<< Xerocomellus chrysenteron, rdečebetni polstenec | Gobe | Xerocomellus porosporus, topotrosni polstenec >>
Xerocoméllus cisalpínus (Simonini, H. Ladurner & Peintner) Klofac (2011)
Rod: Xerocomellus - polstenci
ZNAČILNOST: meso gobe na zraku hitro pomodri in po tej značilnosti je goba poimenovana.
KLOBUK: 4 do 10 cm širok, sprva sivo rumen in kasneje rjav, pod kožico ima tanko rdečkasto plast mesa, na začetku polkrožne in pozneje konveksne oblike, je plitev in tanko meso hitreje pomodri ob prerezu, razpokan na razpokah tudi pordeči, mlad je zelo podoben gobanom.
TROSOVNICA: je luknjičasta, ima rumene cevke, ki na pritisk pomodrijo ali pa postanejo modro zelene, pore so velike in oglate ter sprva limonasto rumene, s staranjem pa postanejo zelenkaste ali na obtolčeninah zelenkasto modre.
BET: 4.5 do 8 cm visok, 1 do 1.5 cm debel, svetlo rumene barve, spodnji del je prekrit z rdečkastimi vlakni, ob prerezu ali zmečkanju se kremno meso beta obarva modrozeleno, znotraj beta pa je območje vijolično rdečkasto obarvanega mesa, valjast in po dolžini enakega premera, le pod vrhom nekoliko širši, lahko je rahlo kijaste oblike ali ukrivljen, v dnišču je včasih čebulaste forme.
MESO: meso v klobuku je rumenkaste barve in v betu kremaste barve, v mladosti s pridihom modrikaste barve, poškodovano meso pomodri, je nevtralnega okusa in vonja.
TROSI: 11.5-14.5 x 4.3-6.8 µm, podolgovato elipsasti, gladki in fini, trosni prah je olivno rjav.
RASTIŠČE: ektomikorizna vrsta raste v iglastih gozdovih predvsem pod smrekami, lahko tudi v mešanih gozdovih, v parkih, posamič ali v majhnih skupinah, od avgusta do novembra, včasih lahko tudi prej.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna.
Priprava opisa: Miro Šerod
Foto: Eva Zupan.
SINONIMI: Boletus cisalpinus Simonini (2004), Xerocomus cisalpinus Simonini (2003)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2812