S Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo, Univerza v Mariboru (FKKT, UM), bomo sodelovali pri projektu Bioaktivne komponente iz gobe Pleurotus ostreatus
Odpadki naravnega izvora (biološki odpadki, ki so nastali pri pripravi oz. predelavi hrane ter zeleni odpadki, ki predstavljajo ostanke iz vrtov, nasadov, grmovnic, okrasnih rastlin ipd.) nastajajo v gospodinjstvih, v kmetijstvu, gozdarstvu in drugih proizvodnih dejavnostih. Njihova nadaljnja uporaba v smislu dodane vrednosti lahko služi tudi npr. za proizvodnjo energije ali tudi za gojenje gliv in posledično proizvodnjo biokatalizatorjev z visoko tržno vrednostjo. Zato v predlogu projekta navajamo raziskave, kjer bi gojili gobo bukov ostrigar (Pleurotus ostreatus) na odpadni rastlinski biomasi iz kmetijstva z namenom pridobivanja encimov, ki bi jih kasneje uporabili kot prehranski dodatek ali jih imobilizirali v stabilne nanostrukture za biokatalizo v različnih proizvodnih procesih. Zanimivo je predvsem gojenje medicinskih gob na bioloških odpadkih z namenom pridobivanja zdravilnih ekstraktov in pripravkov. Medicinskim gobam pogosto pripisujejo pozitiven vpliv na imunski sistem in protitumorno delovanje. Gobarsko društvo Lisička se ukvarja tudi z gojenjem medicinskih gob, tudi P. ostreatus. Trenutno se P. ostreatus goji predvsem na lesnih odpadkih in slami. V okviru projekta bi ga gojili na pšeničnih otrobih z namenom pridobitve čim večjega prirasta same gobe za prehrano kot tudi za potencialni vir encimov lakaze, celulaze, beta-galaktozidaze, alfa amilaze, poligalakturonaze z visoko katalitično aktivnostjo. Pšenične otrobe bi uporabili kot osnovo, ki bi ji dodali odpadni rastlinski material iz kmetijstva (jabolčne ali grozdne tropine, tropine hrušk, ostanke zelja, repe, koruze ipd.). Predstavniki Gobarskega društva Lisička bi pripravili delavnico na temo gojenja gob, na drugi delavnici pa bi študenti predstavili tudi dobljene rezultate v okviru projekta. Delavnici bosta odprtega tipa kjer bo omogočena udeležba širše javnosti in s tem možnost osveščanja ljudi o blagodejnih vplivih samih medicinskih gob in njihovih produktov, kot so encimi na humani organizem.
Aktivnosti bodo potekale tako v laboratoriju FKKT, UM, kot tudi v prostorih Gobarskega društva Lisička.
Aktivnost 1: (FKKT, UM) Literaturni pregled metod in pogojev gojenja P. ostreatus, prisotnih encimov v gobi, vpliv le teh na človeški organizem ter njihova potencialna uporaba.
Aktivnost 2: (Partner 1) Izvedba delavnice s strani Gobarskega društva Lisička o gobah, njihovem gojenju, gobarski abecedi itd.
Aktivnost 3: (FKKT, UM) Gojenje P. ostreatus na različnih substratih iz bioloških odpadkov v laboratorijskem merilu. Priprava gojišč z različnimi substrati, inokulacija micelija.
Aktivnost 4: (FKKT, UM) Izolacija proteinov iz gob, določevanje njihove aktivnosti, imobilizacija encimov v aktivne biokatalizatorje. Proučevanje vpliva različnih parametrov na rast gobe ter vsebnost in aktivnost encimov.
Aktivnost 5: (FKKT, UM in Partner 1) Prenos sistema gojenja P. ostreatus na substratih iz bioloških odpadkov iz laboratorijskega merila v realni sistem v sodelovanju med študenti FKKT, UM in člani Gobarskega društva Lisička.
Aktivnost 6: (FKKT, UM) Izvedba delavnice z namenom predstavitve dobljenih rezultatov v okviru projekta na sedežu Gobarskega društva Lisička.
Strani, ki se vežejo na to stran: