Gobice sem slikal danes na Rogli.
Za odgovor v naprej hvala.
(http://img255.imageshack.us/img255/1818/n2wk3.jpg) (http://imageshack.us)
lp Nace
Kolega Poler je Jevnacu odgovoril po e-mailu. Vsebina:
Ker so gobe na sliki precej stare, to se vidi po odpadlih belih trosih, je težko odgovoriti ali gre za mlečnico ali kolobarnico.
Predvidevam, da je mlada goba bila precej oranžno rjava, zato sta samo dve
možnosti: Lahko gre za Lactarius mitissimus, če pa je kolobarnica, bi lahko bila Tricholoma aurantium. Ker si gobe imel v roki, se gotovo spomniš ali je imela mleček ali ne. Moram še pripomniti, da stara mlečnica nima več mlečka, zato bi moral gobo pokusiti. Če je milega okusa je mlečnica, če pa je grenka gre za kolobarnico. Obe rasteta na iglicah.
Kolega je prosil, da bi v prihodnje zraven posnetka dali še več informacij. Predlagam, da so informacije vsaj:
1. kašen je habitat (mešani gozd, smrekov gozd...)
2. slika mlade gobe (slika naj bo takšna, da so vidni klobuk, struktura pod klobukom, bet, dnišče beta, prerez gobe)
3. Približna višina nabranih gob (+/- 200 m)
4. Približna označba kraja kjer ste gobo nabrali.
Lep pozdrav
Slavko
Lep pozdrav!
Ne boste verjeli, ampak preden sem sliko poslal na forum, sem še enkrat pogledal vaša navodila, kaj vse naj zraven pripišem. In se mi je zdelo, da če napišem "na Rogli", da je večina podatkov že jasna. Sedaj seveda vem, da ni tako. Rogla je precej velika in ker sem gobice našel pravzaprav blizu Klopnega vrha, ki je nadmorsko nekaj nižje, in od Rogle odmaknjen vsaj 5 km, bi verjetno res bilo dobro, da sem bil natančnejši. Res pa je tudi, da je dosedaj mnogokrat šlo tudi brez teh informacij.
Kot sem že g. Polerju odpisal, me je gobica vznemirila prav zaradi "čudne" barve, saj se mi v naravi ni zdela tako stara, kot jo vidim sedaj.
Za opozorilo sem vam hvaležen in vas lepo pozdravljam, sama indentifikacija pa je zaradi starosti gobic nepredmetna.
Nace
Pozdravljeni!
Danes sem le na kratko lahko skočil v gozd. V jarku ob asfaltni cesti na Hočko Pohorje, sicer na robu mešanega gozda, na nadmorski višini približno 500 m, sem našel tele gobice. Kaj bi lahko bile? V resnici so klobučki temno sivi, že skoraj črni, lističi pa sivi... Na posnetku s flešem pa vleče vse skupaj nekam na rjavo...
(http://img144.imageshack.us/img144/7371/dsc08820ge6.th.jpg) (http://img144.imageshack.us/my.php?image=dsc08820ge6.jpg)
(http://img137.imageshack.us/img137/6159/dsc08817gd9.jpg) (http://imageshack.us)
Takorekoč na istem mestu - le da ne v jarku ob cesti - temveč v gozdu, sem našel verjetno še zadnje letošnje primerke tele gobice... Pred kakšnim mesecem jih je bilo veliko, sedaj pa le nekaj... Teh sicer prej nisem srečal še nikjer drugje in so mi res neznanka. Ob pritisku na trosovnico je ta postala v nekaj trenutkih rjavkasta (pa ne vem - če ne zaradi mojih umazanih prstov??? :))
Že vnaprej hvala!
(http://img100.imageshack.us/img100/9121/dsc08803tb0.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img504.imageshack.us/img504/4364/dsc08811hv6.jpg) (http://imageshack.us)
Odrasli primerek iste vrste gobe pa izgleda takole:
(http://img252.imageshack.us/img252/5849/dsc08804mx8.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img250.imageshack.us/img250/9384/dsc08805ph1.jpg) (http://imageshack.us)
Je goba - vsaj mlada, užitna?
