Pozdrav vsem gobarjem
Čez vikend sem gobaril, ampak sem našel le nekaj lisičk ter srečal nekaj drugih gobic, o jurčkih pa nič. Kako kaže kaj na Pohorju? No, sicer pa bom šel tudi sam preverit čez vikend. :o
Prilagam sliko iz sobotne bere.
Na gorenjskem je stanje zelo podobno... rastejo lisičke in
sem ter tja zraste kakšna golobica. Jurčki trenutno na rastejo :(
lp
Blaž :)*
Danes sem bil na Pohorju (povirje Hudinje):
- na 1100 m (30 min) dve mini lisički
- na 950 m (1h) pest mini lisičk
- na 900 m (2h) nekaj pesti mini lisičk.
Skupaj 210 g mini lisičk. Jurčkov nič.
Je blo pa fajn za začetek sezone :)
No nekaj pa je le bilo ;). Hvala za te informacije. Upam, da bodo gobe počasi le pokukale na dan.
Lep pozdrav
Martin
Na gorenjskem sem včeraj in danes našel jurčke.
Lep pozdrav
Peter
Citat od: Martin dne 13 Junij 2009, 21:31
No nekaj pa je le bilo ;). Hvala za te informacije. Upam, da bodo gobe počasi le pokukale na dan.
Lep pozdrav
Martin
Ni kaj ... upam da kaj koristi, če malo pokomentiramo, če že kaj kuka na plano :)
No, danes sem bil zopet na Pohorju, povirje Hudinje, 850 mnm, 3 ure, 775 g lisičk (kakšnih 250-300 kom.) ... čisti užitek :)
Izgleda, da bo letos lisičk precej, pa še deževno obdobje se začenja, ki se bo končalo naslednji vikend z otoplitvijo ... :D
Kako pa kaj drugod?
Pozdrav,
tudi jaz sem čez vikend bil v gozdu pri nas. Našel sem 700g lisičk in tri črvive jurčke. Naslednji vikend se bom tudi sam odpravil na Pohorje, v smeri Klopni vrh, Šumuk. Upam, da bo kaj lisičk, sicer pa se tud kakega jurčka ne bi branil. ;D
Lp
Martin
Tudi na gorenjsko-ljubljanskem koncu lisičke lepo rastejo. Prvič pa se mi je zgodilo, da sem v istem dnevu našel borovega, jesenskega ,rumenega in poletnega (male, pa že črvive) jurčka. Zanimivo pa se mi zdi , so letos prej začele rasti naštete gobe v hribih kot v dolini, kar je mogoče posledica obilnejših padavin v višjih legah.
Lep pozdrav
Olinad
Zdravo
Sem nov . Glede lisičk patako- na levi streni Sostro jih je poln na dasni pa nič. Meja je pa cesta.
Kako to?
Odgovor za Dverbnik,
lisičke (Cantharellus cibarius) so mikorizne gobe in rastejo v sožitju z drevjem. Pogosto z iglavci. Možno je, da je na eni strani ceste več dreves kot na drugi strani.
Lahko so z gradnjo ceste prekinili povezavo micelija s koreninami in bodo gobe na drugi strani ceste pričele rasti šele čez dalj časa.
Lahko pa gre preprosto za igro narave. Kdo bi vedel...
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem gobaril na Pohorju; Klopni vrh, Šumik. :-X Nabral sem pol kg lisičk, jurčka pa niti enega. No, upam, da bo drugič bolše ::)
Kako kaže drugod?
Hudirja, vi pa ste bolj pogosto na Klopnem varhi, ko pa jaz, ki sem tu doma. :D
>:( No, letos sem bil prvič. Ko pa je sezona, pa sem skoraj vsak vikend. Če pa ste tam doma, pa mi lahko malo namignete kdaj pričnejo jurčki rastit, da vam jih pridem malo pobrat :angel:
Pravi gobar nikoli ne razkrije ozemlja, kjer rastejo gobe.
Mogoče en droben namig samo zate: Jurčki ponavadi rastejo pod
Smreko ali Hrastom ;D ;D ;D
Hehe ;)
Te sem se pa zmotil. Pardon. Sploh pa sem napisal to bolj iz heca. Večina Pohorja je žal tak obljudena, da boste hitro izvedli kdaj pa gobe najbolj rastejo.
