg dnevno po osebi.
Praktične posledice uredbe najbolj občutijo podjetja, ki se ukvarjajo z odkupom gob. Včasih za njih gobe nabira "cela vas", seveda vsak po 2 kg dnevno... Najpogosteje pa gobe uvažajo od drugod, denimo iz Romunije, Poljske, Ukrajine in drugih držav, pač odvisno od cene.
Uredba pač je takšna kot je. Morda jo bodo tudi dopolnili ali spremenili, kdo ve. Mislim, da je dobro, da jo imamo, ker bi sicer iznos gob iz države bil večji. Zraven tega pa se pričenjamo zavedati nekih meja in tako polagoma razumemo, da so resursi omejeni.
Za nabiranje in preučevanje gob imamo v gobarskih/mikoloških društvih tudi kodeks, ki lahko koristi še komu, http://www.gobe-zveza.si/pdf/kodeks07.pdf.
Lep pozdrav,
Slavko
Lep pozdrav,
Slavko
Pozdravljeni!
Sem nova na forumu. Rada gobarim, vendar je letos moja gobarska sreča bolj slaba.
Včeraj sem bila v Kamniških planinah /Kisovec, Rakov rob/ pa nič od nič, vsaj na našem koncu.
Lp
Pozdravljena. Sem vesela, da je še ena gobarka na tem forumu. Jaz pa imam letus še mogoče največ gobarske sreče do zdaj, čeprav gobarim že cca 15 let. Prilagam sliko današnjega ulova.
@kepa, zelo lepi poletni jurčki ;)
Mogoče lahko poveš makrolokacijo kje si nabirala, in pa nadmorsko višino. Predvidevam da nekje v koncih (Koroška/Štajerska/Prekmurje), ::) kjer je bilo ob zadnjih nevihtah zelo namočeno.
Pozdravljeni gobarji in gobarke,
sem punca od Martina, prav tako strastna gobarka (fant navdušil). Sicer letos manj gobarim, ker več delam :( ampak nekako bom že našla čas, da se enkart odpravim v gozd. Kepa lepa bera, zanima me koliko je bilo od tega čistega in približna lokacija?
Lp,
Metka
Lep pozdrav!
Metka bravo;lepa najdba...moja žena pa hčerki pa nekako nočeta v gozd;sem jih že napeljal,pa jim je prehitro za odhod domov...
Torej včeraj našel 3 jurčke,dva zelo dobra,en za sušit in za juho..danes nekaj lisičk,sicer precej manj kot pred dnevi;sem pa našel 7 res lepih jurčkov; od tega 5 jesenskih ali hajdinskih s čarno haubo kot pravimo mi Goričanci,ki so zdravi in skoraj nič črvivi;zjutraj grem kamor hodim veliko...upam,da bo kaj
lp tdk
Gobe sem nabrala v Prlekiji, med Ormožom in Ljutomerom. Po čisčenju gob sem cca 80% vložila, ostalo sušimo. Jurčki so bili presenetljivo zdravi. Na sliki vloženi, tokrat sem dodala med gobe tudi bučke, včasih tudi papriko, celo nezreli paradižnik. Recept je preverjen in se obnese.
Torej prisel sem z gozda;precej je dezevalo;majico sem v gozdu 3x ožemal...srečal nekaj gobarjev;očitno jurčki rastejo.Danes popoldne grem še enkrat;tja kamor sem želel priti nisem prišel zaradi dežja...upam,da bo popoldne brez dežja...
lp tdk
Citat od: kepa dne 22 Avgust 2009, 06:37
Gobe sem nabrala v Prlekiji, med Ormožom in Ljutomerom. Po čisčenju gob sem cca 80% vložila, ostalo sušimo. Jurčki so bili presenetljivo zdravi. Na sliki vloženi, tokrat sem dodala med gobe tudi bučke, včasih tudi papriko, celo nezrali paradižnik. Recept je preverjen in se obnese.
Nam želite zaupati recept?
Lep pozdrav!
tdk kje pa je danes že deževalo pri nas ponoči je bil samo močan veter
lp
Proti jutru je začelo rahlo deževati na zahodnem Goričkem;v gozd sem prišel pred 7 uro zjutraj;čez nekaj časa je začelo pošteno deževati;deževalo je do cca. pol desetih.
Sedaj je spet precej oblačno;glih se odpravljam nazaj....
lp tdk
Kepa, tudi jaz bi prosil za recept. Takoj ga dodam med naše obstoječe. Na e-mail glmb1@gmail.com pa mi prosim pošljite vaše ime in priimek, da vas navedem kot avtor recepta.
Vnaprej hvala.
Seveda tudi druge ljubitelje gob pozivam, da nam zaupajo kakšen recept.
Lep pozdrav,
Slavko
pri e-mailu sem se zmotil. Pravilen naslov je: gdlmb1@gmail.com.
Lep pozdrav,
Slavko
Bravo Kepa, tdk.Lepi jurčki no jaz pa tu komaj čakam, da bi deževalo pa kar noče.Kakšne jurčke si mela kepa poletne ali jesenske.
Recept za pripravo kisa: 0,5 l kisa,2 l vode, 10 dag sladkorja, 8 dag soli, poper v zrnu po želji
vse to naj zavre in še vroči kis prelijete po prej prekuhanih gobah,
surovih bučkah ( narezane na kose, ki so lahko veliki kot npr.oreh),
surovi papriki, kumaricah, paradižniku (zelenemu ali rahlo obarvanemu,
najbolši je vrsta češnjevec).
Pri vlaganju gob in ostale zelenjave v kozarce je vstni red nepomemben, meni osebno je všeč če so bučke na dnu ali na vrhu.
Jurčki so bili poletni in jesenski.
Danes popoldne sem šel pogledati v gozd če so gobe že začele rasti - našel sem nekaj lisičk in dva jurčka ki pa sta delno črviva.Jurčka sem dobil na višini cca 1200 m,lisičke pa so rasle 250 m nižje.Je pa še vedno precej suho kljub dežju danes ponoči in če bo še kaj moče bi morali jurčki v začetku septembra začeti rasti.
Gobaril oz. lisičkaril popoldne;našel eno košarico lisičk...jurčka nobenega;ne morem verjet;dopoldne solidna bera jurčkov,popoldne pa nič;sta mi pa dva gobarja rekla,da je bilo ob koncu dežja kot na sejmu...v gozdu seveda in so verjetno pobrali kar je ostalo;je pa jutri nov dan...malo po 6 uri grem;drugače pa pri nas grmi in fajn dežuje,bi pa naj do jutra ponehalo.
lp tdk
Današnja bera; glede na število ljudi zjutraj v gozdu sem zadovoljen.
lp tdk
Pozdravljeni,
včeraj po močnem neurju sem bil z družino (ta glavi gobar star le 4 leta in gobari že od drugega leta starosti) v gozdu in nabrali smo kar precej lisičk, nekaj zelenih golobic in le enega jurčka. Žal nam na Uršljo goro zaradi plazov ni uspelo priti zato smo se odpravili v gozd precej nižje. Upam, da bodo jutri ceste že prevozne in da nam bo uspelo priti približno na višino 1250 metrov.
Vprašanje za Slavkota:
Ali drži, da jurčki začnejo prej rasti v višjih legah in se potem nekak počasi začnejo spuščajo v nižje lege (mi smo namreč lansko leto v tem času nabirali jurčke na Uršlji gori in bilo jih je kar precej). Zanima me tudi, če morda veste zakaj v višjih legah najdeš skoraj same zdrave jurčke, v nižini pa skoraj vsakega črvivega?
Pa še nekaj. Sem velik ljubitelj zelenih golobic (praženih z jajčko, v omaki ,...), letos smo jih prvič tudi vložili v kisu in so vsaj zame fantastične.
Glede na to, da nikjer ne zasledim, da bi se zelene golobice vlagale me zanima, če jih kdo izmed vas vlaga in če jih ali je res potrebno bet zelene golobice odstraniti.
Hvala za odgovore in lep dan vam želi
Capi.
P:S: Slavko, hvala za odgovor glede dovolilnice o gobah.
O rasti gobah seveda ni ustaljenih pravil. Rasti pričnejo, ko so za to izpolnjeni pogoji. Temperatura in vlaga sta le dva od številnih pogojev. V višjih legah so bolj zdravi jurčki zato, ker je tam manj žuželk kot v nižinah.
Pri nas nekatere članice vlagajo tudi golobice. Praviloma majhne. Če je bet zdrav, se lahko golobice vlaga z betom vred. Pri starejših golobicah pa je probljem, ker je bet pri nekaterih vrstah puhel. Takih se pač ne uporabi.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes popoldne sem tudi jaz preverjala, kaj se dogaja v gozdu. Jurčki so spet začeli rasti, so cca 5cm veliki, lisičke pa čudovito velike in lepe, golobic pa je toliko,da človek ne ve kaj bi. Poznam samo zelene golobice ali zelenke, ostale vrste sicer poznam a jih ne nabiram. Pojavile so se črne trobente,še male.
Še to, kadar vlagam gobe, dodam tudi sladke fefarone.
Vsem lep pozdrav in obilo užitkov ob gobarjenju.
A kdo kaj ve, kaj se dogaja v gozdu? A so kje že jurčki al ni nič?
Tud jaz se sprašujem ali se že kje kaj dogaja v gozdu. Tu pri nas se ni nič jurčkov grem pa v nedeljo pogledat na Pohorje kak kaže , lani je bilo v začetku septembra kar dosti jurčkov :o
Popoldne sem našla enega velikega poletnega jurčka, lisičke od malih do velikih, črne trobente, brezov ded in ogromno zelenih golobic. Tudi ostalih vrst golobic je polno. Na splošno je dosti vrst gob, ki jih jaz ne nabiram. Ker pa je dosti listja je nabiranje gob zdaj malo težje.
Novo je to, da so začele rasti tudi pšeničnice, na sliki. Danes en jurček,trobente, lisičke, zelenke.
Pšeničnici, kot jo je poimenovala kepa, se po slovensko reče pšenična poprhnjenka (Rozites caperata). Je užitna in okusna goba, Korošci jo poznajo pod imenom šampinjon.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem bil zopet v gozdu in našel nekaj jurčkov (vsi zdravi) vendar pa me je kmalu pregnal močan naliv - jutri grem ponovno in upam da bo še bolje kot danes.
Vedno pogosteje gobarji javljate, da se že najdejo jurčki, sicer v manjših količinah, a vendar! Kolikor vidim, sicer predvsem na Gorenjskem, a tudi naši vzhodni konci so deležni tega veselja.
Jutri bo lep dan, kot nalašč za sprehod po gozdovih. Poskusil bom srečo z novimi "placi", tokrat grem malo pogledat v povirje Mislinje.
Za vse, ki se jutri odpravljate podobno uživat, veliko sreče! ;)
Ja nekaj se res dogaja, ogromno ljudi pa nobenega jurčka. Sem pa nabrala zopet borove glivce oziroma irse, pa še družbo sem imela ( na sliki), lisičke, golobice (hvala Slavku za poučno razlago o vrstah sivk, danes sem namreč že poskusila novo vrsto golobic insicer po barvi vijolična - dobra).
Na splošno sem mnenja, da si Slavko zasluži eno res V E L I K O pohvalo od nas vseh, ki uporabljamo ta forum.
Kepa, hvala za vzpodbudne besede, toda jaz sem le eden od moderatorjev na forumu.
Tudi drugi se trudijo, kolegi iz našega društva Lisička, kolegi iz drugih slovenskih društev, včasih pa pomoč pride tudi iz Hrvaške.
Vsem, ki pomagate in delate da je ta forum zanimiv in uporaben, bi se rad zahvalil.
Lep pozdrav,
Slavko
Pozdravljeni gobarji,gobarke.
Danes je bil krasen dan za gobarit, zato sva se tud s punco odpravila na Pohorje. Ob 6.30 sva bila že na Šumiku in kar nekaj drugih gobarjev. Pot sva nadaljevala proti Klopnem vrhu in našla kar nekaj lepih zdravih jurčkov. Dan je bil odličen.
Prilagam nekaj slik.
Gobarska sezona se očitno spet odpira širom dežele;danes zjutraj -sicer samo eno uro in pol(več ni čas dopuščal) sem se malo sprehodil po gozdu in našel 7 res lepih,kar velikih in predvsem zdravih jurčkov;pa nekaj lisičk. Sem pa srečal 3 gobarje,ki so imeli manj od mene,nabirajo pa golobice,ki jih jaz ne nabiram,ker jih ne poznam...oz.ne poznam jih tako dobro,da bi jih nabiral.....hm??
Jutri ali v torek grem pogledat malo globje;upam,da bo kaj več.
lp tdk
Martin zelooo lepi jurčki. Je lepo take slikce pogledat.
Sem se že odločila, da grem tudi jaz danes gobarit.