Lep pozdrav in vse dobro!
Lojze
Pa še tele: zgledajo kot kakšni majhni dežnički - nimajo pa zastirala??? In res so čisto majhne - le nekaj cm, 2 ali kvečjemu 3. Te sem samo fotografiral - ker dvomim, da bi bile užitne...
Lojze
(http://img155.imageshack.us/img155/6903/dsc08812rv6.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img152.imageshack.us/img152/3631/dsc08813eq2.jpg) (http://imageshack.us)
G. lojze!
Šel bom po vrsti, tako kot ste pošiljali sporočila:
Sive gobe spadajo v rod kolobarnic(Tricholoma). Iz slike pa te vrste ne znam določit. Potreben bi bil natančen opis. Mislim pa da vaša kolobarnica spada v skupino kolobarnic z suhim in luskasto vlaknatim klobukom. Sem sodi kar nekaj vrst, ki jih je zelo težko ločiti med seboj. Med njimi je nekaj užitnih pa tudi strupenih vrst. Če dobro poznate T. pardinum (pegasto kolobarnico) lahko užitnost določite po okusu saj vse strupene vrste razen omenjene v tej skupini grenijo ali pečejo.
Za cevarke, ki ste jih poslali pa nisem prepričan če je vse ena vrsta. Goba na pvi sliki izgleda zaradi "mrežasto" oblikovane trosovnice kot Boletinus cavipes (votlobetni gobanček) in sicer bi bila to njegova rumena oblika. Pri nas je ta goba zaščitena. Gobe na ostalih slikah pa so lupljivke. Mislim da so macesnove lupljivke (Suillus grevillei), čeprav na drugi sliki (mlad primerek) obroček skorajda ni viden. Gobe pa so zagotovo užitne in vsestransko uporabne ko so mlade.
Na zadnjih fotografijah pa ste prav določili, da gre za dežničke (Lepiota), ki res izgledajo kot pomanjšana verzija dežnikov (Macrolepiota) - marel. Vendar so te majhne gobice SMRTNO STRUPENE. Vsebujejo enake strupe kot zelena mušnica. Zato se moramo izogibati nabiranju majhnih primerkov dežnikov. Dežniki morajo imeti tudi kožast obroček, ki se da premikati po betu! Za katero vrsto gre pa težko rečem. Saj je dežničkov kar veliko. Če močno odbijajoče smrdi bi lahko bil smrdljivi dežniček (Lepiota cristata).
Jernej
Hvala, g. Jernej!
Prepričan sem - seveda je možno, da se motim, da so na prvih štirih posnetkih rumenih gob gobe iste vrste... V resnici tista velika ni bila tako rjavkasta, kot je na posnetku - temveč preprosto bolj rumena... Ker je bila ura že bolj pozna, sem fotografiral s flešem... Pred dobrim mesecem jih je na istem rastišču bilo "malo morje" - velikih in malih, v dežju pa so bile, sploh mlade, precej gladke in tudi olupit se jo je dalo... Jih pa nisem pobiral, ker jih še res nikoli prej nikjer nisem videl... Pa tudi v bodoče jih ne bom, če je to res votlonogi gobanček v "rumeni izdaji"... A je možno da bi pa bila kakšna lupljivka? Če da, katera? V nobeni knjigi - pa tudi tu na forumu kaj podobnega namreč še tudi nisem našel...
Tista kolobarnica je pa res suha, sicer so pa danes bile vse suhe... In veliko posušenih, starih in raz-trosenih...
Vse dobro!
Lojze
Ponovno sem se sprehajal po vaši krasni spletni strani - in vse bolj sem prepričan, da so tiste rumene gobice pravzaprav tele:
Suíllus grevíllei, Macesnova lupljivka, Macesnov goban
Bi bilo možno??