Večina ljudi, ki gobari ljubiteljsko in polni svoje košare, se orientira po stanju na tržnici. Ko vidijo kupe jurčkov, se prebudi njihov nabiralniški nagon.
Velikokrat se zgodi, da se ti ljudje na Pohorju zgubijo in potem tavajo in sprašujejo mimoidoče kje se nahajajo. Morda imajo celo več gobarske sreče kot poznavalci rastišč na Pohorju.
Lep pozdrav,
Slavko
Gobarski pozdrav iz Prekmurja oz. Gorickega...
Gobarska sezona se nekako zacenja;ker koristim stari dopust(jutri grem delat) in glede na vreme sem bil nekaj zadnjih dni vsak dan v gozdu..nasel samo 12 jurckov in to pred tednom dni,sedaj ne rastejo;rastejo pa lisičke;če seštejem zadnja nabiranja jih je v zmrzovalniku za vsaj eno veliko nakupovalno vrečko...
lp tdk
No, hvala za namige. Jaz zelo rad gobarim in tudi upoštevam zakone. Me pa včasih razjezi, ko vidim druge gobarje, ki gob ne čistijo ali jih brcajo. Ko pa gledam delavce v gozdu, ki opravlajo gozdna dela, pa mi mine, saj pustijo za sabo pravo "štalo". V glavnem vse smeti pustijo kar v gozdu. Sramota.
Lep gobarski pozdrav
Martin
Martin, s tabo se popolnoma strinjam.
Gozdni stroji napravijo v gozdu pravo opustošenje. In potem za njimi ostane kup vej in štorov, da se komaj lahko sprehajaš med njimi.
Bralcem foruma, ki pridno nabirate gobe svetujem, da jih nabirate le v košare. Tudi naši predniki so tako počeli. Razlog je povsem enostaven - če gobe nabirate v košaro, trosi padajo na tla in gobarji tako skrbimo za širjenje vrst. Tudi pri uredbi o varstvu samoniklih (prostorastočih) gob, http://www.gobe.si/Mikologija/Uredba, so razmišljali tako.
Če gobe nabiramo v plastične vreče, trosi seveda ne padajo na tla, pa še gobe se nam na pol skuhajo, preden jih prinesemo domov.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes sem gobaril v okolici Šentilja. Bilo je kar nekaj lepih lisičk, jurčka pa nobenga. Kljub obilnem dežju jih še vedno ni. Prilagam sliko lisičk.
Pomanjkanje jurčkov se letos več kot nadoknadi z res lepimi in tudi dokaj obilnimi lisičkami. Martin, prav lep ulov!
Moj tretji letošnji gobarski sprehod je bil na isto mesto kot drugi (povirje Dravinje na 800-850 mnm). Za razliko od zadnjič je bilo ponekod opaziti znake drugih gobarjev, kljub temu pa 560 g lepih lisičk (3 ure) - je pa letos gob dovolj za vse. Polovica jih je tudi že končala v današnjem kosilu.
Želel bi si le, da na poti ne bi videl kakšnih 20, morda 25 pločevink (kakopak praznih) različnih znamk piva. Morda pa naslednjič zraven košare in nožka nesem še vrečo za smeti...
P.S. Tokrat sem videl tudi kar nekaj odraslih gob, ki izgledajo kot jurček, le da so po betu spodaj rdeči, proti vrhu beta pa rumeni, klobuk pa imajo svetlo rjav, skoraj bež; trosovnice pa nisem pogledal, saj jih nisem želel prevrniti. Katera goba je to in ali je užitna?
Po opisu sodeč gre za žametastega gobana, svetla podvrsta (Boletus erythropus) ssp. discolor, http://www.gobe.si/Gobe/BoletusErythropusSspDiscolor. Na Pohorju je taka vrsta dokaj pogosta.
Podoben je žametasti goban (Boletus erythropus, http://www.gobe.si/Gobe/BoletusErythropus, s temnejšo barvo klobuka. Pod klobukom je trosovnica pri obeh rdeče barve. Na prerezu pa takoj močno potemni.
Obe opisani vrsti sta pogojno užitni, kar pomeni, da jih je pre uporabo treba termičnoi obdelati (prekuhati).