Tudi jaz sem šel popoldne gobarit.Dobil sem 1 kg lisičk. Jurčka pa ni bilo nobenega - in sem se spomnil,da sem nekje slišal da takrat ko rastejo lisičke jurčki ne rastejo.Ne vem pa če je to res.
lp
MIČO
Danes gobaril;nic posebnega;nekaj vecjih jurckov,nekaj lisick...pa pravi orjak;mislim, da vecjega se nisem nasel;glede na velikost me je presenetilo,da je bil zdrav;črviv samo čisto spodaj ostalo zdrav kot vrba ob Ledavi:))
lp tdk
p.s. Je pa v gozdu precej suho;na dostopnih in na predelih v blizini ceste vse razbrcano;to me najbolj jezi,ko vidim pobrcane gobe.
Lepa bera. Gobe so tako vabljivo zložene v posodi.
Vsi gobani so poletni gobani (Boletus aestivalis), ki so mi najbolj okusni. Žal so tudi največkrat črvivi, zato me čudi, da je velik primerek bil zdrav. Na našem Pohorju prevladujejo jesenski gobani (Boletus edulis), ki imajo bolj temno kapico, nekoliko mastno in so redko črvivi, večkrat pa obgriženi od polžev ali kakih drugih živali.
Lep pozdrav,
Slavko
Tudi mene je presenetilo,da je tako velik goban bil črviv samo čisto spodaj na betu. Našel sem ga na lahko dostopnem kraju;očitno tam nihče ni hodil.Me pa zanima v kakšnem času približno zraste goban do te veličine?Škoda,pozabil sem ga stehtati....Danes ko pridem iz službe grem spet malo v gozd pogledat;hoditi po gozdu v tem času je pravi užitek ne glede na nabrano bero.
lp tdk
Zadnjič sem dal na forum link do video posnetka rdeče mušnice, kjer se vidi, da zraste do polne velikosti v treh dneh. Če dodamo še kak dan ali dva, da se je iz primordija razvila do veličine, ko so jo pričeli snemati, je to odgovor.
To pomeni, da goba v idealnih razmeraj potrebuje za rast do polne velikosti slab teden dni. In nekatere zrastejo tako velike kot tisti vaš goban. Seveda se potem prično starati in sčasoma postanejo gobe neuporabne.
Se popolnoma strinjam z Vami - sprehod po gozdu je resnično užitek, ne glede na bero. Kdor tega še ni poskusil, naj to čim prej stori.
Lep pozdrav,
Slavko
Sam sem pred parimi leti pri rasti opazoval poletnega gobana. Takrat so bili pogoji zelo dobri in so hitro rasli. Prvi dan, ko sem ga našel je bil velik 3 cm, nato naslednji dan ~8 cm in še dan kasneje, ko sem ga odtrgal je dosegel polno velikost ~14 cm, trosovnica pa je bila še bela.
Vsekakor imam v načrtu postavitev kakšne kamere na najboljše mesto v gozdu, in posneti rast jurčkov. Vendar moram najprej še osvojiti in dobiti primerno tehnologijo...
@Martin in tdk ... vidva sta pa prava jurček-hunterja, le kje jih najdeta? :))
@kepa in Mičo ... tudi vidva že z jurčki? dobri ste! :)
@slavko ... res je, kar pravi kepa, ne samo, da ste velik poznavalec slovenskih gliv, tudi prijazen in naravoljuben človek ste; takih je dandanes res tako malo, da si zaslužijo pohvalo od nas, ki vam počasi sledimo
-----
No pa da še sam malo opišem svojo nedeljsko dopoldne. Odpravil sem se v povirje Mislinje, nekje med 980-1050 mnm sem se sprehajal. Celotno področje je povsem drugačno od skomarskega Pohorja, kjer sem običajno, saj so gozdovi tu dosti bolj sklenjeni, celkov namreč skorajda ni. Gob številčno ni bilo veliko - jurčkov sploh nisem našel, tudi z lisičkami je kazalo dokaj slabo, dokler se ni pred mano prikazala pravo polje lisičk, tehtnica doma je po čiščenju pokazala 1.805 g, kar je res lepa bera, dosedaj je bilo zame lisičk največ 1.250 g (lani). Sprehod sem tako sklenil šele po skoraj 5 urah.
(http://img405.imageshack.us/img405/7767/lisicke29082009.th.jpg) (http://img405.imageshack.us/i/lisicke29082009.jpg/)
Najlepša med njimi pa ... kaj naj rečem, prava pohorska lepotica, težka 112 g, kar je za lisičko res spodobna teža. Ah to Pohorje, nikoli me ne neha presenečati :)
(http://img231.imageshack.us/img231/7069/lisicka112g.th.jpg) (http://img231.imageshack.us/i/lisicka112g.jpg/)
Pohorc....res dobra bera;le tako naprej;sem poklical hčerki pogledat sliko pa sta kar onemeli...toliko lisičk;več kot ti ati...sta rekli;pa še lepše ima zložene,ti pa samo sipaš ven iz korbla v krbulo:))
danes bil v gozdu,sicer na kraju kjer nisem nikoli kaj prida nabral,me pa tja vleče vedno..danes samo 4 mladi in manjši jurčki,pa kar nekaj lisičk;pa sem zelo zadovoljen;pravi užitek je sprehod po gozdu;je pa vsaj tu na Goričkem zelo suho;čudno,da sploh še kaj raste;je pa v naslednjih dneh napoved mokra,tako da bo vikend pester...bom pa nažalost ta vikend zaradi nogometa spet prikrajšan za gobarjenje;izkoristim pa vsako prosto urco za sprehod po gozdu.
lp tdk
Večerni sprehod po Stražunu
Bravo Pohorc. Jaz sem danes popoldan našla tudi zelo lepe lisičke, je pa pred mano ena od gobark pobirala zele lepe jurčke, tako da sem enkrat po dolgem času domov prišla brez njih. Jutri bom spet poskusila, namreč v gozdu je trenutno res dosti vrst gob.
Lepo ste napisali o Slavku. Pa še to, da ostali moderatorji nebodo nehote pozabljeni :še enkrat velika pohvala vsem, ki delate na tem forumu.
Moja bera danes že v kozarcih. V gozdu lisičke, trobente in zelenke. Z vrta feferoni, s trgovine rdeča paprika. Jurčkov spet nič.
Po nekaj dnevih sel danes zjutraj v gozd;nasel 2 manjsa jurcka in veliko lisick;je pa pri nas veliko gob z zelenkastim klobukom;menim,da so golobice,ki jih skoraj nihce ne nabira(tudi jaz ne...pa me zelo mika..pa je strah vecji kot strast)....Pa se kar nekaj zanimivih gob se najde;v gozd pa ne nosim gsm-ja se manj fotoaparata,tako da slik ni...je pa vsaj danes bilo v gozdu veliko raznih gob;precej gobarjev,se vec razbrcanin in unicenih gob(to me najbolj jezi);in predvsem je najbolj pomemben uzitek sprehoda po gozdu.
Sedaj je vlaga;vsaj tu na Gorickem,ce se bodo temperature malo visje se lahko v zacetku naslednjega tedna pricakuje boljsa bera gob....pa je prvo uzitek gozda in potem bera.
lp tdk
Danes sem gobaril 2 uri in našel enega mladega jurčka in kar nekaj lisičk. Vendar je že pred mano bilo polno ljudi.
Bilo je polno drugih gob, vendar berem le jurčke, gobane in lisičke.
Potrebno bo iti med tednom v gozd, ko ni tolko ljudi.
Bil sem pod Klopnim vrhom nekje na višini med 700 in 1000 m in ni bilo nobenega jurčka, sem pa našel kakšnih 10 sirovk.
Lep pozdrav
Tudi danes sem šel v gozd pogledati za jurčke ....................... in bera je bila kar dobra (1.2 kg jurčkov)
(http://img7.imageshack.us/img7/1259/p1010281b.th.jpg) (http://img7.imageshack.us/i/p1010281b.jpg/)
Večino gob sem nabral od 900 - 1100 mnm , temperatura pa je bila okoli 15 stopinj.Nato sem se povzpel do 1300 mnm kjer sem dobil nekaj manjših jurčkov, je bilo tudi občutno hladneje.Je pa včeraj zvečer deževalo in je bilo vlage dovolj
lp
MIČO
Po nekajdnevni pavzi sem bil danes v gozdu;jurcka nobenega,edino lisicke;Goričko cca.300 m nad morjem:));srečal nekaj gobarjev,samo lisičke in en samcat jurček v košari gobarke...zjutraj grem pogledat na drugo mesto;čeprav jurčkov ne pričakujem,lisičke pa bodo;za vlaganje.
lp tdk
Popoldan sem šel v gozd in našel osem lepih jurčkov in kar nekaj lisičk. Očitno se je začelo nekaj dogajati, saj sem skoraj prepričan, da bi še kakšnega našel, če me nebi iz gozda pregnal dež.
LP. Capi.
Mene zanima kje rastejo gobe na pohorju,kerem delu,danes sem namreč šel peš do belvija in našel okoli 10 jurčkov,je mogoče na arehu in šumiku kaj več sreče?Ali pa na pesku pod roglo,če kdo ve?
Danes zopet samo lisičke;na Goričkem jurčki očitno še ne ratejo....
lp tdk
Vsekakor upam,da bo ta dež ki naj bi prišel jutri dodobra namočil naše prelepe gozdove, imam pa še eno vprašanje:pri kateri temperaturi goba neha rast?
Tudi danes sem domov prinesel jurčke vendar nekaj manj kot včeraj .Sem pa našel zelo lepo marelo.
ps
tam kjer jaz nabiram gobe sem lansko leto zadnje jurčke našel 22.9 in po tem datumu niso več rasli,temperatura pa je bila pod 10 stopinj.Sem pa našel turke ko je že zmrzovalo in domačini pravijo da so jurčke nabirali tudi ko je bilo že zasneženo.
Tudi jaz imam podobno bero, turke, lisičke.... in enega velikega jurčka popolnoma zdravega, primern za sušit, smo ga prej razrezali kot poslikali.
Tudi sam rad nabiram gobe.Ampak ta slika me pa bega.Dobu sem po po mailu.
(http://www.shrani.si/f/X/pc/3OjKYR76/dc71.jpg)
Kaj takega še nisem vidu.
@spacko: fotomontaža! Če bo šlo tako naprej s to tehniko čez deset let res ne bomo več ločili med resnično sliko in fotomontažo... :-\
Ja res je fotomontaža,poglejte tudi druge gobe na mizi, vsem en del klobuka manjka na enakem mestu.
Pozdravljeni,
Danes sem tudi šel malce pogledat v gozd in našel tri lepe marele, nekaj lisičk in 24 jurčkov. Vse sem našel na višini 700 mnm višine, ko sem bil višje približno na 1100 ni bilo nič razen lisičk.
Lp. Capi.
Capi kje pa si nabiral? Da ne bom meu lažnega upanja,da je blo to na pohorju.
Zdravo Rene,
jurčke nabiram v Črni na Koroškem, ker sem iz teh koncev doma.
Ženini starši so iz Slovenskih Konjic in so bolj na tekočem kaj se dogaja na pohorju. Pravijo, da so jurčki že na Rogli in sicer na pesku ter na Skomarskem koncu.
LP. Capi.
Pozdrav tudi iz moje strani capi, bi lahko vprašal v kakem obsegu rastejo jurčki na pesku,ker sem doma iz maribora natančneje iz radvanja pod pohorjem pa se mi ne splača it gor na pesek samo za 4 jurčke.
Zdravo
Tudi danes popoldan sem bil v gozdu in nabral polno košaro jurčkov - nabiral pa sem na 1100 in 1300 mnm
lp
MIČO
Pozdravljeni,
Rene žal ti ne morem povedati kaj več kot to kar so mi povedali ženini starši.
V novicah je bilo baje objavljeno, da se je ena gobarka izgubila in da je prejšnji teden eden izmed gobarjev nabral 168 jurčkov prav v gozdovih na Rogli. Če je res ne vem, vendar bi verjel saj njena starša vesta, da midva redno gobariva in se glede tega (vsaj mislim) nebi hecala.
Midva sva danes od poltreh do petih skočila malce v gozd in bila zelo zadovoljna. Nabrala sva 33 jurčkov in nekaj lisičk. Vsi jurčki pa so bili veliki od 6 do 12 cm - ravno pravšnji. Jutri bova poskusila gobariti nekoliko višje in sicer na višini 1100mnm.
Lp. Capi.
Na Goričkem vsaj z moje strani klasika;danes spet zelo solidna bera lisičk...jurčka pa nobenega.
Ne vem;upam da bodo jurčki rasli tudi pri nas...še letos:))
lp tdk
CAPI lepa bera bi mogoče lahko še kakšno fotografijo dal zraven? Jas pa na žalost čez teden nimam časa zato bom verejtno odšel po gobe v petek ali pa čez vikend.Je v gozdu dovolj vlažno,glede na to da je deževalo mislim,da je.Pa lep pozdrav.
