Zdi se nam , da smo danes nabrali dve vrsti štorovk oz. mraznic in cigančke. Prosimo za pomoč. Gobe bi radi pojedli.
(http://shrani.si/t/b/4n/9GfDl5x/razlicnegobe021.jpg) (http://shrani.si/?b/4n/9GfDl5x/razlicnegobe021.jpg)
Če je to vse kar se vidi v košari in ni kakšnih drugih vrst se nimate česa bati. Nabrali ste cigančke in tako kot ste rekli 2 vrsti mraznic. in sicer: rumenosivo mraznico (Armillaria mellea) in mislim, vendar nisem povsem prepričan severnjaško mraznico(A. borealis). Vendar sta obe mraznici pogojno užitni. Pred uporabo pa mraznice ne pozabite prekuhati in vodo odliti, saj so surove strupene!
Meni osebno je okus mraznic vseč.
Jernej
Ene gobe se ne da določiti iz slike in sicer tiste, ki je nad mraznicami (onimi majhnimi, ki rastejo šopasto). Viden je le klobuk; za določitev bi bilo treba več informacij. Predlagam, da tiste gobe ne jeste.
Lep pozdrav,
Slavko
Tista rumena mene ne skrbi. Je čisto prava mraznica, na sliki pa je res "čudna".
Bolj so me skrbeli tisti šopki majhnih gobic. Zahvaljujem se za odgovore, imam pa poslikano še eno nenavadno gobo (pa nobene ideje kaj bi to lahko bilo).
(http://shrani.si/t/3h/T4/1M8CZY8C/razlicnegobe009.jpg) (http://shrani.si/?3h/T4/1M8CZY8C/razlicnegobe009.jpg)
(http://shrani.si/t/J/132/2YhAZbXV/razlicnegobe007.jpg) (http://shrani.si/?J/132/2YhAZbXV/razlicnegobe007.jpg)(http://shrani.si/t/M/sJ/eZSWLl5/razlicnegobe006.jpg) (http://shrani.si/?M/sJ/eZSWLl5/razlicnegobe006.jpg)
Na sliki so koprenke, zelo verjetno nagubana koprenka (Cortinarius praestans). Goba je užitna. Vendar je treba predhodno preveriti barvo mesa.
Pri koprenkah velja splošno pravilo - užitne so tiste koprenke, ki imajo belo meso, prijetnega vonja in okusa.
Pri nas na štajerskem takih gob še nismo našli, ker so tla bolj kisla. Očitno ste gobo slikali na področju, kjer so bolj bazična tla. Tam običajno rastejo te vrste koprenk.
Lep pozdrav,
Slavko
Mi niti na pamet ne pade sploh odtrgati takšne lepe gobe, kaj šele jih jesti, ko pa so tako lepe. Sicer pa so zrasle v zelo vlažnem mešanem gozdu, kjer so tudi skale in kamenje na nadmorski višini cca 500 m. Letos tam ni bilo niti enega jurčka, je pa veliko črnih trobent, nekaj dežnikov in veliko veliko različnih, zame kar ekzotičnih gob. Npr. spodnji panj je tudi zelo "bogat":
(http://shrani.si/t/2c/ww/1AbNn3Ge/razlicnegobe005.jpg) (http://shrani.si/?2c/ww/1AbNn3Ge/razlicnegobe005.jpg)
(http://shrani.si/t/9/9G/1iv1tyYb/razlicnegobe003.jpg) (http://shrani.si/?9/9G/1iv1tyYb/razlicnegobe003.jpg)
(http://shrani.si/t/25/Kj/4CvAF0Ko/razlicnegobe002.jpg) (http://shrani.si/?25/Kj/4CvAF0Ko/razlicnegobe002.jpg)
(http://shrani.si/t/e/Wk/KV9hTFL/razlicnegobe001.jpg) (http://shrani.si/?e/Wk/KV9hTFL/razlicnegobe001.jpg)
:o
Na slikah z gobami izrazito oranžne barve je oranžna latvica (Aleuria aurantia), sicer užitna goba, vendar ne preveč izdatna. Na ostalih slikah pa mislim da gre za opečnato žveplenjačo (Hypholoma sublateritium), ki je pogojno užitna in jo je treba prekuhati. Primerki na slikah, ki rastejo šopasto so že prestari, medtem ko bi tisti levo od oranžne latvice bili uporabni.
Lep pozdrav,
Slavko
Mi lahko poveste, kateri gobi sta tole. Ena (desna) je menda "snežka"? Kaj pa je druga? Že vnaprej hvala za odgovor.
Pa še en posnetek istih gobic:
In kaj bi lahko bila tale?
V prerezu zgleda takole. Vse te gobice sem slikal doma, nabrane pa so bile na Hočkem Pohorju prejšnjo sredo, n.v. približno 600 m, v mešanem gozdu.