Lep pozdrav,
Slavko
Ja tud mene motijo pločvinke :police:.No danes je moj oče našel polek lisičk 1kg,jurčkov gobaril je pri nas v Šentilju.morda pa zdaj bo ;D
Včeraj popoldne sem našla nekaj jurčkov,lisičk,črnih trobent ogromno.Zanimiva je bila najdba pločevinke ribje konzerve v kateri je lepo rastel jurček cca 6cm velik.
Tale pa ne vem, če ni bosa.
Jurček v konzervi vendar ne more zrasti. Micelij jurčka mora biti povezan s koreninami drevesa.
Lahko je morda zrasel skozi konzervo, vendar je imel stik s tlemi. Morda pa ste našli neko drugo gobo, podobno jurčku.
Lep pozdrav,
Slavko
O jurček s konzerve :angel:,a lahko vprašam kje si gobarila morda na pohorju,no jaz grem jutri tu pri nas gobarit bom pa šel vrjetno čez vikend na pohorje čeprav mam kr daleč za vozit , ker me nonstop firbec matra morem it preverit če kaj kuka na plano.
Ni bosa.Konzerva z jurčkom je bila " zakopana v zemljo", predvidevam da je imel jurček povezavo z okolišem. Če mi uspe in najdem na istem prostoru še kaj, pošljem slike. Mimogrede tudi včeraj našla jurčke,lisičke,golobice,ježke in seveda trobente.
Kepa, ne se razburjati. Če je bila konzerva zakopana v zemljo, potem verjamem, da je bil zraven jurček, ki se je z micelijem povezal z drevesom. Pač neobičajna najdba.
Rad bi povdaril, da ljudje na gobarje gledajo podobno kot na ribiče ali lovce. Saj poznate šale na njihov račun. Vse preveč je namreč takih, ki se radi pretirano hvalijo s svojimi dosežki.
Nekoč smo v našem društvu prejeli spominek iz gobarskega društva Gornji Grad. Obdelali so košček lesa, z napisom - za to mizo lahko sedijo gobarji, ribiči, lovci in drugi lažnjivci.
Kepa, pa brez zamere.
Lep pozdrav,
Slavko
Po dolgem času se spet oglašam. Kako kaj kaže z jurčki? Pri nas ni duha ne sluha. Kaj na Pohorju je kdo kaj iskal? Prejšnje leto v takšnem času sem jih že kar nekaj našel na Pohorju.
Pozdrav
Martin
Po izkušnjah iz mikroskopiranja, ki ga izvajamo vsak ponedeljek lahko povem, da množične rasti jurčkov na Pohorju ni. Naši člani poročajo, da rastejo predvsem golobice, pa tudi lisičke. Člani so gobarili na višini okoli 1000 m. V soboto, 1.8., imamo gobarsko ekskurzijo nad Tinjem in pričakujem, da bomo našli med 100 in 150 vrst gob, kar je za ta čas povsem običajno.
Lep pozdrav,
Slavko
Tudi pri nas na Goričkem raste nekaj lisičk,jurčkov pa skorajda ni;vsaj moje izkušnje in pripovedi kolegov-gobarjev tako kažejo.Je pa v gozdovih zelo suho;včeraj se je sicer pripravljalo na dež,vendar ni bilo iz tega nič.Če pade solidna količina dežja pa bo stanje kar se gob tiče seveda precej boljše.
lp tdk
No, jaz pa mislim, da z vsakim letom raste manj jurčkov. To vidim iz svojih izkušenj, kajti pred leti so v takšnem času množično rastli jurčki na Pohorju in pri nas. Zdaj pa jih sploh več skoraj ni, razen ob koncu avgusta in v začetku septembra. Upam le, da ne bodo čist izumrli.
lp
Martin
Martin, vaše razmišljanje je preveč enostavno.
Gobe so dokaj trdoživi organizmi in je bolj verjetno, da bodo preživeli nas, človeško raso. Samo pomislite na različne načine razmnoževanja, ki ga zmorejo ti, pravzaprav primitivni organizmi. To je precej dovršeno, saj se razen spolnega razmnoževanja znajo tudi klonirati, možno pa je tudi paraspolno razmnoževanje. Različne strategije razmnoževanja so jih utrdile v trdoživosti. Seveda pa ti organizmi niso imuni na vse. Še največ preglavic jim povzročamo z onesnaževanjem.