Haj! glih sn našla to stran, pa me je prehlad položo, tak da se nemrem nič pohvalit.
Do petka bom menda zdrava, te pa razturam Pohorje.
Pubeci, kaj te delajo novo vzpenjačo ali zakaj se ne sme tam hodit?
Počasna pozdravljena,glede vzpenjače nekaj popravljajo čeprav še sam ne vem kaj.Do božiča naj bi to gondolo zamenjala nova samo jas to ne verjamem.Pa še nekaj kaj si z tem mislila te pa razturam pohorje?
Danes spet zelo solidna bera lisičk(košarica polna);jurčka nobenega(sem že skoraj pozabil kako zgledajo) ???
Sem pa zato našel nekje 15 zelo lepih mladih marel oz. dežnikaric.Glede jurčkov sem pa vsaj tu na Goričkem pesimist;dvomim,da letos še bodo;po moje masovno sigurno ne...kdo bi vedel??
lp tdk
tdk za naslednji teden je napoved,da bodo temperature porasle vse tja do 25-26 stopinj po celi državi,če bo to res bo zelo veliko gob in to po celi sloveniji.
V Karavankah je jurčkov precej pa tudi število gobarjev se povečuje.Danes zjutraj sem bil zopet v gozdu in sem jih srečal kar nekaj in je bila bera temu primerna pa še vedno dobra.Če pa drži da bo naslednji teden topleje pa bi moralo biti jurčkov še veliko saj je sedaj v gozdu dobro namočeno.
lp
MIČO
Lp!
Danes sem šel v gozd po obrobju Ljubljane in našel kar nekaj lisičk ter veliko borovo grivo.
Glede na prejšnji teden je bilo tudi drugih gob kar nekaj, tako da upam da bodo pognali tudi jurčki!!!
Lp Jerry
LP,
tisti, ki še niste našli jurčkov ali z bero niste zadovoljni se nikar ne jezite. Jurčkov bo več kot dovolj, samo strpni bodite.Tudi sam sem moral dolgočakati nanje in zdaj ko so tu se moja bera vsaki dan stopnjuje.
Včeraj sva z ženo nabrala košaro in pol jurčkov in vsi razen enega (le bet je bil črviv) so bili zdravi. Nabirala pa sva približno 1200mnm višine.
Škoda, da nimam možnosti poslati slike, da bi videli naše koroške lepotce.
Lp, Capi.
Ce je napoved,da bo naslednji teden bistveno topleje bodo tudi na Goričkem verjetno rasli jurčki.Mi je pa zanimiva ena stvar:Očitno jurčki rastejo v višjih legah(1000m in več),pri nas na cca.300m pa ne;vlaga je očitno tu nekje;temperature pa tudi dvomim,da so kaj višje kot pri nas;kvečjemu nižje.
Kako potem takšna razlika v rasTičOk,vem,da je še veliko dejavnikov potrebnih za rast...toda vseeno sam ne vidim pametne razlage ta to razliko?
lp tdk
p.s.zaradi bere gob nisem bil nikoli nezadovoljen,še manj jezen.Letošnja gobarska sezona je vsaj z mojega vidika veliko boljša od lanske;z letošnjo sezono sem zelo zelo zadovoljen...kot sem pa že napisal;ni vse samo v beri gob;že sam sprehod po gozdu je svojevrstno zadovoljstvo;če pa je še kaj bere zraven,pa še toliko bolj.
Drage gobarke in gobarji!
Opažam, da se vaše zadovoljstvo pri nabiranju teh okusnih gozdnih sadežev stopnjuje. September in oktober sta optimalna meseca za rast gob in sedaj je tukaj dolgo pričakovan čas.
Želel bi vam posredovati nekaj koristnih informacij:
- Gobe nabirajte s "pametjo". Ne premajhnih, pobirajte jih takrat, ko že brez težav razločite za katero vrsto gre.
- Gob ne nabirati v plastične vrečke. Če nimate pletene košare, najdite primerno trdo zračno embalažo. Ko gobe pobiramo, namreč trosi padajo na tla. Če so gobe v zračni embalaži, smo storili dobro delo, saj zraven nabiranja gob te tudi sadimo.
- Gobe ne brcati. Še zmeraj najdemo v gozdu pobrcane gobe. Nekdo, ki jih ne pozna, verjetno želi na ta način "zavarovati" gobarje pred potencialno strupeno gobo. Toda prav ta goba je morda za pravega poznavalca delikatesa. Če najdem pobrcano gobo, jo vtaknem v drevesno rogovilo, da vsaj spusti trose in se tako lahko razmnožuje.
- pobirajte jih v čistem okolju. Gobe so kot spužve in posrkajo vse snovi iz tal, seveda tudi strupene. Če je okolje onesnaženo, tako postanejo gobe shranjevalec teh snovi. V Sloveniji je dosegljiva študija iz Šaleške doline, v kateri prebivalce opozarjajo na te snovi. Izvleček je na spletni strani http://www.forestry.bf.uni-lj.si/vsebina67.htm?language=slo#ena.
- na tem forumu smo že nekajkrat omenjali Uredbo o varstvu samoniklih gliv, http://www.gobe.si/Mikologija/Uredba, ki posamezniku dovoljuje nabiranje 2 kg (+ eno veliko, težjo od 2 kg) gob dnevno.
- Omenjali smo tudi Uredbo o prepovedi vožnje z vozili v naravnem okolju, http://svetgob.aza-ms.si/index.htm, kjer bi opozoril na 2. člen, ki nas pouči kako pravilno parkiramo v naravnem okolju, ... dovoljeno ustavljanje ali parkiranje vozil na motorni pogon in koles v pasu 5 m izven vozišča, če je ustavljanje ali parkiranje v skladu s predpisi o varnosti cestnega prometa in če temu ne nasprotuje lastnik zemljišča.
- Spomnil bi še na Zakon o gozdovih, http://www2.gov.si/zak/zak_vel.nsf/zakposop/1993-01-1299?OpenDocument, ki nas v 5. členu pouči, da lahko gobe pobiramo nemoteno povsod, tudi v lastniških gozdovih, razen če lastnik v njih ne izvaja pridobitne dejavnosti (npr. goji kostanje), kar pa mora biti posebej označeno, ali pa če se nahajamo na zaščitenem območju, kar pa tudi mora biti posebej označeno.
- V gozdu ne puščajte odpadkov. Naj gozd za nami ostane takšen, kot je bil ob prihodu.
Verjamem, da ste obiskovalci foruma osveščeni nabiralci gob in zgled drugim gobarjem.
Lep pozdrav,
Slavko
Citat od: rene dne 15 September 2009, 15:32
Počasna pozdravljena,glede vzpenjače nekaj popravljajo čeprav še sam ne vem kaj.Do božiča naj bi to gondolo zamenjala nova samo jas to ne verjamem.Pa še nekaj kaj si z tem mislila te pa razturam pohorje?
Razturam, to pomeni, ka bom dirkala po mojih placih.
Mam pa jaz že nekajletno pogodbo z gobarskim bogom. Tam ki sem pobrala v šumi kako plastenko, pločevinko ..., tam mi je drugo leto gobarski bogec nastavo kakiga lepiga jurčka.
Tak je blo pred par dnevi:
hodim pozno popoldne po šumi do 3-kotne in nea najdem drugo ko lisičke, grem dol in preden grem iz šume, rečem: Daj, bogec gobarski, vsaj enega - za Ernija! (prijatelj Erni ne more hodit po šumi).
Pa čujte, sekundo za tistim se prikaže taki komad, lepi, zdravi, trdi, dišeči, glih zrasto.
Potle pa še kuj rovarim okoli in v ihti rečem: Pa daj, gobec bogarski, še te eniga za mene.
Pa čujte, sekundo za tistim dobim direktno v gobec vso pajčevino.
Vete, ker bogec vse vidi, si potle nisn upala, da ga ne bi E. nesla.
Kak pa se slika gor da, da vidite tega lepotca?
http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,25.0.html
Tukaj imaš vse razloženo!!
Hvala, Janez, upam, ka bo šlo:
Danes sem šel nabirati jurčke šele popoldne in jih nabral za dobro polovico košare.To kaže na to da jurčki dobro rastejo in nihče ne ostane brez njih pa čeprav gre v gozd tudi v popoldanskih urah.
ps
kot zanimivost bi omenil tudi to da v mojem koncu letos rdeče mušnice še niso začele rasti čeprav so v prejšnih letih rasle od sredine avgusta
Hej, Mičo, vsaka čast za takšno uspešnost pri jurčkanju! Res, kapa dol! ;)
Ma kolikor spremljam si letos nabral že kakih 10-15 kg jurčkov... Jaz sem jih pred dvema letoma v celi sezoni 3,65 kg, pa sva jih s punco do naslednjega poletja (shranjevanje: blanširano in zamrznjeno) komaj pojedla...
Ne, res, kako lahko poješ vse te jurčke? Just curious... :)
Zdravo Pohorc
Ja letos sem jih nabral tam nekje blizu 10 kg.Sicer pa jih imam sam dovolj kakšnih 2kg v skrinji in malo v kisu.Vse kar je več pa dam sorodnikom in kolegom.
ps
če jurčke narežeš in jih zamrzneš brez blanširanja je okus veliko boljši
lp
MIČO
Lp!
Danes sem šel spet mal v gozd in našel nekaj jurčkov, lisičk in cigančkov.
Slike današnje bere:
http://www.speedyshare.com/624985761.html
Kukmak zelo lepe gobe,me pa zanima na kateri višini si nabiral?
Lp!
Nabiral sem v Šentvidu nad Ljubljano približno 300m.n.v!!!
Lp Jernej
Tudi meni se je včeraj nasmehnila gobarska sreča. 60kom v eni uri. Škoda ker nimam slikc.
Koonnččnnoo!!!!!!!!! ;D
Tasi,kje si nabirala na pohorju?
;) danes sem kljub prehladu šla na en kratki sprehod na Pohorje, pa sn kuj pri drugem stebru (mislim, ni več stebrov) našla pet jurčkov, eno marelo in nekaj lisičk ... torej se je začelo tudi spodaj :)
Ravno kar prišel iz gozda.Na pohorju nabral malo več kot košaro in pol.
tudi jas sem imel danes srečo na pohorju
(http://www.shrani.si/t/g/Mw/1sZhNNPO/19092009.jpg) (http://www.shrani.si/?g/Mw/1sZhNNPO/19092009.jpg)
sem pa našel kar veliko kostanjevk
lp
Lepo, samo ... >:( a nožeka si doma pozabo?
nožek je na začetku bil pol pa ga je ena gobica pojedla-nekje sem ga izgubil
A ni to malo več kot pa 2 kg? :)
Mi2 z mojo sma imela včera tudi optimalni gobarski dan, sami zdravi, lepi, manjši in veliki jurčki. Vsega skupaj cca 3 kg jurčkov. Več kot dovolj za dobro uro gobarjenja.
Naj povem le to, da sva gobarila na okrog 400m.n.v.
Slike sledijo, ko pridem domov (nimam kabla zraven).
Pohorja sem se pa začel na veliko izogibat...
Grajbos zakaj pa si se začel pohorja na veliko izogibaTič Mogoče pa jih je več nabiralo pa so nabrali tolko gob.
Saj ne da se ga na veliko izogibam, vendar so mi ljubši tereni tisti, kjer ni toliko ljudi. Kjer ni tiste podzavestne gobarske tekmovalnosti. "Moram prit prej, kot ostali." Potem pa če je kdo v gozdu, nezavedno veliko hitreje hodiš in iščeš gobe. Pa da ne omenjam dretja vsepovprek... In prevrženih ali zbrcanih polstenk, golobic...
Tam kjer sem pa zadnje čase začel nabirat gobe, pa ni ljudi. Ni razlike, če grem v gozd zjutraj, zvečer, v nedeljo ali sredo. Iščem lahko sproščeno, brez da bi se zaletaval v druge gobarje.
Na Pohorju je pa težko najt tak predel. Pozno spomladi in poleti ni panike, grem z veseljem v pohorske šume, sedaj v jesenskem času pa je na Pohorju več ljudi kot pa na kakem koncertu.
No včeraj je bilo število jurčkov nekaj čez 100. Nabiram na Kamniškem koncu.
Evo nekaj slikc.
A kdo ve a se na Jelovici tudi že kaj dogaja? laugh
@tasi
slikce probaj še enkrat prilepit, bi jih rad videl. V kakšni gmajni si pa dobil največ in na kakšni višini? ???
Načeloma se pa dogaja do višine 1000 mnm, ponekod bolj ponekod manj :-\, nad to višino pa je slabše. Sem bil včeraj na Jelovici in sem nabiral 1 kg/uro, vendar pa nobeden ni imel zelenih trosov. ;)
Medica na pohorju pa zelo intenzivno rastejo nad 1000 m.n.v.Če pa še niso imeli zelenih trosov pomeni,da so bili mladi.
