Glive povezujejo vse življenje na Zemlji. Rastlinam posredujejo pomembna hranila za preživetje. Okoli 90% vseh rastlin je za svoje preživetje odvisnih od gliv. Če ne bi bilo gliv, bi prenehalo recikliranje organskih snovi, bodisi rastlinskih ali živalskih.
Glive so se razvile že več kot 450 milijonov let nazaj in odigrale ključno vlogo pri prehodu rastlin iz vode na kopno ter pri evoluciji kopenskih ekosistemov. Če ne bi bilo gliv, bi življenje, kot ga poznamo, prenehalo.
Živa bitja so razdeljena v več skupin organizmov, ki jim pravimo kraljestva - Regnum. Glive predstavljajo ogromno kraljestvo v domeni življenja. Če to kraljestvo opišemo poenostavljeno, ga sestavljajo višje glive (gobe) in nižje glive (plesni, rje, sneti in kvasovke). Ocenujejo, da je gliv med 1,5 in 5 milijonov vrst.
Ko govorimo o glivah, najprej pomislimo na gobe. Toda to so le plodovi, majhen del sveta gliv, ki so povsod okoli nas. Gobe so le zunanji znak navzočnosti gliv. Glavni del glive je množica drobnih nitk (hife), ki skupaj tvorijo podgobje oz. micelij. Dejansko je to telo glive. Kraljestvo gliv je torej očem skrito. Del, ki je viden, je le "sadež" organizma. Telo predstavlja podgobje (micelij), ki je sestavljeno iz prepleta drobnih nitk (hife). Gliva je torej celoten organizem, ki ga sestavljata goba ("sadež") in podgobje (micelij).
Micelij je običajno skrit v zemlji, lesu ali drugem viru hrane. Prekriva lahko le eno mravljo, ali pa površino, veliko več hektarjev (leta 1998 so v državi Oregon, ZDA, našli največjo glivo na svetu: Črnomekinasto mraznico Armillaria ostoyae, katere micelij prekriva površino 890 hektarjev. Strokovnjaki ocenjujejo, da je organizem star vsaj 2500 let).
Micelij, ki je razpreden po prsti, se hrani z vsem, na kar naleti. Pri iskanju hrane lahko prodre tudi v les, bodisi s silo ali pa z encimi, ki razkrajajo snov, v kateri se glive razraščajo.
Telo glive nenehno spreminja obliko, medtem ko neutrudno išče hrano. Glive se kar razraščajo, uporabijo neizrabljen material, da lahko rastejo drugje. Po okolju se selijo, odvisno od tega, kje najdejo hrano.
Glive so zelo primitivna oblika življenja. Njihova najpomembnejša lastnost je, da si ne morejo pridelovati lastne hrane. Za razliko od rastlin glive ne vsebujejo listnega zelenila (klorofila) in tako nimajo sposobnosti, da bi pod vplivom svetlobe asimilirale življenjsko potrebne snovi. Tudi korenin ali listov nimajo. Glive so posebna skupina živih bitij, bliže živalim kot rastlinam (z živalmi imajo skupnega prednika iz monofiletske skupine Opisthokonta).
Razlogi:
Glive hrano črpajo iz okolja, v katerem živijo - predvsem organske snovi, ki so jih predelali drugi, višje razviti organizmi (glive "jedo druge", so heterotrofne). Organske snovi glive same ne morejo proizvesti in si jih morajo zato na različne načine priskrbeti. Po načinu prehranjevanja se delijo v tri skupine:
Razmerje med omrežji ektomikorize in arbuskularne mikorize pa je ključno za podnebne razmere našega planeta. Ektomikoriza, ki tvori večja omrežja, shranjuje viške ogljikovega dioksida v tla, medtem ko manjša omrežja z arbuskularno mikorizo sproščajo ogljikov dioksid v okolje. Podnebje na našem planetu se spreminja tudi v odvisnosti od ravnovesja med tema dvema omrežjema.
V dlani gozdnih tal je toliko hif, da bi v dolžino merile 11 km (v 1 cm³ pa 1 km). Glive na tak način povežejo ves gozd. Po tem obsežnem omrežju potuje vse, kar gozd potrebuje. Omrežje so strokovnjaki poimenovali Wood Wide Web (kar je analogija z računalniškim omrežjem, World Wide Web). To je medomrežje narave, informacijska avtocesta, ki drevesom omogoča sporazumevanje, opozarjanje na nevarnosti in še veliko več.
V kanadskem gozdu so denimo našli drevo, ki je bilo povezano s 47 drugimi drevesi, t.i. 'hub-tree' ali 'mother tree'. Če so tako drevo posekali, so izgubili več povezav, kot če bi v gozdu sekali naključno izbrana drevesa. Zato so spremenili prakso sekanja dreves.
Glive nimajo želodca. Pri prehranjevanju se prebavni encimi iz celic podgobja zlijejo v okolje, kjer se prehranske molekule poenostavijo. Prebavljene snovi iz okolja se nato vsrkajo skozi celične stene nazaj v podgobje, kot vodna raztopina. Glive živijo kar v svoji hrani in se dobesedno vraščajo v nove prehranske izvore, ko se lokalni viri izčrpajo. Takšna "zunanja prebava" je dolgotrajna, glive ostajajo na enem mestu in zato niso gibljive. Lahko bi rekli, da so encimi zobje in kremplji gliv.
Pri razgradnji lesa (sestava lesa: celuloza (40 – 50%), hemiceluloza (25 – 35%) in lignin (18 – 35%)) denimo glive uporabljajo več ekstracelularnih encimov:
Glive so zelo trdožive in jih najdemo v najrazličnejših habitatih. Njihova vloga v ekosistemih je zelo pomembna, saj predstavljajo naravne mehanizme za recikliranje. To vlogo izvajajo tako, da se prehranjujejo z odmrlimi organizmi in razgrajujejo organske snovi. Kot razgrajevalci organske snovi predstavljajo bistveni dejavnik kroženja hranil v ekosistemih.
Kljub svoji trdoživosti pa določene glive, predvsem višje glive (takšne, ki so zanimive za ljubiteljske nabiralce gob), izginjajo. Razlogov za takšno stanje je več. Analiza stanja biotske raznovrstnosti na področju višjih gliv kaže, da je najpomembnejši razlog onesnaževanje okolja. Tudi masovno nabiranje gob ni zanemarljiv razlog.
Avtor: Slavko Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran: