From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Protozoa: Tubifera ferruginosa, oranžna ikrovka

<< Trichia botrytis, škrlatna zlatenka | Protozoa | >>

Tubifera ferruginosa, oranžna ikrovka

Tubífera ferruginósa (Batsch) J.F. Gmel. (1791)
Rod: Tubifera - ikrovke

Tubífera ferruginósa, oranžna ikrovka
Tubífera ferruginósa - neužitna oranzna ikrovka

ZNAČILNOST: trosnjak preide skozi dve razvojni fazi rasti - mlad kot plazmodij in razvit kot sporangij - in je mlad podoben jagodnim ali malinastim tvorbam ter sestavljen iz velikega števila ribjim ikram podobnih kroglic oranžne barve, dozorel pa je skoraj rjasto rjave barve in podoben majhnim pokončnim podolgovatim valjem, raste pa v večjih skupinah na odpadnem lesu.

KLOBUK: 1-5(15) cm dolg (ali več) in 3-5 mm visok trosnjak je sestavljen iz številnih drobnih kroglic podobnih ikram in premera do 0.3 mm, je sluzasta plesen, pojavlja se v dveh razvojnih stadijih in sicer mlad kot plazmodij ali steljka (v njej se 2 plazmodija spolno združita v diploidno celico in jedra se nato delijo naprej, celice se s tem množijo in končno oblikujejo formo, v kateri nastanejo trosi), razvit pa kot sporangij (to so celice, v katerih so nespolni trosi); plazmodij je oranžne barve, lahko tudi rožnat ali živo rdeče barve in tvori nekakšne jagodne ali malinaste tvorbe, v kratkem času (navadno v 24 urah) pa se spremeni v sporangije, ki so prirasli na osnovo in so zaradi podolgovate valjaste oblike podobni tesno nagnetenim pokončnim majhnim cigaram svetlo rjave do temno rjave barve ali tudi rdeče rjave do vijolično rjave barve, so sijoči. Pod plazmodijem je včasih vidna belkasta sluz.

TROSOVNICA: trosi nastajajo v plazmodiju, dokončno pa se razvijejo v sporangiju, od koder se sprostijo v okolico.

BET: ga nima, trosnjak je priraščen na osnovo.

MESO: mlado je mehko in spužvasto, dozorelo je rjavkasto, brez značilnega okusa in vonja.

TROSI: 6-8 µm, kroglasti, z mrežastim vzorcem, trosi so rdeče rjavi do rjavi.

RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih na odpadnem lesu, na skorji ali lubju, v vlažnem in senčnem okolju, na listni stelji, ob makadamskih cestah, na mahu, na tleh, od poletja do jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:
Foto: Blaž Miklavčič.

SINONIMI: Licea cylindrica (Bull.) Fr. (1829), Licea fragiformis (Bull.) Nees 16-17], Lycoperdon ferruginosum (Batsch) Timm (1788), Sphaerocarpus cylindricus Bull. (1791), Sphaerocarpus fragiformis Bull. (1791), Stemonitis ferruginosa Batsch (1786), Trichia meteorica Sowerby (1815), Tubifera cylindrica (Bull.) J.F. Gmel. (1792), Tubifera ferruginosa var. albostipitata Wichanský (1962), Tubifera ferruginosa var. complanata Meyl. (1931), Tubifera ferruginosa var. subungulata Koaze (1934), Tubifera fragiformis (Bull.) J.F. Gmel. (1792), Tubulina cylindrica (Bull.) DC. (1805), Tubulina fragiformis (Bull.) Pers. (1794)

Priprava opisa: Miro Šerod

Tubifera ferruginosa, oranzna íkrovka

SpeciesFungorum:149364

Retrieved from https://www.gobe.si/Protozoa/TubiferaFerruginosa
Page last modified on 19 december 2022 09:05