Dragi nabiralci gob, gobe zelo ratejo to verjetno dobro veste.No jas sem od 4 pa do 7 zvečer še enkrat(že drugič v tem vikendu) šel po gobe.Našel sem 25 zelo zelo lepih jurčkov in okoli 10 marel.Med temi jurčki sem našel tudi 3 ajdovčke.Verjetno bodo še gobe intenzivno rasle tudi ta teden,ki prihaja,saj napovedujejo temperature do 25 stopinj,zato vam želim veliko gobarske sreče. Pa lep pozdrav.
Lp!
Danes sem šel spet v gozd in našel 22 lepih jurčkov. Nabiral pa sem na Katarini !!!
Še nekaj slikc : http://www.speedyshare.com/819788739.html
Jaz sem zadnjih par dni hodil po jurčke šele popoldan zato sem vedno našel samo majhne jurčke za vlagati.Danes pa nisem šel in upam da bom jutri zjutraj našel tudi kaj večjih jurčkov.
lp
MIČO
Evo, obljubljene slike od včerajšnjega uspešnega gobarjenja.
(http://www.shrani.si/t/1Z/x3/1haixrua/gobe-001.jpg) (http://www.shrani.si/?1Z/x3/1haixrua/gobe-001.jpg)
Maneken...
(http://www.shrani.si/t/3/fr/3WIDLYKn/gobe-002.jpg) (http://www.shrani.si/?3/fr/3WIDLYKn/gobe-002.jpg)
(http://www.shrani.si/t/3p/PC/C6kJAYG/gobe-004.jpg) (http://www.shrani.si/?3p/PC/C6kJAYG/gobe-004.jpg)
...še od blizu.
(http://www.shrani.si/t/1S/xr/3WaHiRnW/gobe-007.jpg) (http://www.shrani.si/?1S/xr/3WaHiRnW/gobe-007.jpg)
(http://www.shrani.si/t/1k/uw/1Eni22DH/gobe-010.jpg) (http://www.shrani.si/?1k/uw/1Eni22DH/gobe-010.jpg)
(http://www.shrani.si/t/1l/11Z/4ut5wGG9/gobe-011.jpg) (http://www.shrani.si/?1l/11Z/4ut5wGG9/gobe-011.jpg)
Ne vem zakaj jih ne morem sem gor spravit-slikce mislim.
Nabirala sem na višini 700m. Mešani gozd in iglasti tudi. :o
http://img15.imageshack.us/i/pic0054h.jpg/
http://img443.imageshack.us/i/pic0054.jpg/
http://img132.imageshack.us/i/pic0049d.jpg/
http://img443.imageshack.us/i/pic0051.jpg/
http://img443.imack.us/i/pic0052cgesha.jpg/
http://img132.imageshack.us/i/pic0053t.jpg/
Pa mi je le ratalo.
Se mi kar malo sline cedijo,ko gledam te slike jurčkov:))malo heca.
Bil v gozdu v soboto,našel precej lisičk,dva zelo lepa jurčka(po res dolgem času) in eno veliko vrečko marel.
Danes po službi spet gobaril oz. dežnikaril:);jurčka nobenega,za eno srednje veliko skledo lisičk...zato pa polna košara in polna velika vrečka marel;bi bilo še več,pa nisem imel kam za zlagat...pogrešam pa seveda jurčke;je pa veliko betov od marel,pa včeraj je moglo biti kar pestro v gozdu glede na stanje in predvsem pobrcane gobe,kar me daleč najbolj jezi v gozdu.
lp tdk
p.s.Za večerjo bodo pa seveda marele...se meni,ženi in hčerkama že cedijo sline:)
Pozdrav vsem gobarjem in gobarkam,
ponovno se javljam po dolgem času (težave z internetom). Vidim, da vsi vztrajno gobarite. Jurčki v tem času lepo rastejo. Tudi sam sem v tem času imel kar nekaj lepih ber. Danes pa sem našel tudi pri nas lepe jurčke in veliko kozjenogih mesnatovcev. Prilagam nekaj slik, da se vam bodo sline cedile.
Slika 1: 16. 9. 2009
Slika 2: 19. 9. 2009
Slika 3: 20. 9. 2009
Slika 4: 21. 9. 2009
Tudi jaz nabiram, klasiko,marele, lisičke, jurčki včeraj mladi pet kom. itd. Gobarjev tudi pri nas, kljub trgatvam dosti. Je pa res pločevink, plastenk, cigaretnih škatel, celo ovojev od tablet itd. Med sabo včasih gobarji tudi pokletamo in ugotavljam, da bi morali v gozdu ,vsaj tam kjer so večji parkirni prostori nastavljati zabojnike ali nekaj podobnega. Mogoče pa bi le kdo namesto v gozdu odvrgel svoj "TOVOR" v smeti.
Tudi prvi kostanj sem nabrala cca kilo.In zdaj bo še slabše, ko bomo poleg gobarjev srečevali še ljudi, ki kar v jupol kante nabirajo več kg kostanja. Itak je boljše če nabereš kostanj za sproti, je neprimerno bolj dober. Pri nas se pripravljajo na kontrole, kaj in koliko nabiramo. Pa čeprav nasplošno ljudje ne maramo kontrol, bo ta dobrošla. Pa vsem dosti uspeha pri gogarjenju
Zdravo
Kot sem že včeraj predvideval sem imel danes najbolj uspešen dan za jurčke letos.
(http://img17.imageshack.us/img17/3926/p1010282u.th.jpg) (http://img17.imageshack.us/i/p1010282u.jpg/)
lp
MIČO
Martin pozdravljen,kje pa si nabiral te lepotce?
Pozdravljeni,
vse te lepotce sva z Martinom nabrala na Pohorju, edino iz zadnje slike so nabrani v naših gozdovih (Šentilj). Tam sva našla veliko več kozjenogih mesnatovcev kot jurčkov. Lepe bere so bile. Martin pa je ravno zdaj spet na Pohorju - strasten gobar. :)
Lp,
Metka
Citat od: tdk dne 21 September 2009, 18:51
Se mi kar malo sline cedijo,ko gledam te slike jurčkov:))malo heca.
Bil v gozdu v soboto,našel precej lisičk,dva zelo lepa jurčka(po res dolgem času) in eno veliko vrečko marel.
Danes po službi spet gobaril oz. dežnikaril:);jurčka nobenega,za eno srednje veliko skledo lisičk...zato pa polna košara in polna velika vrečka marel;bi bilo še več,pa nisem imel kam za zlagat...pogrešam pa seveda jurčke;je pa veliko betov od marel,pa včeraj je moglo biti kar pestro v gozdu glede na stanje in predvsem pobrcane gobe,kar me daleč najbolj jezi v gozdu.
lp tdk
p.s.Za večerjo bodo pa seveda marele...se meni,ženi in hčerkama že cedijo sline:)
Vrečko marel!? :o :( :'(
Kot sem ze napisal;v soboto samo 2 jurčka,kar precej lisičk in veliko vrečko marel....Včeraj za eno srednje veliko skledo lisičk;jurčki=0;veliko vrečko marel in polno košaro marel(Goričanci pravimo taki košari korbel);bi jih še nabral,pa jih več nisem imel kam zlagati(kar direkt iz gozda domov,pa tudi sonce je že zahajalo);vse pa lepe mlade,komaj odprte,ene še zaprte.
Je pa slabo ker imam danes popoldne obveznosti pa ne morem v gozd;marele vsaj pri nas na Goričkem rasejo.Pred mano je nekdo dopoldne pobral precej marel na dostopnejsih delih gozda;sem opazil veliko betov od marel...samo da se jurčki začnejo rasti na Goričkem;je pa že do sedaj letošnja sezona veliko obilnejša od lanske...pa še enkrat;ni vse samo bera;užitek je hoja po gozdu,če se pa še kaj najde zraven je pa seveda toliko boljše.
lp tdk
p.s.Škoda,ker marel nisem poslikal;je pa bila sinoči prava pojedina;pa se 3 velike sklede marel je žena spanirala in dala v zmrzovalnik.
Lp!
Danes sem šel spet malo gobarit in našel nekaj lepih jurčkov ter veliko kostanjevk!!
Slike: http://www.speedyshare.com/754911733.html
Zdravo
Danes zjutraj sem bil zopet v gozdu.Jurčki rastejo kot nori in jih je vsak dan več ............... vendar niso nori in jih je lepo videti...........in še ena slika(del današnje bere)
(http://img28.imageshack.us/img28/571/p1010286.th.jpg) (http://img28.imageshack.us/i/p1010286.jpg/)
lp
MIČO
Vsi nabirate jurčke, jaz pa zadnje čase vse ostalo razen jurčkov ravno toliko,da ne pozabim kako zgledajo. Danes sva našla z možem skupaj 4 lepe jurčke, najprej vsak enega, ko pa greva ven sem pogledala v nebo in poskusla tako kot gobar pred dnevi, češ daj mi na pot vsaj še enega jurčka in glej ga zlomka najdem dva res lepa. :laugh: ::)
Ni mi dalo mira, čeprav gripa še ni čist minla, ampak ... če lahko grem delat, še lahko grem po službi v šumo ... torej ob 17.00 sem bla pod Pohorjem in malo gor pa najdem nekaj lisičk in 6 prekrasnih jurčkov.
Gobarski bogec ma me rad ;)
Kot je že napisala Metka, sem včeraj gobaril na Pohorju. Ker je bilo veliko ljudi, sem se odločil, da ne bom iskal po standardnih terenih ampak po bolj zapuščenih pobočjih, kjer ni toliko gobarjev. Tereni so bili res težavni, vendar se mi je nasmehnila gobarska sreča. Našel sem veliko zelo starih jurčkov, ki niso bili več za vzet. Bilo pa je kar nekaj takih, ki so šli v mojo košaro, kar dokazuje tudi slika.
Veliko gobarske sreče želim tudi vam.
p.s. Slavko, zanima me, koliko časa raste takšen velik jurček, ki je na sliki. Imel je 987g, manjši pa 547g.
Gobe, ne glede na velikost, porabijo za rast nekaj dni, približno en teden.
Če so pogoji optimalni in je hranil dovolj, zrastejo zelo velike. Sicer je rast zmernejša.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sva z Metko gobarila pri nas v Šentilju in nabrala nekaj lepih kozjenogih mesnatovcev. Tud kak jurček se je našel. No, ker mam dopust pa grem jutri s kolegom gobarit na Kaplo. Z moje strani bo ta teren prvič raziskan. Upam, da bo kaj gobarske sreče. Slavko hvala za odgovor.
Prilagam slike z današnje bere.
Ups...slike so ostale doma.
Pozdravljen, g. Martin.
In kako potem (po) spravite te mesnatovce?
LP
Pozdrav,
kozjenoge mesnatovce spravim na čisto enak način, kot jurčke. Očistim, narežem ter zamrznem, mešano z jurčki ali posamično, če ni jurčkov. Uporabljam jih za juhe, omake, lahko jih pa tud sveže spohamo kot marele ali jih vložimo. Meni osebno so vloženi mesnatovci boljši kot jurčki.
Lep pozdrav,
Martin
Hvala, g. Martin!
V gozdu jih je to jesen kar veliko...
Ob prvi priložnosti jih bom poizkusil - pohane!
LP
Končno danes našel 4 res lepe jesenske in zdrave kot vrba ob Ledavi jurčke;torej bo očitno tudi na Goričkem v prihodnjih dneh vsaj malo bolje,vsaj kar se jurčkov tiče.Sem pa našel še nekaj lisičk,sicer manj kot zadnje dni ter spet veliko vrečko marel...ki pa so pri sorodniku oz. znancu.Opažam oz. sklepam pa,da se tudi bera marel končuje;videl sem zelo zelo malo zaprtih marel,ki pa so premajhne za nabiranje.
lp tdk
:D Kak so meni pohani jurčki dobri!
Imam pa eno vprašanje. Danes je ob ogledu moje slike ena gobarka rekla, da takšna zarezica pod klobukom na gobi, kot je vidna na tej sliki, pomeni, da rasteta dva blizu en drugega. Ker sem res dva našla blizu skupaj, me zanima, če to drži ... ker sem nekaj takšnega prvič čula.
Zdravo
Počasna to tudi jaz še nisem slišal - iz izkušen pa vedno ko najdem jurčka pogledam še malo okoli če še kakšen v bližini raste.In ko sem danes(in tudi včeraj) gobaril je bilo takih primerov kar veliko(jih je raslo skupaj tudi po pet in več)
lp
MIČO
@počasna: Tisto je le napaka pri rasti, ki pa se bolj pogosto pojavlja ko hitreje rastejo ob ugodnih razmerah. ;) Očitno je to sedaj zelo pogosto....
Lp!
Danes sem šel spet gobarit in našel 16 jurčkov, nekaj šampinjonov in zelenčka!!
Slike: http://www.speedyshare.com/497651654.html
Lp!
