Izlet v neznano

Letošnji izlet v neznano je bil posebej zanimiv, saj smo si ogledali gobarski muzej v Avstriji in naravni rezervat Zelenci, pri Kranjski Gori.

Do gobarskega muzeja smo prispeli po približno polurni vožnji vožnji iz Kranjske Gore preko Korenskega sedla, skozi Beljak in nato v smeri Radenthein do vasice Winklern.
Gobarski muzej je sicer odprt od 13. maja do 14. oktobra (maja, junija, septembra in oktobra med 10.00 in 17.00 uro, julija in avgusta pa med 10.00 in 18.00 uro). Izven navedenih terminov pa je možna rezervacija le po telefonu.

Naslov: Winklerner Straße 26, 9541 Einöde bei Treffen
Telefon: +43 4248 26 66, +43 650 3800 465, +43 664 4422 778
Spletna stran: www.pilzmuseum.at

Gobarski muzej se nahaja na tisoč kvadratnih metrih obnovljenega gospodarskega poslopja, katerega lastnik je družina Zindler. Muzej je razdeljen na devet doživljajskih področij: doživetje znanosti – sprehod skozi svet gliv in živali – fantazijski gozd – gorski kristal – prazgodovina – doživetje naravnih lepot – ogled kratkih filmov – soba metuljev – doživetje zabavne škatle. Vse gobe, ki smo si jih v muzeju ogledali, so ročno izdelani modeli avtorja Karl-Heinz Zindlerja. V muzeju jih je prikazanih kar 350, za njihovo izdelavo pa je avtor potreboval 12 let.

Na vodenem ogledu (v nemškem jeziku) smo spoznali različne vrste gob, nekaj o razmnoževnju in uporabnosti gob ter njihov prostor v biosferi. Ogledali smo si tudi multimedijsko predstavitev določevanja gob in kratke filme, v katerih predstavljajo muzej, njegovo delovanje, izdelavo gob, gojenje gob in rast ter razmnoževanje le-teh. Vitrine, v katerih so razstavljeni gorski kristali in drugi poldragi kamni, modeli prazgodovinskih živali ter nagačene gozdne živali, so opremljene z ogledali, kar daje vtis globine prostora. Tudi osvetlitev vitrin naredi na obiskovalce dober vtis.

Po ogledu muzeja smo se vračali proti Kranjski Gori in si ogledali še Zelence. Zelenci so 2. talni izvir reke Save Dolinke. Večina vode priteče podzemno iz Tamarja, kjer izvira kot 1. izvir reka Nadiža. Voda privre na dan iz do 3 metra globokega jezerca zelene barve. Zaradi te izrazito zelene barve je izvir tudi dobil svoje ime. Jezerce leži v močvirju, ki je ostanek nekdanjega večjega jezera, ki je nastalo po zadnji ledeni dobi. Pozimi ne zamrzne, njegova temperatura pa je vse leto okrog 6°C. Leta 1992 so bili Zelenci razglašeni za naravni rezervat. Površina naravnega rezervata je 14 ha.

Zelenci so naravni rezervat na meji treh držav. Njihova pomembnost je v pričevanju o dogajanju v geološki preteklosti. Predstavljajo pa tudi življenjski prostor zanimivih živali ter rastišče redkih in ogroženih rastlin. Neokrnjena narava Zelencev z okolico s številnimi izviri in smaragdno zelenim jezerom je našla svoje mesto na slikarskih platnih Ladislaua Benescha. Sir Humphry Davy, sloviti naravoslovec, oznanjevalec krasot te gorske krajine, pa je zapisal: "Najbolj se mi je priljubila Savska dolina s svojimi slapovi in jezeri. Ne poznam v Evropi nič lepšega".

Pot do muzeja

Astrid Janach obiskovalce popelje na ogled po muzeju

Mojster Karl-Heinz Zindler je za gobarski muzej v 12 letih izdelal 350 gobjih modelov

Na prerezu 60 x povečanega trosnjaka škrlatne čašice so prikazane razmnoževalne strukture zaprtotrosnic (aski s trosi)

Na prerezu 10 x povečanega trosnjaka jesenskega gobana so znotraj cevk prikazane razmnoževalne strukture prostotrosnic (bazidiji s trosi)

Na prerezu 10 x povečanega trosnjaka usnjaste golobice so na površini lističev prikazane razmnoževalne strukture prostotrosnic (bazidiji s trosi)

Prikaz rasti podgobja prostotrosnic (enojedrna micelija ste združita v dvojedrni micelij)

Iz dvojedrnega micelija zraste trosnjak oz. goba

V zgornjem nadstropju muzeja so razstavljene gobe, ki rastejo v različnih letnih časih

Doživljajska področja so označena s številkami; na tej steni smo lahko preverjali užitnost gob. Če je bila goba užitna, se je po pritisku stikala pojavila svetloba zelene barve

Rast gob v okolju je prikazana zelo realistično

Zimske vrste gob

Modeli pomladnih smrčkov

Modeli rdečih mušnic

Modeli jesenskih gobanov

Dež nam ni poreprečil ogleda Zelencev

Kljub kalnemu potoku se je ohranilo še nekaj smaragdne barve Zelencev

Po "naporih" se nam je prileglo kosilo v hotelu Kompas




Strani, ki se vežejo na to stran:

Login

Datum zadnje spremembe strani: 14 oktober 2022 10:55
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.136 sekundah.