Prepričan sem, da gobe, tudi jurčki, kar tako ne bodo izumrli. Res pa je, da očitno še ni pravih pogojev za njihovo optimalno rast. Na Pohorju se takšni pogoji običajno ustvarijo pozno avgusta.
Zato malce vedrine, Martin. Gotovo boste na tem forumu poročali o lepih najdbah.
Lep pozdrav,
Slavko
Ja upam, da vaše besede držijo. Saj jaz ne čakam le na množično rast, sem tud vesel, če najdem le tu in tam kakšnega jurčka. Zato grem tud jutri pogledat kako kaj kaže na Pohorju, če ne druga, se bom nadihal svežega zraka. :angel:
Tak kot sem rekel, sem danes gobaril na Pohorju, v smeri Klopni vrh, Šumik. Srečal sem le nekaj gobic, ki jih ne poznam. O jurčkih pa ni sledi. Me res zanima kdaj bodo letos prikukali na plano.
Danes gobaril 2 uri na Goričkem(v domači okolici);našel dva jurčka in nekaj lisičk;zanimiva mi je lisička,ki je ma sliki;kaj takega še nisem našel....zanima me,kaj je to in ali je to pogost pojav,kako nastane, zakaj...ipd?
lp tdk
drugače pa grem v gozd vsaj 2-3x na teden,nekako je vse skromno;najde se nekaj malega jurčkov,malo več lisičk....sezona bo verjetno spet po Veliki Maši oz. 15.avgustu
V gozdu je suho ko poper,saj nemore nič rastit. Vsi govorijo , da zdaj ko luna polna postaja zdaj bodo jurčki. No mogoče drži lani sem šel 5. avgusta na pohorje in našel lepo košaro jurčkov,pa še dež neki pravi dans in jutri , :angel:mogoče pa zdaj počasi bo kaj.
Tudi pri nas na Goričkem je suho v gozdu kot poper;sem bil danes dobro uro;lisičk je še vedno kar nekaj,jurčka pa nobenega;če bo prišel soliden dež bo spet sezona;pri nas je sicer malenkost že padalo;upam,da bo ponoči kaj obilnejšega
lp tdk
p.s. Martin...Pri nas pa prevladuje mnenje,da jurčki takrat ko luna nabira ali je polna ne rastejo...kje je resnica?kdo bi vedel....mislim,da jurčki bolj kot luno potrebujejo vlažno podlago in zatem soparno vreme.
Pri gobah žal ni eksaktnih napovedi.
Stari ljudje vam povedo, da gobe rastejo pri naraščajoči luni. Vendar tudi to ne velja, če niso ob tem izpolnjeni še drugi pogoji, kot npr. vlaga in toplota.
Iz večletnih izkušenj v našem društvu lahko rečem, da je za rast gob optimalni čas september in oktober. Ker takrat raste največ vrst gob, imamo v tem času gobarske razstave.
Lep pozdrav,
Slavko
Danes je padlo ogromno dežja v Pomurju, zanima me gdaj lahko pričakujemo rast gob? Lahko da že jutri? Ali šele čez nekaj dni ko bo topleje?
lp Sašo
Na tej spletni strani je prikaz rasti gob v obliki video posnetka, narejenega iz serije fotografij, http://www.youtube.com/watch?v=8s_fpRUqpuE&feature=fvw.
Goba na tem posnetku, rdeča mušnica (Amanita muscaria), je do polne rasti potrebovala 3 dni. Kakšen dan bi morali prišteti še za razvoj od primordija do velikosti pred snemanjem.
A bo odgovor dovolj uporaben?
Lep pozdrav,
Slavko
Tudi tu pri nas je padlo ogromno dežja in še dežuje,ko škafa. Tu se že ljudje pogovarjajo, da gredo juti v gozd nekateri pa æez vikend na Pohorje.No tud sam že razmišljam da bi šel na Pohorje.Vmdar bom počakal na :'kakšen namig da jurčki res kukajo na svetlobo :angel:Sam sem mnenja da bi zdaj jurčki mogli rastit. :'(
Hvala Slavko, bom počakal kak dan ali dva in potem vam javim, če je bilo uspešno gobarjenje.