Zapisal bodem da je dan danes gobarjenje postalo že prava histerija, ker resnično, gozd je poln ljudi. Ne da bi imel kaj proti temu, samo ves tisti trušč, vpitje, stokanje, jamranje...in najhuje brcanje gob, ki jih ne poznajo, to se mi pa zdi prav nič primerno za v gozd. Kaj sem doživel včeraj.
Zjutraj pridem na standardno mesto in začnem počasi z iskanjem, res počasi in če me kdo vidi v gozdu se mu zdi, da se ne premikam, a uspeh je vedno in bera obilna. Ne samo sedaj ko noro rasejo. Kmalu me doidejo štirje gobarji, ki sem jih že na daleč slišal. Vpili so kot, da bi se česa bali. Ko me zagledajo, dva takoj pridrvita do mene in začneta iskati gobe okoli mene in predmenoj. Strmel sem in bil kar šokiran. Ker pa sem bol medved in se zlepa nič ne ustrašim, pa tudi jezik imam namazan, da je kaj, sem jih ogovoril. Vprašal sem jih če se česa bojijo, da tako vpijejo in če so že slišali za kak bonton. Odgovor je bil, da se bojijo, o bontonu pa nič vedeli. Dejal sem, da če je tako naj bodejo pa raje doma na varnem, kot v gozdu kjer mrgoli divjih, nevarnih živali. Spogledali so se in odbrzeli, za seboj pa pustili opustošenje. Pa ne da bi kaj nabrali, vse so potacali in pomendrali. Nadaljeval sem z nabiranjem in ko sem pogledal čez robček, veselo presenečenje. 47 jih je bilo...hehehe... Počasi se daleč pride.
Včeraj je tudi enega "zvilo" saj je prihitel rešilec s sireno in nato še zdravnik. A sirena je utihnila... Res je sedaj v naših krajih prava obsedenost in po gozdu hodi in leze vse živo ter precenjuje svoje fizične sposobnosti.
Vam bom naslednjič zapisal, kaj sem že vse doživel na gobarjenju in lovu in vse česa je dvonog sposoben...
Lovski zdravo
Janez L
Danes sem nabiral v okolici podlipoglava in našel kar nekaj kostanjevk (40) ene 20 jurčkov, večinoma malih, nekaj lisičk, sirovk, slinarjev ter dva žametna gobana za katera se moram še prepričati da to sta (sicer sem skoraj siguren a vseeno, previdnost ni odveč :) )
LP
Gregor
Citat od: MIČO dne 24 September 2009, 19:48
Zdravo
Seveda sem bil tudi danes v gozdu in doživel nekaj zanimivega.Ko sem včeraj gobaril sem našel enega starega jurčka,ga razkosal in ga rastrosil na več koncev.Ko pa sem danes prišel do tistega mesta glej presenečenje - tistih kosov starega jurčka ni bilo več in na treh mestih kamor sem ga včeraj položil sem našel jurčke velike 15 cm.Naklučje ali kaj drugega?
lp
MIČO
Tole pa zveni že malo "gobarsko" (ali ribiško ali lovsko če hočete)... ::)
Meni se poraja vprašanje, ali je tistih 15 cm kakšno naključje ;)
Je pa možno, mu čist verjamem.
Ja, seveda je možno, vendar so določene "omejitve". Zelo težko bi verjel, da se je to zgodilo pod smrekami, kjer so samo iglice po tleh in je preglednost odlična. Bolj verjetno je, da je to bilo nekje kjer je podrast bolj gosta; trava, listje in so jurčki prejšnji dan že bili kar veliki, ampak se vseeno niso vide (zadosti). Namreč, 15cm za en dan tudi v ugodnih razmerah je pa le malo preveč.
Tudi trosi niso kar izpuhteli v zrak, ampak bi se moral najti vsaj kak madež tam so obležali in zgnili...
Pa kaj bi teoretizirali, bistvo mojega posta je bil, da malo spodbudim Mičota, da napiše še kaj več. ;)
Lp!
Uspelo mi je za dobro urico pobegniti na "moje" mesto. Došel me je en hitronožec, a to ni konkurenca. ;) Našel 37 jurčkov, nato moral, kar "pobegniti", da jih nisem še več, ker se mi je mudilo po sina v vrtec... Jutri bodeva pa z malim že zjutraj "napadla" in pred nama bo ves dan...
Lovski zdravo
Janez L
Lepi jurčki Janez. ;) Je pa res toplo, če še poletni tako rastejo na gorenjskem...
Sem izbrisal komentar, ker nekateri že napadate....ni vredno z vami debatirat
Na Pohorju 1250 m . Je pa res blo kot na koncertu, samo brez ansambla.
Citat od: JANEZ L dne 25 September 2009, 16:00
Lp!
Uspelo mi je za dobro urico pobegniti na "moje" mesto. Došel me je en hitronožec, a to ni konkurenca. ;) Našel 37 jurčkov, nato moral, kar "pobegniti", da jih nisem še več, ker se mi je mudilo po sina v vrtec... Jutri bodeva pa z malim že zjutraj "napadla" in pred nama bo ves dan...
Lovski zdravo
Janez L
Daj napiši še to, kje nabiraš jurčke. Leto sem kljub vsem naporom našla enega samega, pa še ta je bil že nekoliko starejši. Tudi danes sem bila v gozdu (okolica Škofljice), pa sem našla le dva gobarja ter nekaj cigančkov, tako da so bili tenstani dobra priloga praženemu krompirju.
Sem izbrisal komentar, ker nekateri že napadate....ni vredno z vami debatirat
Lp!
Sobota...
Lovski zdravo
Janez L
Lp!
Nedelja...
Lovski zdravo
Janez L
Lp!
Evforija se je malo polegla in tudi jurčki ne rasejo več tako noro. Danes dopoldne sem bil sam. Našel sem še nekaj jesenskih in poletnih gobanov, sirovk, brezovih dedov, golobic, bisernic in eno marelo ter kostanjevko.
Lovski zdravo
Janez L
Sem izbrisal komentar, ker nekateri že napadate....ni vredno z vami debatirat
Trust, na vašem mestu si ne bi upal pisati takšnih reči.
Pišete, da ste danes sam, brez pomoči nabral 15 kg jurčkov. Verjetno veste, da lahko ena oseba dnevno nabere 2 kg gob. Vi ste to mejo presegli 7 krat! Upam, da vam ne bo kdaj pomešal štren kakšen inšpektor...
Lep pozdrav,
Slavko
Lp!
Trust, pa ko te Urša sreča, jo lepo pozdravi! ;D ;D ;D
Danes in jutri pa nič v gobe... :'(
Lovski zdravo
Janez L
Citat od: slavko dne 28 September 2009, 22:22
Trust, na vašem mestu si ne bi upal pisati takšnih reči.
Pišete, da ste danes sam, brez pomoči nabral 15 kg jurčkov. Verjetno veste, da lahko ena oseba dnevno nabere 2 kg gob. Vi ste to mejo presegli 7 krat! Upam, da vam ne bo kdaj pomešal štren kakšen inšpektor...
Lep pozdrav,
Slavko
Sem izbrisal komentar, ker nekateri že napadate....ni vredno z vami debatirat
Evo spet jaz po dolgem času. V nedeljo sem bila na Jelovici. Bira; 56kom.
Danes sem šla tudi na Jelovico, našla 83kom. Prilagam slikce!!!
Gobarski pozdrav!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D
http://img18.imageshack.us/i/pic0055c.jpg/
http://img515.imageshack.us/i/pic0056w.jpg/
http://img210.imageshack.us/i/pic0057o.jpg/
http://img18.imageshack.us/i/pic0058c.jpg/
http://img18.imageshack.us/i/pic0062e.jpg/
Mene zanima če ni malo preveč suho v gozdu za jurčke,ker sem biu nazadnje prejšnji petek v gozdu pa je že takrat bilo zelo suho.Torej jureti še rastejo??
Še - evo najmlajša od današnjih :)
Citat od: rene dne 30 September 2009, 19:25
Mene zanima če ni malo preveč suho v gozdu za jurčke,ker sem biu nazadnje prejšnji petek v gozdu pa je že takrat bilo zelo suho.Torej jureti še rastejo??
pogoj za rastje je že dovolj vlaga (jutranja megla), jaz sem jih nabral ZELO veliko....podam poročilo, ko bo konec gob in gobe pospravljene
(http://www.shrani.si/f/1f/7Z/1M9uxKOQ/crni-jurcek.jpg)
Današnja najdba
Lp!
Čeravno sem mislil, da mi včeraj ne bode uspelo priti na "plac", nama je z mojim Borisom le uspelo iti na manjši sprehod. Nekaj se je našlo in končalo v košarici. Od gob do kostanja... bistvo je, da sinu v dušo polagam to, kar je oče meni... Ljubezen in Spoštovanje do Narave...
Lovski zdravo
Janez L
Po skoraj enem tednu sem šel znova v gozd.............po jurčke in jih našel za eno dobro košaro.So pa bili nekateri že črvivi.Nabiral pa sem jih do 1100 mnm.Šel sem pogledati tudi do višine 1300 mnm vendar tam jurčkov nisem dobil nič in mislim da na taki višini letos ne bodo več rasli.
lp
MIČO
Včeraj sem bil na 1350-1450 in jurčki so rastli kot nori (tj skoraj hodiš od enega do drugega)! Gorenjska drugače. Tako da ta višina ni prehuda :)
Bil v gozdu včeraj;suho kot poper;našel dva stara jurčka;ponoči je pri nas precej deževalo;glih sem prišel z gozda;našel nekaj lisičk,10 lepih mladih jurčkov in upam,da 3 turke. Glih kar dajem slike turkov(upam,da so) v temo Katere gobe so to...zanima me,kako pripraviti turke?Do sedaj jih nisem nabiral,mi je prejsnjic znanec pokazal v gozdu,kaksni so...upam,da so pravi!
Torej kako pripraviti turke?Posušiti in za juho?Cvreti z jajci kot lisičke in jurčke?Ali vlagati kot lisičke in jurčke(prekuhati,prekuhati tudi kis za vlaganje in jih vložiti v stekleno posodo in zapret?)
lp tdk
Jaz sem jih pripravil tako kot jurčke z jajci.Drugače pa postanejo turki ko jih pripravljaš čisto črni vendar so zelo ukusni.
lp
MIČO
turke v slanem kropu prekuhaš in ne počrnijo PREVERJENO!
Direktno v vrelo vodo jih reži.
Lp!
Četrtek...
Lovski zdravo
Janez L
Lp!
Petek...
Lovski zdravo
Janez L
Lp!
Sobota...
Lovski zdravo
Janez L
Lp!
Nedelja...
Lovski zdravo
Janez L
Danes mi je v treh urah uspelo dobiti samo tole-okolica Begunj na Gorenjskem. Zdaj me pa zanima (me je kar sram vprašat), če sta tretja in četrta goba od leve proti desni jurčka? Moti me namreč, da takoj, ko sem ju utrgal je spodnji zeleni del gobe rahlo na mestih počrnel pa bet je bolj tanek.
Pa še eno obrobno gobarsko vprašanje; a kdo uporablja GPS napravo za sprehod po gozdu in katero? Namreč rad bi šel kam bolj globlje v gozd, pa si kaj dosti na neznanem terenu ne upam, da se nebi potem iskal po gozdu.
Na sliki je le en jurček, drugi z leve, ostalo pa so kostanjevke (užitne).
Če se ne znajdeš v gozdu ti tudi GPS ne bo dosti pomagal. Poznati moraš teren kjer se nahajaš, da lahko obideš ovire (previsi, gosta neprehodna območja) ali pa moraš imeti dobro orientacijo. ::)
Svetujem, da se gibaš le ob poteh, saj je tudi tam veliko gob, včasih še več, ker vsi samo letijo globje v gozd. ;)
Sem se ravnal po tistem reku: ko gre že vse narobe, si preberi navodila ::). V roku 1 ure sem se malo izobrazil o najpogosteje najdenih gobah v naših gozdovih in ugotovil sledeče: v rokah sem držal Brezovega deda, ker pa do sedaj nisem jemal drugega, kot lisičk in jurčkov, sem ga vrgel stran :'( . Drugače pa sem srečal ogromno Rdečebetnih polstenk, nekatere so drugi gobarji prevrnili in odvrgli v iskanju jurčkov, sedaj pa berem, da so dobre za uporabo, dokler so mlade. Kako naj sedaj te Kostanjeve polstenke pripravim? Najraje bi jih z jajci. A jih lahko samo očistim, narežem in dodam k čebuli (koliko časa naj se kuhajo s čebulo) ter nato jajca ali je kakšen drug postopek?
Ja, tako kot jurčke jih naredi. Najboljše so mešane gobe z jajci, sam za domačo uporabo vedno naberem mešane gobe, tiste ki pač rastejo ob času.
Tudi jaz sem danes zjutraj našel za pol kg jurčkov.Prilagam še sliko čeprav ni najboljše kvalitete saj je slikano z mobilcem.