Vse dobro!
Lojze
Pa tale - najdene istega dne, rasla pa je v jarku ob asfaltni cesTič
Pa še ista enkrat - spodnja stran...
Hvala!
Včasih smo jim rekli mavelj (ampak tako velike vidim prvič).
(http://shrani.si/t/J/b2/BDen9qP/ljubljana1210200.jpg) (http://shrani.si/?J/b2/BDen9qP/ljubljana1210200.jpg)
Bil je kar problem najti gobo po obstoječih spiskih, pa še "hecno"ime ima:
Kozjenogi mesnatovec !
Spoštovani Lojze,
na prvi fotografiji je zraven snežke, ki ji pravimo zimska kolobarnica (Tricholoma portentosum) zelo verjetno milnata kolobarnica (Tricholoma saponaceum), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaSaponaceum, ki je sicer pogojno užitna (prekuhati), vendar ni okusna.
Na drugih dveh posnetkih je zelo verjetno šarasta koprenka (Cortinarius varius), http://www.gobe.si/Slike/CortinariusVarius?slika=1, ki je užitna.
Na zadnjih dveh posnetkih pa je vijoličasta kolesnica (Lepista nuda), http://www.gobe.si/Gobe/LepistaNuda, ki je pogojno užitna (prekuhati).
Lep pozdrav,
Slavko
Hvala, g. Slavko. Tudi tole je verjetno kolobarnica? Milnata? Našel sem jo včeraj v gozdovih nad Josipdolom - torej na severni strani Pohorja.
Pa še ena:
Mislim, da je na sliki ena od kolobarnic, ampak vam ne morem potrditi ali je res milnata kolobarnica.
Goba je bolj stara in posušena in nima vseh značilnosti milnate kolobarnice.
Lep pozdrav,
Slavko
Hvala - bo ostala kar v gozdu...
Kaj pa tele? So to beli zajčki?
Pa še od strani oz. od spodaj...
Še enkrat isti...
Kdo je pa ta lepotica?
Spoštovani Lojze,
prav prijetno je opazovati kako slike kar "bruhajo" od vas na forum. Me veseli, da ste osvojili tehniko.
Na sliki so beli zajčki (Lyophyllum connatum), http://www.gobe.si/Gobe/LyophyllumConnatum. Gobo ne priporočamo za uživanje, ker lahko povzroča napake na genomu.
Lep pozdrav,
Slavko
Hvala! Jih nikoli nisem pobiral - ne belih, ne sivih - ker vem, da so se baje mnogi na zajčkih "opekli"... Pa tudi v bodoče jih bom puščal tam, kjer so. Je pa dober občutek, ko veš kaj je kaj - tudi takrat, ko kaj pustiš v gozdu. :)
Hvala vsem, ki niste obupali nad menoj in ste mi potrpežljivo razlagali korak za korakom... Morda bodo tudi ti "tehnični" nasveti koristili še komu, ki se bo pridružil. Se bom pa še pozanimal za ono slovensko varianto - če smem... Mi tam še nekaj manjka...
Za tole pa vem, da ni užitna: :)
Vse dobro.
Spoštovani Vicac,
našli ste strupeno lepotičko, pegasto mušnico (Amanita pantherina), ki je halucinogena). Po zunanjosti spominja na rdečo mušnico, le barva klobuka je sivorjava. Zato jo nekateri zamenjajo s čokato mušnico (Amanita spissa).
Lep pozdrav,
Slavko
Gospod Slavko,
hvala za zares hitre odgovore. Mušnic je pa letos res v izobilju.
To zgodbico sicer radi razlagamo obiskovalcem, predvsem otrokom. Upam, da ne bo narobe, če jo povem še vam - mušnice so dobile ime po tem, ker so jih uporabljali za uničevanje muh.
V ta namen so rdečim mušnicam odrezali klobuke, jih dali v posodo in zalili z mlekom. Muhe, ki so mleko popile, so "šle po gobe".
Zgodba bi se enako končala, če bi namesto rdečih mušnic uporabljali npr. zeleno mušnico, koničasto mušnico ali kakšno drugo strupeno mušnico.
Lep pozdrav,
Slavko
Današnja košara plodov čudovite jeseni.
Lepa bera. Želim vam dober tek.
Morda poskusite recept z mraznicami (štorovkami) , ki je teknil že Jevnacu12 - http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,128.0.html.
Lep pozdrav,
Slavko
Smo že zdavnaj vse pojedli, tudi kostanje. Samo večji jurček bo posušen počakal da "pade" v juho (je komaj še bil pri življenju). Bo pa recept zagotovo prišel na vrsto,saj je jutri nov dan, pa še lepši bo lahko od današnjega.