Danes sem šel gobarit vendar je bilo bolj sprehod kot gobarjenje. :)
Saj sem našel le kakih 20 majhnih in srednje velikih lisičk na dveh velikih rastiščih, o jurčkih in gobanih pa še ni znakov rasti.
Tudi drugih gob je zelo malo, verjetno je potrebno še počakati nekaj časa.
Danes šel zdoma gobarit ob pol sedmih;prišel nazaj malo pred deseto uro;me je čas preganjal ker se rihtamo in odpravljamo na dopust;verjetno bi bera bila precej večja...toda tako pač je,tudi dopust in oddih mora biti;bom kar pogrešal gozdove na Goričkem;čez teden dni upam,da bom spet v gozdu....našel lisičke,grbanj kot pravimo Goričanci pa samo eden...lisičk je ogromno majhnih,ki bodo čez dan ali dva za pobrat.
lp tdk
No to je že lepa bera lisičk. Tud jaz sem danes gobaril pri nas in le nekaj lisičk jurčka nobenga.Me pa vleče na Pohorje gobarit ampak čakam na kak namig, da kaj raste :o
Pozdravljeni,
redno prebiram vaša sporočila na forumu in moram priznati, da so poučna in zanimiva. Sam redno gobarim, a nabiram le lisičke, jurčke in zelene golobice ter tu in tam kakšno marelo. Sem iz Koroške in običajno vsako leto v tem času že nabiram jurčke, letos pa jih še ni oziroma so prvi že mimo.
Vljudno vas prosim, če mi lahko kdo pove čemu služi potrdilo o gobarjenju in kje ga dobiš ter kakšna je cena?
Hvala za odgovor in veliko uspeha vsem, ki danes gobarite.
Capi.
Se pridružujem ostalim zvestim pohodnikom po našim gozdovih in travnikih ... trenutno je bolj suša glede gob.
Bil na 3 različnih mestih na južnem Pohorju (Rakovec, Ljubnica in še nekje vmes). Nadmorske višine med 850 pa vse do 1300 mnm. Lisičk je bilo 310 g, precej velike, nekatere že malo suhe, a le na 4 rastiščih. Vse so bile sicer lepe in zdrave, a se je videlo, da so še od prejšnjega dežja, ne od tega tedna. Jurčka pa nobenega, če odštejem dva čudovita giganta, ki pa sta žal bila že v zadnjih vzdihljajih in neuporabna.
Skratka, vsaj glede Pohorja bo potrebno počakati vsaj nekaj tednov, saj v naslednjih 7 dneh ni videti kakšnih omembe vrednih padavin, pa tudi takoj po nijh ni nujno, da vzrastejo.
Se bomo pa malo zamotili z drugimi hobiji medtem, a ne? :)
Odgovor za Capi:
Ne vem kaj točno mislite s potrdilom za gobarjenje. V Sloveniji takega potrdila ni.
Edina potrdila, ki jih dobimo v društvih so tista, s pomočjo katerih lahko za razstavo gob nabiramo tudi zaščitene vrste gob, ki pa jih moramo na razstavi gob posebej označiti. To potrdilo izdaje Ministrstvo za okolje in prostor oz. preko njega Mikološka zveza Slovenije (MZS).
Postopek je tak, da je treba poklicati na MZS in zaprositi potrdilo za prijavljeno razstavo gob. Takšno potrdilo velja le v času razstave gob, kasneje pa je brezpredmetno. Potrdila dobijo le aktivna društva in jih razdelijo svojim članom, da lahko za razstavo nabirajo tudi zaščitene vrste gob.
Kolikor mi je znano, potrdila izdajajo na Hrvaškem in v Italiji, npr. za komercialno nabiranje gob. S pomočjo takega potrdila lahko denimo na Hrvaškem pravna oseba pobere do 10 kg gomoljik (Tuber spp.) oz. tartufov dnevno. Fizična oseba jih na Hrvaškem sicer lahko pobere do 2 kg. Tartufi na Hrvaškem niso zaščiteni, za razliko od Italije, kjer so zaščiteni, razen v obdobju optimalne rasti, ko se jih s posebnim potrdilom lahko pobira znotraj tega omejenega časa.