(http://img11.imageshack.us/img11/9018/p0610090905.th.jpg) (http://img11.imageshack.us/i/p0610090905.jpg/)
lp
MIČO
McBobo, GPS naprave so zelo uporabne zadeve, sploh ko hodiš po novih terenih ali ko se vračaš na željene točke. Garmin ima več modelov (poznam 305) , ki so sicer tekaški, vendar čitajo položaj natančno z petih satelitov tudi v globokem gozdu in te lahko vodijo nazaj do željene točke po isti poti ali pa kažejo smer vrnitve, kar je ponavadi že dovolj. Prav tako beležijo hitrost , prehojeno pot, utrip...,vse pa lahko spraviš tudi na PC in če še fotkaš zraven, si lahko ustvariš zanimive spomine ali napotke za drugo leto.Sigurno je lepa popestritev izleta v gozd, sploh če si človek, ki gobarskega užitka ne meri samo v kg ali stotinah, saj je splošna nenasitnost in pogoltnost tudi tu postala sinonim samoimenovanih "ljubiteljev narave".
Lep pozdrav
Citat od: olinad dne 07 Oktober 2009, 08:28
McBobo, GPS naprave so zelo uporabne zadeve, sploh ko hodiš po novih terenih ali ko se vračaš na željene točke. Garmin ima več modelov (poznam 305) , ki so sicer tekaški, vendar čitajo položaj natančno z petih satelitov tudi v globokem gozdu in te lahko vodijo nazaj do željene točke po isti poti ali pa kažejo smer vrnitve, kar je ponavadi že dovolj. Prav tako beležijo hitrost , prehojeno pot, utrip...,vse pa lahko spraviš tudi na PC in če še fotkaš zraven, si lahko ustvariš zanimive spomine ali napotke za drugo leto.Sigurno je lepa popestritev izleta v gozd, sploh če si človek, ki gobarskega užitka ne meri samo v kg ali stotinah, saj je splošna nenasitnost in pogoltnost tudi tu postala sinonim samoimenovanih "ljubiteljev narave".
Lep pozdrav
Zame nabiranje gob ni samo nabiranje in da bi nabral čim več gob ampak tudi rekreacija. Ročni GPS bi si rad omislil ravno zaradi odkrivanja novih terenov brez skrbi, da bi se izgubil. Že to, da je treba skozi gledati, od kje sem prišel, da bom znal priti nazaj je velika izguba užitka pri sprostitvi; nekako si pod nekim stresom, kaj pa če se izgubim. Z navigacijo pa se popolnoma posvetiš gobarjenju; izgubiš občutek za čas-če se ti nikamor ne mudi in za položaj ti ni treba skrbeti.
Malo sem gledal Magellan eXplorist 100, ki stane malo čez €100. Ali bi se splačalo kupiti cestni GPS Garmin nuvi 255w? Ali bi delal pod krošnjami dreves?
McBobo, ostalih naprav ne poznam, G 305 dela tudi v zaprtih stavbah in pod krošnjami. Veliko izkušenj z GPS (tudi dodatkov,zemljevidov...) lahko dobiš na Tekaškem forumu, kjer so pravi strokovnjaki za to.
Lep pozdrav
Mislim, da GPS za ljubiteljske gobarje ni potreben, razen če nimate dobre orientacije.
Popolnoma drugače pa je, če zbirate podatke za potrebe raziskovalnih nalog ali projektov. Potem je zaželeno, da so podatki čim natančnejši.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem nabral toliko gob, kot v življenju še ne (se vidi kakšen gobar sem :-\ ). Bi pa izpostavil nekaj gob, ki meni še niso znane. In sicer našel sem jih pod kostanji, imajo pa rumene bete? A je to kakšna vrsta Kostanjevk ali kaj drugaga in ali so užitne. Poizkusil sem jih dati na jezik, pa ne pečejo. Dišijo pa kot Kostanjevke; imajo značilen vonj, kot tiste , ki sem jih nabral nekaj dni nazaj, samo beti so rumeni. Jih je pa "na tone", ker jih ljudje ne pobirajo. Na eni sliki je mislim da tudi Brezov ded, bet ima črno mrežo?
Če so gobe z rumenimi beti tiste iz druge slike, potem gre za peščeno lupljivko (Suillus variegatus), ki so užitne, vendar manj cenjene gobe. Primerne so za mešanje z drugimi vrstami gob.
za katere gobe gre vam je že odgovoril g.Slavko jaz sem jih tudi vlagal in niso slabe.
Pozdrav,
včeraj sem šel na Pohorje pogledat kako še kaže z jurčki in res še vedno lepo rastejo, kar dokazujeta prvi dve sliki. Drugi dve sta od prejšnjega vikenda. Me pa zanima, če je kdo našel jurčke na Pohorju še pozneje.
Lep pozdrav
Martin
17. november ... predlani, pod 3-kotno jaso, črna glavica na gozdni poti, potle pa še malo okoli pogledam in še ena.
Martin pozdravljen mene pa zanima na kakšni nadmorski višini si nabral gobe??
Glede tega pa sem jas kar nekaj let nazaj naše dva jurčka tudi pod snegom konec novembra.
Pozdrav,
iščem vedno na istih terenih (Šumik, Klopni vrh). Mislim, da je višina med 800 in 1200m. Sem pa te zadnje jurčke našel predvsem v iglavju, kjer ni listja in je veliko vlage.
Če ste pa že našli jurčke pod snegom, vsaka čast, potem imam jaz tud možnost, da še v soboto najdem kakšnega (če me ne prehiti sneg).
Pa še nekaj slik...
Danes spet malo gobaril;kar nekaj lisičk,jurčka nobenega pa eno košaro štorovk.
Je pa pri nas precej hladno(7 stopinj) pa piha severni veter kot hudič. Zdi se mi,da je za letos z jurčki na Goričkem skoraj popolnoma končano.
lp tdk
Danes spet krajši sprehod po gozdu;nekaj lisičk,jurčka nobenega,precej starih in osušenih štorovk,ki sem kar pustil tam kjer so...in veliko rumenih ježkov,kosmatih mlečnic in zelo veliko enih velikih belih gob,ki pa jih ne poznam....nimam nikoli fotoaparata ali gsm v gozd,da bi jih poslikal...ve kdo,katere gobe bi naj bile to?
lp tdk
Danes sem bil spet malo v gozdu, sicer na višjih legah (1400-1550m) a se je vseeno nekaj našlo, dobrih 20 jurčkov, ter par ostalih gobic :). Zanimivo je to, da je na tej višini že kar nekaj snežne oddeje in tako je tudi velika večina jurčkov rastla iz snega :). So bile pa prav vse gobe zmrznjene. Poleg jurčkov je bilo še veliko pozeblih štorovk in sirovk (do 1400m), na isti višini kot jurčki pa je bilo še veliko rdečih mušnic, nekaterih tudi prav mladih in lepih, drugih pa pozeblih.
Za motivacijo pošiljam še dve sliki :)
(http://www.shrani.si/t/1/N8/4XCmcFGh/dsc01615.jpg) (http://www.shrani.si/?1/N8/4XCmcFGh/dsc01615.jpg)(http://www.shrani.si/t/1x/gF/4kql4SaV/dsc01616.jpg) (http://www.shrani.si/?1x/gF/4kql4SaV/dsc01616.jpg)
Je pa na tej višini že kar mraz!! :)
LP
Gregor
Res zanimivo,presenetljivo in potrebno dobre(pametne) razlage.
Jurčki očitno rastejo tudi v mrazu in snegu in seveda precej nižjih temperaturah;torej v pogojih ki veljajo za rast gob(jurčkov) kot neprimerni.
Goričko,cca. 350 metrov nad morjem,včeraj zjutraj bilo malenkost pod ničlo,danes zjutraj +2;podnevi okoli 10+;je pa res da piha zadnje dni precej močan severni veter...ampak jurčki ne rastejo;in vsi gobarji,ki sem jih srečal pravijo da je za letos z jurčki konec na Goričkem....pametna razlaga napram prispevku in slikam,ki jih je dal Grega?jaz je nimam.
Jeseni neke sezone jurčkov na Goričkem ni bilo;vsi, ki gobarimo(ki jih jaz poznam) smo našli nekaj malega in glede na Gorenjsko ali Pohorje zanemarljivo malo;pa da ne izpadem kot kakšen osebek,ki ima gozd in naravo rad samo zaradi tega,da nese ven polno košaro in vrečko povrhu;...me zanimajo mnenja zakaj je temu tako?Vremenski pogoji gotovo ne...vsaj jaz menim da ne.
lp tdk
p.s.Pa še enkrat...sprehod sedaj je v gozdu pravi užitek ne glede na bero in pogled v košaro.
Mogoče je pa na goričkem v preteklih letih bilo preveč takih ki so v gozdu videli samo to da polno košaro odnesejo :P! Pa so šla rastišča :). No v resnici ne vem kaj bi lahko bilo... Moram reči da tudi tam kjer sem danes bil (Karavanke) je zelo močno pihalo in če nebi ravno imel windstoperja s kapuco bi zdj že veselo kašljal :).
Zakaj točno na goričkem niso rastli pa ne vem, moramo počakati na kak bolj strokoven odgovor :)!
ps
Škoda da mi je že na začetku zmanjkalo baterije v fotoaparatu, drugače bi si lahko ogledali še kako zanimivi so bili videti jurčki, ki so poganjali iz snega :).
LP GT
Grega, idi v ....
Jaz sem v minulem tednu na Pohorju tudi pobral "ledne" jurčke...
Kako je pa z njihovo uporabo, pa naj, prosim, pove kakšen poznalec...
Evo, primerek... :)
sivke že rastejo kje
V soboto smo bili na Goričkem, na madžarski strani, pa ni bilo niti ene. Kaže, da je še pretoplo zanje.
Odgovor imam še za uporabnika Bubiko Ramios:
Prašnice (Lycoperdon) in plešivke (Calvatia) se med seboj raqzlikujejo po velikosti. Slednje so večje.
Še največ težav je pri visoki plešivki (Calvatia excipuliformis), ki se od betičaste prašnice (Lycoperdon perlatum) razlikuje po dolžini beta.
Lep pozdrav,
Slavko
Lp!
V soboto šel malo v gozd. Pri nas je po nižinah suho kot poper in temu primerna je tudi rast gob...malo, kar pa je pa suho... No nekaj je pa vseeno bilo... Najbrž zadnji letos.
Lovski zdravo
Janez L
V četrtek, prejšni teden pregledal kar nek
aj rastišč sivk, vendar jih še ni. Našel pa zelo velike borove gljive.
Citat od: slavko dne 19 Oktober 2009, 10:31
V soboto smo bili na Goričkem, na madžarski strani, pa ni bilo niti ene. Kaže, da je še pretoplo zanje.
Odgovor imam še za uporabnika Bubiko Ramios:
Prašnice (Lycoperdon) in plešivke (Calvatia) se med seboj raqzlikujejo po velikosti. Slednje so večje.
Še največ težav je pri visoki plešivki (Calvatia excipuliformis), ki se od betičaste prašnice (Lycoperdon perlatum) razlikuje po dolžini beta.
Lep pozdrav,
Slavko
Slavko upam,da ste se v Goričkih gozdovih na tej ali oni strani meje dobro pučutili;upam da ni bilo ne prvic in ne zadnjic.
pa fajn bi bilo da napisete malo vec o tej zadevi....obcutki,gozdovi,ljudje...in seveda gobe!
lp tdk
Tdk, ko dobim več informacij, bom napisal prispevek.
Zaenkrat toliko: imeli smo gobarsko ekskurzijo v Monoštru, pri naših porabskih Slovencih. Tja nas je peljal avtobus, kar pomeni, da nas je bilo okoli 50. Bili smo prijazno sprejeti, organizacija je bila odlična, v njihovem hotelu Lipa pa smo pripravili razstavo gob. Bilo jih je okoli 125 vrst, žal niti ene zimske kolobarnice (Tricholoma portentosum) ali sirotice, kot jih imenujejo.
Pokrajina je zelo slična kot Goričko, po mojem občutku je več mladega lesa. Zgubiti se sploh ni težko...
Pričakala nas je tudi TV ekipa in obljubili so nam, da bodo napravili reportažo, ki bo na TV SLO1. Toliko za sedaj.
Lep pozdrav,
Slavko
Janez, tudi jaz svoje letošnje gobarjenje zaključujem... Hvala za vse lepe fotografije...
Enako seveda vsem ostalim, predvsem pa g. Slavku za vse njegove strokovne odgovore... Ko boste izvedeli, kdaj bo - če bo - prispevek na TV SLO - pa nas, prosim, predhodno le obvestite...
Vse dobro!
LP
Ko mi sporočijo povezavo za prispevek na TV, bom objavil na forumu, hkrati pa bom napisal prispevek o gobarjenju pri porabskih Slovencih, kjer bo tudi povezava TV prispevek.