Upam... :)
LP
Ja, tiste rumene gobe so S. grevillei. Samo tisti mlad primerek na prvi sliki, ki ste jo dodali se mi ne zdi kot ta vrsta. Zaradi preširokih luknjic. Mlade macesnove lupljivke imajo manjše lunjice ko so mlade, kot jih ima primerek na drugi sliki. take široke luknjice ima votlobetni gobanček: http://www.gobe.si/Gobe/BoletinusCavipes . Obe vrsti rasteta na enakih rastiščih pod macesni.
Lep pozdrav!
Hvala in vse dobro!
LP
Zopet sitnarim... Kako je pa z užitnostjo tehle? So to vijolične kolesnice?
LP
(http://shrani.si/f/2p/eK/2gezqXen/vijolicnakolesni.jpg)
Pa še en posnetek istih... Fotografiral sem jih lani, nekje na Šumiku
(http://shrani.si/f/3k/Fp/2rAZ3V0D/vijolicnakolesni1.jpg)
Trosni prah vijoličaste kolesnice je belkast, ta pa je če prav vidim rjavkast, kar pomeni da je to verjetno ena od koprenk, http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusTraganus ali http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusAmethystinus .
Hvala, g. Gregor.
V nižinskem gozdu (330 m n.v.) pa sem danes naletel ob robu gozdne poti in divljega odlagališča v njem na tele gobice. Lepo dišijo, ne pečejo in ne grenijo, jih je pa kar precej na kupu... So to meglenke ali kaj drugega?
(http://shrani.si/f/1q/TK/4gcmoVBk/dsc08825.jpg)
http://shrani.si/f/1I/hu/4BjAMnbe/dsc08828.jpg
http://shrani.si/f/m/gl/12x4gPMq/dsc08829.jpg
V istem mešanem gozdu, v katerem sicer prevladuje bor, so tudi tele lepotičke, ne vem pa, kaj so in če so užitne? Jih je pa veliko...
(http://shrani.si/f/2a/6f/2WoSzroF/dsc08831.jpg)
(http://shrani.si/f/28/8A/sIZ8zfq/dsc08832.jpg)
(http://shrani.si/f/16/Kp/2JPtp5k2/dsc08835.jpg)
Pa tale - je zelena, je citronasta, ali kakšna druga amanitka?
(http://shrani.si/f/O/Vi/4LUVSAdj/dsc08841.jpg)
(http://shrani.si/f/38/xT/3ntCcehf/dsc08845.jpg)
(http://shrani.si/f/S/ri/2PXvF85m/dsc08844.jpg)
Lovkarja poznam...
(http://shrani.si/f/L/bu/15Nn34x5/dsc08849.jpg)
Neznane pa so mi tele - so majhne, 2 do 3 cm velike, in nežno zelenkaste...
So užitne?
(http://shrani.si/f/3p/7t/4x2mf9Ij/dsc08851.jpg)
(http://shrani.si/f/1A/l9/1EpqBM4m/dsc08852.jpg)
Pa še tale - bukov ostrigar ali kaj je že? Zelo nežno deluje, kapica je gladka in sluzasta, nisem ga pa utrgal in še ne poizkusil...
(http://shrani.si/f/2m/bB/2RIZ4QH7/dsc08854.jpg)
(http://shrani.si/f/3a/Ir/19B5m8vE/dsc08855.jpg)
Na prvi sliki je meglenka oz. poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), ki je pogojno užitna. Poskusite le manjši kos, če jo boste jedli.
Na drugih treh slikah je golobica, mislim da queletova (Russula queletii), ki je neužitna.
Sledijo tri slike citronaste mušnice (Amanita citrina), ki je pogojno užitna, a je ne priporočam za uživanje.
Na naslednjih dveh slikah je golobica, mislim da žolta (Russula fellea), ki je neužitna.
Sledi lovkasta mrežnica (Clathrus archeri), neužitna in na zadnjih dveh sluzasta širokolistka (Oudemansiella mucida), ki je užitna in sluzasta, kot že ime pove.