Še ena vrsta ki mi je popolna neznanka.
Tale popolna neznanka bo sedaj dobila ime - zajetna polževka (Hygrophorus russula) ali po domače medena voščenka; v vaših krajih ji pravijo teranovka.
Je užitna in okusna goba.
Lep pozdrav,
Slavko
No, ta je pa dobra. Ni mogoče (vsaj tako mislim), da bi v naših krajih gobi rekli teranovka. Preprosto zato, ker se mi zdi da je to primorski izraz. Primorska je pa na drugem koncu Slovenije. No, mogoče se pa motim, mi boste pa to seveda tudi povedali. Vse gobe, ki jih slikam in pošiljam v ogled so zrasle na severu Posavja, mogoče še kakšna na Kozjanskem na meji s Posavjem. Pravkar prihajam iz gozda, kamor pa več ne grem brez fotoaparata. Začetek je pa tu:
Malo sem pomešal.
Mislil sem, da so vaše slike iz primorskega konca. Torej gobe ne poznate pod imenom teranovka, ampak morda kot podresnica, medena golobica, medena kolobarnica, kolobarna polževka, medenica, medenika, medenka ali voščenka.
Na slikah so kolobarnice, morda žarolistna kolobarnica (Tricholoma orirubens), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaOrirubens, ker raste pod listavci. Podobna je tudi prstena kolobarnica (Tricholoma terreum), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaTerreum, ki pa običajno raste pod bori. Obe vrsti sta užitni.
Lep pozdrav,
Slavko
Primerjava gob pred tednom dni in danes:
Tisti, ki berete forum imate zelo lep prikaz kako goba spremeni videz, ko postane stara. Praktično je nerazpoznavna. To lahko seveda marsikoga zmede.
Zato je priporočljivo gobe nabirati ko so mlade. Priporočam, da jih tudi slikate, ko so še mlade. Sicer je določanje praktično nemogoče. Takrat si lahko pomagamo še samo z mikroskopom.
Lep pozdrav,
Slavko
Zgornje gobe so iz lepih vijoličasto-rjavih postale nič kaj ugledne svetlorjave stare glive.
Ponovno imam čisto nove slike neznank.
Naj vas ne zavede lepota teh gob. Gre za kosmato mlečnico (Lactarius torminosus), ki je strupena. Goba soči bel mleček. Priporočam da gobe, ki sočijo bel mleček ne jeste.
Lep pozdrav,
Slavko
Ispred tedna dni ali pa še več imam še kar nekaj gob za identifikacijo. Tale bi mogoče bila lahko golobica, vendar so mi rdeče in vijolične gobe preveč zapletene za 100 % določitev (razen mušnice in karžlja).
Sporočilo mi je "pobegnilo brez slik. Torej:
Citat od: vicac dne 21 Oktober 2007, 09:24
Ispred tedna dni ali pa še več imam še kar nekaj gob za identifikacijo. Tale bi mogoče bila lahko golobica, vendar so mi rdeče in vijolične gobe preveč zapletene za 100 % določitev (razen mušnice in karžlja).
Da, to je 100% neka golobica (Russula).
Ali koja, teško je odgovoriti. Treba prvo ispitati da li je ljuta ili blaga okusa, te kakvu otrusinu ima, na kojem je staništu rasla (uz koje drveæe) itd...
Citat od: vicac dne 21 Oktober 2007, 09:26
Sporočilo mi je "pobegnilo brez slik. Torej:
Evo da probam svejedno, samo na osnovu slike. Moguæe Russula puellaris, ako je rasla uz borove (Pinus) i kao joj meso i listiæi na dodir požute.
Tole z blagim in pekočim okusom pri golobicah najbrž ne drži povsem. No, najbrž je mišljeno da je nepekoča golobica zagotovo užitna, malo pekoče pa nekatere so, druge pa ne. Tega ne vem. Vem pa da smo jedli modrikaste golobice, ki so malo pekoče (ljute po hrv.). Dal nam jih je preizkušeni, stari gobar. Sami jih nikoli ne bomo nabirali. Poznam samo zelenkasto golobico in te tudi poberemo.
Predlagam, da nabirate le tiste golobice, ki ne pečejo ali grenijo. Med pekočimi je sicer nekaj užitnih, vendar jih ni smiselno pobirati.
Lep pozdrav,
Slavko
Še imam nekaj "neidentificiranih" gob na zalogi. Prva je spodaj:
Mislim, da je na slikah mladi zeleni mesnatovec (Albatrellus cristatus), http://www.gobe.si/Gobe/AlbatrellusCristatus. Goba je užitna, vendar ne velja za zelo kvalitetno. Primerna je za mešanje z drugimi gobami.
Lep pozdrav,
Slavko