Lep pozdrav,
Slavko
Danasnji sprehod po gozdu: našel oz.nabral nisem nič,pozna jesen,v gozdu najdeš edino rumene ježke,nekaj poprovk(velike bele gobe),nekaj osušenih štorovk...je pa kvantiteta gob bistveno padla....šel sem predvsem zato,da preverim,če sivke že rastejo;kjer sem hodil ni nobene. Tudi v gozdu se opazi skorajšnji prihod zime.Je pa res tapravi užitek sprehod v gozdu sedaj v pozni ali poznejši jeseni.
Danes dopoldne sem bil službeno v MB;seveda pogled na Pohorje;a ni na vrhu Pohorja nekaj snega?Upam,da sem dobro videl...
lp tdk
p.s. A rastejo že kje sivke?
Pozdrav.
Tud jaz sem tako rekoč končal z letošnjo sezono, ki je bila odlična .Vsem skupaj lep pzdrav ter upam ,da boste tud v naslednji sezoni nalagali čim več zanimivih fotk.
Moja gobarska sezona pa še ni koncana. Če bo sreča imam plane še na Pohurju, zadnjo soboto je bilo kar nekaj jurčkov, lisičk itd. Celo sneg je padal. V nižinah pa podobno. Gobe še bodo če ne drugega, tu pa tam jurčki, turki, sivke...
Prve jurčke sem nabrala 13.6., zadnje pa mislim ta vikend, one črne kapice.
Lep pozdrav!
Pozdrav
No Počasna ter Kepa zdaj pa me res zanima, če bosta kaj našli. Pa kaj ni sneg na Pohorju. veliko gobarske sreče.
Lp.Martin
Tole tukaj bo šlo bolj počasi, ker s sinom prvič pošiljava slike. mislim, da sem našla slinarja, ??
, ni pa imel na sebi nalepke z navodili za uporabo. Kaj naj naredim z njim? Če bo sinu uspelo, priletita v kratkem še dve sliki na forum.
lp, Janja
nadaljevanje...
In še zadnja!
Nisem strokovnjak, a zdi se mi, da je na fotki res slinar... Tudi jaz sem ga letos pobiral prvič... Je kar dobra in okusna goba... Nekaj navodil za uporabo pa lahko najdete tukaj:
http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,270.0.html
LP
Pa še tole: po barvi klobuka in predvsem trosovnice zgleda, da so tile slinarji že precej stari... Kako je pa z uporabo starih slinarjev, kdaj so slinarji prestari za uporabo in kako to določimo, pa žal res ne vem - me pa zanima... Sam sem pobiral le takšne, ki so imeli bele trosne lističe... Počakajmo torej na strokovnjaka...
LP
Hvala za informacijo. Ne se bati, moj slinar?? je že nazaj v gozdu, samo za drugič in za mojo informacijo. Se zelo bojim za naše zdravje in moram biti 1000 %, preden postrežem možu za jest!
lp, Janja
Tako je, Janja. S sinom sta našla velikega slinarja (Gomphidius glutinosus), ki je užiten. Priporočam, da sluz z gobe odstraneti že v gozdu.
Tudi sam bi bil srečen, če bi moja žena tako lepo skrbela zame.
Lep pozdrav,
Slavko
No danes se vam spet oglašam. Upam, da to ni zadnje javljanje, ker smo prvič jedli juho v kateri so bile tudi sivke. Na krožniku je še lisička in borova gliva. Poleg tega smo dali v juho še kostanjevke, in rumeni ali rdeči ježek. Vse skupaj smo z otroci nabrali včeraj v gozdu .
Kateri strupeni gobi je sivka lahko podobna?
Sedaj pa še eno vprašanje. V gozdu sem med dvema borovcema na tleh odrezala tole zame prvič videno gobo. Le kaj bi to lahko bilo? Rumeni lističi, rdečkasto rumen bet, rdečkasto rumen klobuk.
Lep pozdrav, Janja
Druga slika...
in šezadnja!
Tole je pa tisto, kritično!
LP, Janja
Najprej en lep pozdrav vsem na forumu!
Mene pa zanima kako je to leto z štorovkami. Skoraj cel mesec sem redno hodila gledat na
lokacije kjer sem jih vsako leto našla, pa ni nič, če sveda odštejem včerajšni dan, ko sem jih
našla pet čisto malih.
A jih to leto ne bo?
Vsi , ki jih poznam jamrajo, da jih to leto res nekako ne najdejo.
A je zdaj že prepozno, ali je še možno, da bo kaj še zrastlo?
Hvala tistemu, ki bo podal kak odgovor.
Lep pozdrav
Janja, tista rumeno rdeča goba je rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans) in je pogojno užitna ter jo je treba prekuhati. Primerna je za mešanje z drugimi vrstami gob.
Fotografija sivk oz. zimskih kolobarnic (Tricholoma portentosum) pa je preslaba, da bi lahko natančno rekel za katero vrsto kolobarnic gre. Seveda je kolobarnice možno zamenjati s strupenimi vrstami, posebej nevarna je pegasta kolobarnica (Trichloma pardinum), ki je prijetnega vonja in okusa, ampak precej strupena in povzroča konkretne prebavne motnje.
Nekatere neužitne vrste kolobarnic namreč grenijo ali pa so pekoče.
Becky28, štorovke oz. mraznice (Armillaria), kot jim rečemo po slovensko, so v glavnem že mimo. Morda se še pojavijo tu in tam. Pač pa je sedaj čas za kolobarnice, kolesnice, livke in podobne.
Lep pozdrav,
Slavko
Lep pozdrav,
Slavko
Danes prečesala vse moje place, pa nič od črnih kapic. Sicer pa so mi spet nekaj placof razkopali toti gondoladelavci.
Pa se odločim, da naberem kostanje in med listjem najdem lepega jurčka, nakar so moje okice ful trpele še kakšno uro, ampak ni bilo nič več.
Jaz sem šel včeraj pogledati če še jurčki rastejo in našel tri majhne v nekem zavetju kjer je bilo malo bolj toplo kot drugje po gozdu
ps
šel pa sem samo zato da bi videl do kdaj sploh rastejo jurčki v mojem koncu
lp
MIČO
Sam sem se včeraj potikal po našem gozdu. Bil sem presenečen, da nisem našel nobenega primerka gobe.
Ko sem že obupal in se vračal proti domu sem pa na vsem lepem zagledal na obromku gozda, neko kapo. ob približevanju sem ugotavljal, da gre za marelo ali veliko dežnikarico. Še bolj sem bil pa presenečen, ko sem našel, kar tri primerke.
L.P.
Milan
V determinacijo pošiljam 4 slike ene vrste gob. V resnici sta to 2 komada gob. Goba je velika 15 cm, globlje v zemlji nisem mogla odrezati ali odruvati. Najprej sem jo našla ob podrtem deblu, tudi iz mahu , druga pa je rastla iz mahu, v gozdu ob smrekah - manjših. Bet ima zelo debel, spodaj 3 cm. Če si zelo natančen, bet celo zelo malo porumeni. Klobuk je kot bi svetili črnikasti žarki od temena beta proti robu. Rob klobuka je v obliki polkrožnih razcepov. Bet je pri vrhu ob temenu gobe ožji - 1 cm. Bet nima nobenega obročka ali zastiralca. Pri sončni svetlobi se je zdelo, da je črnikasto zelo malo vijoličen, oziroma da je zaslediti malo rumene barve. Goba je lističarka in ima belo trosovnico. Bet je vlaknat in se vidijo črte od zgoraj navzdol. Je zelo zanimiva in je ne najdem nikjer v knjigi od g. Polerja Gremo po gobe, niti med njegovimi strupenimi gobami je ni.
Prosim, če mi lahko poveste, kaj za eno čudo je to?
Sivka ni.
LP, Janja
Naslednja, ...
... še ena, ...
... in še zadnja!
Na sliki je zimska kolobarnica (Tricholoma portentosum), ki ji po domače pravijo tudi sivka ali snežka. Je užitna in okusna goba. Za vsak slučaj še poskusite košček gobe. Ne sme biti ne grenka, ne pekoča.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem na Pohorju našla dve lepi mareli in nekaj snežk, iskala pa sem kostanje.
Če me jutri ne bo, niso ble snežke.
Halo, počasna - si še tu???????????
Ali si že med :angel: ????? ;)
LP
Prave snežke so bile ... samo res, od lani do letos sn pozabla, ali mora biti bet malo rumen ali ne sme, haha.
V okolici Kranja včeraj končno našel nekaj malih sivk, presenetljivo velike lisičke in malo starejše borove gljive. Kako kaj drugod s sivkami?
Ravno danes sem bila v gozdu v okolici Domžal in sem našla eno veliko sivko, kot sem jih dala že na forum pred dnevi. Zanima me, ali so vedno tako velike?
lp, Janja
snežke če imajo pogoje so tudi večje.Videl sem jih sam ko smo šli v Bodonce po njih z gobarskim društvom Lisička.
Končno sivke rastejo, našel tudi kar nekaj borovih gljiv in tudi še lisičke.
na kakšnih terenih pa rastejo snežke nisem jih še nikoli iskal
lp
Zimske kolobarnice (Tricholoma portentosum) ali po domače snežke rastejo v mešanih gozdovih, še posebej pod bori. Tako kot za druge vrste gob, je tudi za snežke potreben nek dogodek, da prično bolj množično rasti.
Običajno je ta dogodek zmrzal in nato otoplitev. Snežke so okusne gobe, vendar se nanje "nalepi" nesnaga, saj so bolj sluzaste. To vedno predvsem gospodinje, ki običajno gobe čistijo.
Snežke se praviloma vlagajo v kis, odlične pa so tudi panirane v pivskem testu.
Lep pozdrav,
Slavko
kako pa z višino mislim na pohorje ali bolj nižine
Po mojih izkušnjah rastejo snežke bolj v nižinah, v višinah manj. Idealna višina so npr. Slovenske gorice, ali pa Goričko.
Lep pozdrav,
Slavko
V naslednjih dneh imam v planu pogledat,kako je kaj z snežkami na Goričkem;neke zmrzali sicer še ni bilo;slana je sicer bila ene 2x;trenutno pa spet rosi...pravo novembersko vreme.
Sicer snežk do sedaj še nisem nabiral;glede na opise in slike na netu upam,da ne bom nabral kaj čudnega:))
lp tdk
Slavko
Zakaj bele sivke pri vlaganju spremenijo barvo, se mi zdi, da postanejo malo rdečkaste?
Zimske kolobarnice pri vlaganju ne spreminjajo barve. Očitno ste nabrali neko drugo vrsto kolobarnic, ali pa sploh gobe iz drugega rodu.
Rdečijo kuhane milnate kolobarnice (Tricholoma saponaceum), ki so sicer pogojno užitne gobe, vendar ne posebno okusne.
Lep pozdrav,
Slavko
V okolici Kranja, kjer nabiram sivke, običajno najdem običajno sivo sivko, zelenko in sivke ki so skoraJ popolnoma bele, steblo je značilno rumeno. Jutri grem spet v gozd in če najdem kakšno belo jo bom, upam uspel fotografirati in jo pošljem na forum. Zaenkrat hvala.
To je bilo nabrano včeraj. Doma na travniku pa kar je na sliki.
Kepa, žal ne vidim slike.
Lep pozdrav,
Slavko
Danasnji sprehod po gozdu kar uspesen;nabral 3/4 košare zimskih kolobarnic;kar nekaj od tega precej velikih in starih,so pa gledano na jurcke presenetljivo zdrave...je pa v gozdu glede na letni čas kar precej gob;jutri bom nabral tudi upam da vijoličaste kolesnice,ki jih je pri nas kar veliko.Morda vprašanje...kako pripravit vijoličaste kolesnice?Kis ali se kaj drugega?
lp tdk
Za vijoličaste kolesnice sem pred kratkim objavil recept, ki je meni osebno zelo dober, pod razdelkom kulinarika. Da boste hitreje našli, še povezava:
http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,295.msg2539.html#new
Morda bo Slavko to jed tudi dodal med splošne recepte na naši domači gobarski strani, da ne bo na forumu zastarala.
Pa lep pozdrav,
Ivan
G. Ivan hvala za recept;bomo poskusili.
danasnji popoldanski žal samo eno urni sprehod po gozdu;pridem na rastišče zimskih kolobarnic;nič,vse pobrano;grem naprej...končna bera pol košare zimskih kolobarnic...in sem bil v gozdu res jezen;pobrcane vijolične kolesnice,pa meglenke in precej ostalih gob,ki jih ne poznam;ne razumem človeka ali ljudi,ki brca gobe,ki jih ne pozna in ne nabira...tega nikoli nisem počel in me tako početje razjezi do konca...zakaj to nekdo dela?V čem je smisel tega idiotskega početja;drugače res ne znam povedat.
Ko to vidim moram priznati,da mi kar pošteno pokvari dan...kot bi divje svinje spustil po gozdu. >:(
lp tdk
p.s.Upam,da na forumu ni nobenega,ki bi te zadeve počel....