Lep pozdrav,
Slavko
Hvala, g. Slavko - za vse prijazne odgovore. Gob nisem pobiral, sem jih samo fotografiral... Ne vem pa, zakaj meglenke ne bi jedel, če je pogojno užitna? A ima kakšen čuden okus ali kaj? Kako jo je najbolje pripraviTič Jo vi jeste?
V našem društvu jo nekateri jedo, nekaterim pa je slabo in ne prenesejo okusa. Zato priporočam, da poskusite majhen košček gobe in preverite ali vam je všeč ali ne.
Lep pozdrav,
Slavko
Citat od: slavko dne 18 Oktober 2007, 12:59
Na drugih treh slikah je golobica, mislim da queletova (Russula queletii), ki je neužitna.
Lep pozdrav,
Slavko
Russula queletii je mikorizna sa smrekama (Picea), a ovo na slici su borovi (Pinus). Pa bi ovo prije bila Russula drimeia (=Russula sardonia) koja je mikorizna s borovima. Pod borovima raste i slična Russula torulosa, no ona nema ovako žute listiæe dok je mlada i listiæi su joj rijeði.
Citat od: slavko dne 18 Oktober 2007, 12:59
Na naslednjih dveh slikah je golobica, mislim da žolta (Russula fellea), ki je neužitna.
Lep pozdrav,
Slavko
Meni više po boji klobuka sliči na Russula ochroleuca.
Citat od: Gregor dne 18 Oktober 2007, 09:59
Trosni prah vijoličaste kolesnice je belkast, ta pa je če prav vidim rjavkast, kar pomeni da je to verjetno ena od koprenk, http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusTraganus ali http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusAmethystinus .
Noviji naziv za Cortinarius amethystinus bio bi Cortinarius camphoratus? Jesu li to sinonimi?
Npr. ovdje jesu - http://www.errotari.com/MIČOlogia/especie.php?1300 (http://www.errotari.com/MI%C4%8COlogia/especie.php?1300)
Citat od: slavko dne 18 Oktober 2007, 14:48
V našem društvu jo nekateri jedo, nekaterim pa je slabo in ne prenesejo okusa. Zato priporočam, da poskusite majhen košček gobe in preverite ali vam je všeč ali ne.
Lep pozdrav,
Slavko
Hvala, spoštovani Slavko. Sedaj razumem. Je raje ne bom poizkušal...
Vse dobro
Citat od: cordyceps dne 18 Oktober 2007, 14:56
Citat od: slavko dne 18 Oktober 2007, 12:59
Na drugih treh slikah je golobica, mislim da queletova (Russula queletii), ki je neužitna.
Lep pozdrav,
Slavko
Russula queletii je mikorizna sa smrekama (Picea), a ovo na slici su borovi (Pinus). Pa bi ovo prije bila Russula drimeia (=Russula sardonia) koja je mikorizna s borovima. Pod borovima raste i slična Russula torulosa, no ona nema ovako žute listiæe dok je mlada i listiæi su joj rijeði.
Ja, zgleda, da je res tale R. Drimeia
http://www.gobe.si/Gobe/RussulaDrimeia
Citat od: cordyceps dne 18 Oktober 2007, 15:01
Citat od: slavko dne 18 Oktober 2007, 12:59
Na naslednjih dveh slikah je golobica, mislim da žolta (Russula fellea), ki je neužitna.
Lep pozdrav,
Slavko
Meni više po boji klobuka sliči na Russula ochroleuca.
Je to tale?
http://www.gobe.si/Gobe/RussulaOchroleuca
Za to tu piše, da je užitna. Je pa po barvi precej okrasta - ona moja pa je izrazito citronsko zelenkasta, kar se na fotografiji morda ne vidi najbolje... Žolte Russule pa ne najdem med Russulami na tej spletni strani.... Obstaja kakšna fotka žolte golobičke?
LP
Užitna je, samo je slabije kvalitete. Malo je ljuta okusa.
Hvala za odgovor - in vse dobro!