Pri nas so tartufi zaščiteni celo leto in jih je prepovedano nabirati, razen za čas razstave, če to dovoli MZS; ne za komercialno nabiranje, pač pa po en primerek zaščiteih vrst gob.
Zanimivo pri rasti gob je to, da nikoli ne vemo popolnoma natančno kakšni morajo biti pogoji, da pričnejo rasti. Vsi vemo, da sta bistvena dejavnika vlaga in temperatura, toda narava ima še nekaj skrivnosti, katerih tančice še nismo odkrili. Mislim, da je tako prav. Sicer bi hodili v gozd po gobe kot v trgovino.
Lep pozdrav,
Slavko
Takoj po prihodu z dopusta v gozd;gobaril oz. lisickraril dobri 2 uri pozno popoldne...nasel zvrhano kosarico lisick,grbanja nobenega...
lp tdk
Pozdravljeni!
Kot kaže letos lisičk res ne manjka. Me pa zanima kako je z lisičkami: ali so zaščitene ali ne? Oziroma bolj praktično: ali jih lahko naberemo 2 kg na dan ali ne?
Vseh gob, ki niso zaščitene, lahko naberemo do 2 kg dnevno (po osebi).
Med lisičkami je zaščiten luskati različek navadne lisičke (Cantharellus cibarius var. amethysteus), http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusCibariusVarAmethysteus. Ta lisička je po videzu enaka navadni lisički, vendar ima na klobuku drobne, vijoličasto obarvane luskice. Podobno kot druge vrste iz rodu lisičk, je tudi ta užitna.
Iz rodu lisičk pa je zaščitena še žolta lisička (Cantharellus lutescens), http://www.gobe.si/Gobe/CantharellusLutescens.
Lep pozdrav,
Slavko
Lisickarjenje danes...
lp tdk
Ja lisičk je še vedno kar precej, kljub suši (no najbrž suša ni povsod enaka). Tdk, ti nabiraš predvsem na Goričkem, če se ne motim? Mimogrede, zelo lepe bere ;)
Pohorc; res je,gobe nabiram na Goričkem;drugje še nisem gobaril.Na Goričkem suše ni;glih včeraj je bila spet poštena nevihta,tako da vlage ne manjka;zanimivo pa je,da kljub vlagi in toplemu vremenu jurčki ne rastejo;je pa zato kar precej lisičk;je pa treba iti v večje gozdovem,kjer ni toliko obiskovalcev.
Upam,da bodo jeseni oz. v kratkem rasli tudi jesenski jurčki.
lp tdk
Danes bil v gozdu;jurcka nobenega,edino lisicke;srecal dva gobarja;isto kot jaz...nobenega jurcka,edino lisicke.
lp tdk
Letos se je na Gorenjskem sezona lisičk začela že 22.junija(zelo zgodaj glede na to da se je prejšna leta začelo šele v začetku julija)in se ne spomnim kdaj je bila bera lisičk večja - ko sem prišel v gozd je bilo kar rumeno od lisičk in rasle so praktično povsod - na iglicah in v travi in z krajšimi prekinitvami je to trajalo do sredine avgusta tako da sem jih nabral za vso žlahto
lp Mičo
Da malo potegnem tole temo iz naftalina.
Ko prebiram tole o velikem številu lisičk, nemorem mimo objave tele slike z lanskega dopusta na Tajskem.
Lokacija džungla na severu države, višina nekaj pod 2000m, monsunsko obdobje (v praksi je to lani izgledalo tako da je bilo cel dan sončno, vroče, popoldna pa kakšen 10 -15 minuten naliv )
Skratka človek bi rekel da so pogoji tapravi. Rezultat tega:
http://www.shrani.si/f/20/Jk/2h5Sv3LU/1/sdc10578-small.jpg
Lisičke bi lahko pobiral s koši, ne s košarami. ;D
Tako eksotično gobarjenje je le za redke izbrance.
Upam, da domačini te gobe poznajo in jih nabirajo.
Lep pozdrav,
Slavko
Kakšno pretirano gobarjenje nam na tistem trekingu niti slučajno ni padlo na misel, je bila že sama hoja precej naporna. ( vlaga v tistih gozdovih "ubija" ) ;D
Domačini jih verjetno nabirajo, nisem pa 100%