Vaša vprašanja so vedno dobrodošla na evrofonu 080 2002, v evronabiralniku, Gregorčičeva 25, 1000 Ljubljana, na elektronskem naslovu evrofon@gov.si in na domači strani http://evropa.gov.si, kjer so vam na voljo tudi informacije.
Projekt Glive vlažnice (Hygrocybe spp.) kot odzivni bioindikator za ohranjanje biotske raznovrstnosti je bil izbran na razpisu za sofinanciranje informativno-komunikacijskih in izobraževalnih dejavnostih nevladnih organizacij o evropskih zadevah v letu 2008, ki ga je objavil Urad Vlade RS za komuniciranje, v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor. Izbranih je bilo 12 projektov. Predvidena vrednost projekta je bila 6.000 EUR, podprt je s 1.500 EUR.
Namen projekta je, da na področju Severovzhodne Slovenije najdemo travniške ekosisteme z bogato mikofloro. Glive bomo uporabili kot odzivne (pojavljanje trosnjakov višjih gliv) kazalce stanja travniškega ekosistema. Opravili bomo popis trosnjakov višjih gliv, izdelali zbirko gliv v obliki eksikatov in z informiranjem javnosti prispevali k osveščenosti na področju ohranjanja biotske raznovrstnosti. Dodatno bomo izdelali tudi zbirko zelnatih in lesnatih rastlin.
V svetu je razvitih več različnih sistemov za določanje relativne mikološke vrednosti travniških ekosistemov z vlažnicami. Najenostavnejši sistem je razvil Rald, ki kot osnovo vsebuje število vlažnic na travniški ekosistem. Sistem so razvili na Danskem in ga je zaradi specifičnosti treba uporabljati z določeno mero previdnosti; ne gre ga popolnoma nekritično uporabiti tudi v Sloveniji. Vsekakor pa je ta sistem pomemben indikator.
Ker je pri tem sistemu pomembno število najdenih vlažnic pri enem obisku travniškega ekosistema, je zelo pomemben časovni vidik obiska. Z inventarizacijo višjih gliv bomo pričeli pomladi in jo zaključili pozno jeseni 2008. Trosnjake bomo popisovali s pomočjo programske opreme Boletus Informaticus, ki je v lasti Gozdarskega inštituta Slovenije.
Glive bomo določevali na terenu ter kabinetno, in sicer z uporabo literature in ključev za določitev gliv ter z mikroskopskim opazovanjem in barvanjem glivnih tkiv. Enake metode bomo uporabili tudi za določevanje zelnatih in lesnatih rastlin.
Zloženka Projekt Glive vlažnice 1 (pdf)
Zloženka Projekt Glive vlažnice 2 (pdf)
Zaključno poročilo projekta
Strani, ki se vežejo na to stran: