Pomladanska razstava gob

Razstava je ena od najpomembnejših prireditev gobarskih (mikoloških) društev. V našem društvu smo se odločili, da prvič izvedemo pomladansko razstavo gob. Mercator centru na Tržaski cesti, Maribor, se zahvaljujemo za pomoč. Razstava je trajala od 28. do 30. aprila 2009. Gobe je nabiralo 25 članov društva. Prerešetali smo območje Maribora in bližnje okolice, Pohorje, Lovrenc na Pohorju, Urban, Žavcarjev vrh, Goričko, okolico Ptuja in še kaj.

Ker v tem času ne raste prav veliko vrst gob, smo si zadali naslednji cilj - razstava gob bo uspešna, če najdemo vsaj 100 vrst gob. Bili smo nekoliko skeptični, saj nam kaj takega doslej ni uspelo še na nobeni gobarski ekskurziji, ki smo jo imeli v tem času.

Tudi gobarjenje pomladi je povsem drugačno kot v jesenskem času. Takrat gobe rastejo povsod. To pomeni, da je treba neprimerno več kilometrine, oz. posvetiti veliko časa iskanju gob na najrazličnejših rastiščih, od rečnih logov, do višinskih gozdov, travnikov itd. Zato ne preseneča podatek, da so nekateri člani gobarili od 10 do 12 ur dnevno in naredili veliko kilometrov, da bi lahko obiskali čim več rastišč. Njihova vztrajnost se je poplačala, saj smo imeli na razstavi okoli 140 vrst gob. Menimo, da je to izredno veliko glede na čas nabiranja gob.

V nadaljevanju bo podanih nekaj posnetkov iz razstave v Mercator centru. Razstava je bila odprta od 9.00 do 21.00 ure, enako kot trgovski center. Ves čas razstave je tekla prezentacija v programu MS Power Point, ki je prikazovala osnovne informacije o gobah in posnetke gob, ki v tem času rastejo.

Gobe, ki smo jih našli, smo postavili na lične stojnice. Te so zagotovili v Mercator centru.

Predhodno je bilo seveda treba poskrbeti za določitev gob. V ta namen v društvu uporabljamo mikroskop in strokovno literaturo.

Na naslednji sliki je prikazan posnetek trosov zvegane rdečelistke (Entoloma undatum), kot se vidi v mikroskopu.

Razstavo si je ogledalo veliko ljudi. Večina se jih je čudila, da v tem času raste takšno število gob. Seveda si gobe radi ogledajo tudi otroci. Njih običajno zanimajo največje gobe. Tako je bilo tudi tokrat. Na sliki je deklica, ki občuduje žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus).

Vrhunec razstave je predstavljala najdba žareče kupice (Caloscypha fulgens), ki je v Sloveniji zaradi redkosti zaščitena.

Avtor: Slavko Šerod

Login

Datum zadnje spremembe strani: 23 november 2015 12:03
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.025 sekundah.