Vaša vprašanja so vedno dobrodošla na evrofonu 080 2002, v evronabiralniku, Gregorčičeva 25, 1000 Ljubljana, na elektronskem naslovu evrofon@gov.si in na domači strani http://evropa.gov.si, kjer so vam na voljo tudi informacije.

Glive vlažnice (Hygrocybe spp.) kot odzivni bioindikator za ohranjanje biotske raznovrstnosti

Projekt Glive vlažnice (Hygrocybe spp.) kot odzivni bioindikator za ohranjanje biotske raznovrstnosti je bil izbran na razpisu za sofinanciranje informativno-komunikacijskih in izobraževalnih dejavnostih nevladnih organizacij o evropskih zadevah v letu 2008, ki ga je objavil Urad Vlade RS za komuniciranje, v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor. Izbranih je bilo 12 projektov. Predvidena vrednost projekta je bila 6.000 EUR, podprt je s 1.500 EUR.

Namen projekta je, da na področju Severovzhodne Slovenije najdemo travniške ekosisteme z bogato mikofloro. Glive bomo uporabili kot odzivne (pojavljanje trosnjakov višjih gliv) kazalce stanja travniškega ekosistema. Opravili bomo popis trosnjakov višjih gliv, izdelali zbirko gliv v obliki eksikatov in z informiranjem javnosti prispevali k osveščenosti na področju ohranjanja biotske raznovrstnosti. Dodatno bomo izdelali tudi zbirko zelnatih in lesnatih rastlin.

V svetu je razvitih več različnih sistemov za določanje relativne mikološke vrednosti travniških ekosistemov z vlažnicami. Najenostavnejši sistem je razvil Rald, ki kot osnovo vsebuje število vlažnic na travniški ekosistem. Sistem so razvili na Danskem in ga je zaradi specifičnosti treba uporabljati z določeno mero previdnosti; ne gre ga popolnoma nekritično uporabiti tudi v Sloveniji. Vsekakor pa je ta sistem pomemben indikator.

Ker je pri tem sistemu pomembno število najdenih vlažnic pri enem obisku travniškega ekosistema, je zelo pomemben časovni vidik obiska. Z inventarizacijo višjih gliv bomo pričeli pomladi in jo zaključili pozno jeseni 2008. Trosnjake bomo popisovali s pomočjo programske opreme Boletus Informaticus, ki je v lasti Gozdarskega inštituta Slovenije.

Glive bomo določevali na terenu ter kabinetno, in sicer z uporabo literature in ključev za določitev gliv ter z mikroskopskim opazovanjem in barvanjem glivnih tkiv. Enake metode bomo uporabili tudi za določevanje zelnatih in lesnatih rastlin.

Informacije o projektu

Zloženka Projekt Glive vlažnice 1 (pdf)

Zloženka Projekt Glive vlažnice 2 (pdf)

Prezentacija Projekta

Zaključno poročilo projekta



Strani, ki se vežejo na to stran:

Login

Datum zadnje spremembe strani: 09 januar 2011 16:12
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.099 sekundah.