Mikologija
- Mikologija
- je veda o glivah. Znanstveno proučevanje gliv se je začelo konec 16. in v 17. stoletju. Tedaj so opisali mnogo novih vrst gliv, razlikovanje med njimi pa je temeljilo na makroskopskih morfoloških lastnostih (preučevanju oblikovnih značilnosti) ter na tipu rastlinskega substrata, na katerem so bile glive najdene. Z izumom mikroskopa je tudi mikologija napredovala in dobila nove dimenzije, saj je omogočil opis mikrogliv in tudi bolj podrobno opisovanje morfologije makrogliv. Danes se za zanesljivo določevanje gliv uporablja raziskovanje DNK struktur.
- Taksonomija
- je razvrščanje različnih gliv vse od njihovega opisa ter poimenovanja (nomenklatura) do uvrščanja v ustrezen klasifikacijski sistem (klasifikacija) in priprave identifikacijskih sistemov za posamezno skupino organizmov. Znanje o taksonomiji se stalno spreminja in ga dopolnjujejo nova opažanja ter ugotovitve. Zato prihaja tudi do sprememb pri klasifikaciji.
- Sistematika
- je opredeljena širše in poleg tradicionalne taksonomije vključuje še teoretične in praktične vidike evolucije, genetike in nastanka vrst.
- Morfologija
- predstavlja preučevanje oblikovnih značilnosti gliv. Morfološki makroskopski znaki gliv so: oblika, barva micelija ter razmnoževalnih struktur. Morfološki mikroskopski znaki gliv so: oblika, barva, dimenzije trosov in drugih mikroskopskih struktur.
Pestrost v kraljestvu gliv je zelo velika. Pri identifikaciji ter razvrščanju tako znanih kot tudi na novo odkritih gliv se upoštevajo razlike ter podobnosti med organizmi. Na spletni strani bodo predstavljene predvsem morfološke.