Danasnji dopoldan sem spet preživel v gozdu;poleg te jesenske lepote z kar mocnim vetrom je bila bera 2 kosari predvsem zimskih kolobarnic;nekaj malega tudi vijolicastih kolesnic.
Meglenk ni več mladih,vse stare in črvive;sem jih kar pustil.
raste pa precej enih gob z belkasto rjavim klobukom;predvsem poleg zimskih kolobarnic;podobne velikosti...??
lp tdk
Nekatere kolobarnice so tudi rjave barve. Oglejte si slike kolobarnic in preverite če je med njimi kakšna, ki je podobna gobam v gozdu, http://www.gobe.si/Mikologija/Tricholoma,
Lep pozdrav,
Slavko
Včeraj sem se odpravil v gozd, na mesta, kjer rastejo sivke (zimske kolobarnice). V naših krajih (okolica Medvod) je letos vsekakor rekordna, lahko bi rekel desetletna rast sivk na rastiščih v polhograjskih dolomitih. Pobiral sem le izbor.
Precej je še drugih gob. Našel sem še vijoličaste kolesnice, bele polževke, nekaj navadnih lisičk, mokarice, rumene ježke, rdečkaste ježke, česnjevke, rumene grive. Od omenjenih sem nabral le kakšen primerek za boljši okus.
Meglenke so še, vendar večinoma stare. Opazil sem tudi več milnatih kolobarnic in nekaj rdečebetnih polstenk. V nižinskem iglastem gozdu pa rastejo cele preproge lijastih lisičk. Naletel sem tudi na bogato rastišče poznih livk. Žal so bile že vodene. Je pa odkrito novo rastišče.
L. P.: Tič
Citat od: slavko dne 29 November 2009, 12:27
Nekatere kolobarnice so tudi rjave barve. Oglejte si slike kolobarnic in preverite če je med njimi kakšna, ki je podobna gobam v gozdu, http://www.gobe.si/Mikologija/Tricholoma,
Lep pozdrav,
Slavko
Slavko hvala;jih bom pobral in dal slike gor pa mi poveste kako in kaj;bolj gledam in primerjam bolj me matra...na zalost pa ne bom obiskal gozda pred vikendom;upam,da me ne prehiti kaksen sneg ali obilen dez..
lp tdk
p.s.uporabnik Tič...lijaste lisičke in pozne livke..katere gobe so to?daj link,pa tudi napiši kako jih pripravljaš....
Pozno jesenske gobe v kulinariki po navadi uporabljam kot mešanico gob, v kateri prevladujejo sivke. Razen sivk dodam še nekaj tistih, ki jih najdem.
Med drugim tudi:
Lijasta lisička: http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusTubaeformis
Pozna livka: http://www.gobe.si/Gobe/ClitocybeGeotropa
Rumeni ježek: http://www.gobe.si/Gobe/HydnumRepandum
Nekatere literature razlikujejo dve varianti rumenega ježka. Čokato obliko (ta je ne gornji fotografiji) in normalno obliko, ki je svetlejša in ima tanjši bet. Pri nas čokata oblika raste poleti, je grenka in za kuho neuporabna. Normalna oblika pa raste pozno jeseni in je kot dodatek ostalim gobam (ne preveč) odlična. Doda dodaten okus, tako kot tudi nekatere vrste griv. Če pa bi imel same ježke ali grive, pa je ta okus preveč izrazit in za mene moteč.
To mešanico uporabljam za juhe (čiste in čorbe) in za omake. Samostojno uporabljam samo sivke, in sicer kot prilogo pečenki ali mladi divjačini (mlada srna s sivkami je odlična), in Pesniško polževko: http://www.gobe.si/Gobe/HygrophorusPoetarum, v kremni juhi ali z domačo smetano. Pesniška polževka pri nas raste malo pred sivkami (ko se pojavijo prve sivke, rastejo zadnje pesniške polževke). Meni se zdi ena najbolj okusnih gob.
Ko dobim navdih, objavim recept za gobe z domačo smetano.
L. P.: Tič
Danasnji sprehod po gozdu 2 uri;bera 3/4 košare;večina zimskih kolobarnic,nekaj tudi vijoličastih kolesnic.Skoraj ni za verjet da je ob tem datumu takšna bera in tudi količina ostalih gob v gozdu tako velika...kdaj prenehajo rasti sivke oz. kaj zaustavi njihovo rast?sneg,mraz...??
lp tdk
Gobe prenehajo z rastjo, ko temperatura pade pod 4 stopinje Celzija za dalj časa. Ta temperatura je povezana z mejo, ki se približuje ledišču, ko voda prične zmrzovati.
Gobe se namreč prehranjujejo tako, da prebavne sokove zlijejo v okolico, kjer se razkrojijo prehranski elementi, ki se nato kot vodna raztopina vsrkavajo nazaj v podgobje.
Dokler je temperatura dovolj visoka, ta proces poteka nemoteno. Ko se temperatura za dalj časa zniža, gobe "hibernirajo". Če se temperatura zniža za krajši čas in se potem zopet poviša, je to kot nek šok, ki pogosto aktivira podgobje in vzpodbudi k rasti trosnjakov.
Lep pozdrav,
Slavko
Jurčki še rastejo...
V okolici prestolnice SLO sem 2.12 2009 našel Jurčka 1.1 kg, popolnoma zdrav in brez napadalcev ! Klubuk je bil lep.
Moj rekord ja 1,60 kg. Premer klubuka 35 cm.
Vašo stran berem kar pogosto in je zelo poučna ter nudi veliko odgovorov.
Odločil sem se, da pošljem sporočilo.
Zanimivo...zadnje dni hodim precej po gozdovih Goričkega;če najdem jurčka bo to res veliko presenečenje;čeprav dvomim v to;ampak nikoli se ne ve...
lp tdk
p.s.tej strani,forumu in predvsem tistim,ki nas laike marsikaj naučijo kapa dol!!
Glih kar sem prišel iz gozda;polna košara in polna velika vrečka....meglenke,vijolične kolesnice in veliko snežk...res me preseneča bera za ta letni čas.
lp tdk
Lp!
Tudi jaz sem si včeraj, prvič letos, našel čas za gobarjenje. Bera zame osebno, več kot dobra...(http://i46.tinypic.com/350owu9.gif)
(http://i46.tinypic.com/28tvnld.jpg)
(http://i47.tinypic.com/126ea36.jpg)
(http://i45.tinypic.com/2ryo6rb.jpg)
Lovski zdravo
Janez L
garmin ,a kdo uporalja te naprave in kako se obnesejo
Foretrex 301 je enostavna GPS navigacijska naprava, ki jo pripnete na zapestje in je primerna za vse aktivnosti v naravi, pri katerih potrebujete prosti roki. Naprava Foretrex 301 ima visoko občutljiv GPS sprejemnik, je lahka, vodotesna in robustne oblike z USB vmesnikom. Idealna je za pohodnike, gobarje, lovce, smučarje, tabornike...
Sledite svojim stopinjam
S Foretrexom 301 se ne boste izgubili ne glede na to, kam vas odpeljejo avanture. Foretrex beleži vašo sled in jo s pikicami prikazuje na zaslonu. Vključite funkcijo TracBack® in naprava vas bo vodila po sledi do začetka vaše poti. Posamezne položaje lahko shranite v pomnilnik naprave kot točke (do 500 točk), tako, da vedno lahko vključite vodenje do pomembne shranjene točke (vozilo, kamp). Vračanje na začetno točko nikoli ne bo problem, saj naprava deluje na izmenljive AAA baterije in zdrži do 18 ur z enim kompletom.
Spremljajte svoje podatke
Z napravo Foretrex 301 lahko povezujete shranjene točke v rute in tako shranite poti do vseh priljubljenih točk. Naprava ponuja še veliko koristnih informacij, ki pomagajo pri navigaciji, kot so potovalni računalnik, časi sončnega vzhoda in zahoda, podatki za lov in ribolov...Za shranjevanje rut,sledi in točk vaših popotovanj Foretrex povežete z računalnikom preko USB kabla in enostavno prenesete podatke.
Foretrex 301: enostavna navigacija, ki je vedno pri roki.
Lastnosti:
• Visoko občutljiv GPS sprejemnik.
• USB vmesnik.
• Standard vodotesnosti: IPX7.
• Brezžični prenos podatkov med enakimi napravami.
• Elektronski kompas in barometrični višinomer.
• Robustna in lahka naprava.
• Mere naprave: 4,32 x 7,37 x 2,29 cm
• Baterije: 2 AAA NiMH ali Litijeve, do 18 ur delovanja z enim kompletom.
• Masa naprave z baterijami: 87,3g
Osnovni komplet vsebuje: Foretrex 301, USB kabel, podaljšek zapestnega traku, navodila za uporabo na CD, kratka navodila.
Danes je bila bera gob dobra ,skoraj polna košara. Treba je malo več hoditi najdeš jih pa. Danes sem bil zelo vesel jurčka z debelim betom in klobukom 20 cm. Velik na samem in popolnoma zdrav. :)
Glede navigacije, pa kolikor vem lahko pri do težav zaradi dreves. Sateliti in naprava se ne najdejo in meritev lahko ni točna ali pa sploh ne deluje. Imam navizacijo za delo, nisem pa je še probal pri gobarjenju.
Ponavadi se zanesem nase. Je pa morda to dobra stvar ker lahko pozabiš določeno lego ...
Popoldne sem bil v okolici Jesenic .Gob nič uporabnih, veliko starih jurčkov, hladno :(
Kaj mislite, je jutri smiselno kaj gobariTič(po Pohorju).
Tako lepo borovo glivo sem našla v četrtek, težka je bila skoraj 4 kg. :)
(http://www4.slikomat.com/10/0830/art-Borova.jpg) (http://www.slikomat.com/slika/4525866.htm)
Te lepotce pa v petek.
(http://www4.slikomat.com/10/0829/xm3-Lepote.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/f2l-Lepote.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/mf9-Orjak.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/ff-Koara-.jpg)
Citat od: Golobica dne 30 Avgust 2010, 03:07
Tako lepo borovo glivo sem našla v četrtek, težka je bila skoraj 4 kg. :)
(http://www4.slikomat.com/10/0830/art-Borova.jpg) (http://www.slikomat.com/slika/4525866.htm)
Te lepotce pa v petek.
(http://www4.slikomat.com/10/0829/xm3-Lepote.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/f2l-Lepote.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/mf9-Orjak.jpg)
(http://www4.slikomat.com/10/0829/ff-Koara-.jpg)
ZELO lepi primerki borova je enkratna in znam se predstavljati to lepotico sam sem našel pred leti težko 7 kg v okolici Tržiča v Pobreškem gozdu
dober tek
Citat od: gorenc dne 30 Avgust 2010, 07:09
ZELO lepi primerki borova je enkratna in znam se predstavljati to lepotico sam sem našel pred leti težko 7 kg v okolici Tržiča v Pobreškem gozdu
dober tek
Hvala :) so teknile gobice, nekaj pa jih je še na varnem v kozarcih in v skrinji za čase ko ne bo svežih na razpolago.
Borova gliva je do sedaj največja goba, kar sem jih našla ta 4 kg , do sedaj sem našla večinoma tam do 1 kg velike in še te so se mi zdele velike.
Sedem kilska je mogla bit tud lepa orjakinja. :)
Citat od: Golobica dne 30 Avgust 2010, 10:52
Citat od: gorenc dne 30 Avgust 2010, 07:09
ZELO lepi primerki borova je enkratna in znam se predstavljati to lepotico sam sem našel pred leti težko 7 kg v okolici Tržiča v Pobreškem gozdu
dober tek
Hvala :) so teknile gobice, nekaj pa jih je še na varnem v kozarcih in v skrinji za čase ko ne bo svežih na razpolago.
Borova gliva je do sedaj največja goba, kar sem jih našla ta 4 kg , do sedaj sem našla večinoma tam do 1 kg velike in še te so se mi zdele velike.
Sedem kilska je mogla bit tud lepa orjakinja. :)
Vam odkrito povem da mi je zastal dih ko sem videl tisto veliko gmoto je občutek ki ga ne znam opisati.
Lp!
Utrinki iz sobotnega gobarjenja...sprašujem se, komu so napoti gobe, ki jih ne pozna...?
(http://i38.tinypic.com/2ll2653.jpg)
(http://i38.tinypic.com/2wr2fk9.jpg)
Lovski zdravo
Janez L
Citat od: spacko dne 13 September 2009, 06:02
Tudi sam rad nabiram gobe.Ampak ta slika me pa bega.Dobu sem po po mailu.
(http://www.shrani.si/f/X/pc/3OjKYR76/dc71.jpg)
Kaj takega še nisem vidu.
kje pa ta tega najdel????
Hudo zacetniski Photoshop!
Pa kaj ozivljas te stare teme?
Grosuplje, Sp.Slivnica, Št.Jurij.Luče, Lipoglav , Polica....jurčki...preveč njih.