Lojze
Ups, sem jo že našel... Tale je kar podobna oni moji, ja... Je zelo verjetno tale...
http://www.najdi.si/redirect/index.jsp?redirect=http%3A%2F%2Fwww.gobe.si%2Fslike%2Fthumb_Russula_fellea.jpg
Citat od: Lojze07 dne 18 Oktober 2007, 17:25
Je to tale?
http://www.gobe.si/Gobe/RussulaOchroleuca
Za to piše, da je užitna. Je pa po barvi precej okrasta - ona moja pa je izrazito citronsko zelenkasta, kar se na fotografiji morda ne vidi najbolje...
Da, to je ta. Boja klobuka joj varira.
Evo malo sličnijih tvojima po boji klobuka:
http://www.pilzfotopage.de/Russulales/pages/Russula%20ochroleuca.html (http://www.pilzfotopage.de/Russulales/pages/Russula%20ochroleuca.html)
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=25963&next_img_type=gallery (http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=25963&next_img_type=gallery)
http://MIČOlogia.net/g3/Russula-ochroleuca/Russula_ochroleuca1 (http://xn--miologia-lbb.net/g3/Russula-ochroleuca/Russula_ochroleuca1)
http://MIČOlogia.net/g3/Russula-ochroleuca/Russula_ochroleuca_edu_G (http://xn--miologia-lbb.net/g3/Russula-ochroleuca/Russula_ochroleuca_edu_G)
http://armorance.free.fr/valchamp/champi115.htm (http://armorance.free.fr/valchamp/champi115.htm)
Hvala - za odgovor in zanimive linke!
Lepo pozdravljeni!
Lojze
Lep pozdrav!
Tega dežnika sem našel na travniku ob gozdu pod Brnico pri Žalcu (nadmorska višina cca. 300 m). Premer klobuka je imel okoli 8 do 10 cm. Po izraziti grbi sodeč, gre za grmičastega dežnika. Kaj menite?
Nace
(http://img152.imageshack.us/img152/726/grmiasti1an1.jpg) (http://imageshack.us)
Najverjetneje bo to res M. mastoidea- grbičasti dežnik (ne grmičasti kot ste napisali). Zelo podoben mu je tudi M. rickenii- seskasti dežnik. Lahko pa bi bil celo M. excoriata-poljski dežnik. vendar ima ta le nekoliko poprhjnen bel bet. Na sliki pri vaših primerkih pa je bet pod obročkom videti bolj rjavo zrnat.
Tukaj si lahko ogledate dežnike: www.gobe.si/Mikologija/Macrolepiota .
lp, jernej
Seveda, Grbičasti dežnik - Grmičasti se mi je zapisalo.
Hvala in lepo pozdrav
Nace
Na forumu je, zaradi manjše rasti, bolj mirno. Včeraj pa sem našel barvito gobico (na sliki) zato bom ta mir malo skalil. Zanima me za katero vrsto gre.
Našel sem jo blizu Cerovca (Celje - Šentjur), na poti v pretežno smrekovem gozdu, blizu pa je bilo tudi nekaj listavcev. Nadmorska višina - kakšnih 200 m.
Na betu je bi viden le temnejši rob (verjetno ostanek koprene) ni pa bilo same koprene. Trosni prah je bil okrast. Premer klobučka kakšnih 5 do 8 cm.
Če bo šlo, se vam v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrav Nace
(http://img141.imageshack.us/img141/95/n1ka6.jpg) (http://imageshack.us)
Prav gotovo gre za eno od koprenk. Koristil bi vonj, okus in barva mesa, najboljši pa so seveda trosi.
Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek
Hvala za odgovor. Nažalost se pomembnosti obeh podatkov (okus, vonj) nisem zavedal, ko sem gobico pregledoval, saj nisem vesdel, da gre za koprenko. Za vonj sicer lahko rečem, da ni bil neprijeten, za okus pa res nevem. Sem se pa spomnil, da je bil bet votel proti vrhu. Vam, oziroma komu drugemu, to kaj pomaga?
Lep pozdrav Nace