<< Vibrissea truncorum, oranžna potočka | Gobe | Volvariella bombycina, svilasta nožničarka >>

Vitreoporus dichrous, rjavi voskocevar

Vitreóporus díchrous (Fr.) Zmitr. (2018)
Rod: Vitreoporus - voskocevarji

Vitreóporus díchrous, rjavi voskocevar
Vitreóporus díchrous - neužitna rjavi voskocevar

ZNAČILNOST: goba, ki pogosto raste v konzolno ugnezdenih grozdih, je pritrjena na les po celotni širini, polkrožno in podolgovato, ravno ali rahlo izbočena; površina je hrapava do gladka, s starostjo pridobi koncentrične cone, ali pa je brez različnih tekstur, z ostrim in valovitim robom.

KLOBUK: 3-10(50) x 4 cm dolžine in širine, trosnjak je podoben obližu na površini podlage, najprej belkasto rjave barve, nato rumenkasto rjave z umazano belim robom, kasneje konzolne oblike, rjava do oranžno rjava z belo zunanjo cono, obložena, površina klobuka svilnata, dlakava, izbočena.

TROSOVNICA: je luknjičasta s porami, debeline približno 5 mm, cimetasto rjave do vijolično roza barve, v starosti temno rjava, pore so zelo majhne, ​​fine in zaobljene, kotne, 4 do 6 na mm, rob por je belkaste barve in zato zagotavlja močan kontrast temnim poram. Trosovnica je pogosto premrežena, z neprekinjenim himenijem, kot pri vrsti Merulius tremellosus. Cevke so dolge do 1 mm.

BET: ga ni oz. je zraščen na podlago, kasneje tvori trosovnico v obliki konzole.

MESO: rjavkasto, žilavo, brez posebnega vonja in okusa.

TROSI: 3.5-5.5 x 0.7-1.5 μm, z majhno žlebo na vsakem koncu, monomitska zgradba in nekrustrirane hife; trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: uspeva na odmrlem trdem lesu, pogosto na iglavcih, pa tudi na odmrlih trosnjakih Fomes fomentarius, bukova kresilka ali Inonotus obliquus, brezin luknjač, raste vse leto. Dokaj pogosta vrsta.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Podobne vrste so iz rodu Gloeoporus - voskocevke, nekoliko podobna je tudi Skeletocutis amorpha, brezlična kostenelka, ki prav tako tvori konzole, vendar le na iglavcih, velikost trosov pa je 3-4.5 x 1-1.8 µm; značilna je prisotnost inkrustriranih hif; Porotheleum fimbriatum, resasti pajčevinopor, ki je resupinatna, z obrobno mejo, velikost trosov je 4-5 x 2.5-3 µm; vrsta jamičarja Ceriporia purpurea, škrlatni jamičar, ki je resupinatna, himenij v stiku s KOH reagira v vijolično rjavi barvi, velikost trosov pa je 5-5.5 x 1.5-2 µm.

Foto: Darko Hajnšek.

SINONIMI: Bjerkandera dichroa (Fr.) P. Karst. (1879), Boletus dichrous (Fr.) Spreng. (1827), Caloporus dichrous (Fr.) Ryvarden (1976), Gelatoporia dichroa (Fr.) Ginns (2014), Gloeoporus candidus Speg. (1884), Gloeoporus dichrous (Fr.) Bres. (1912), Gloeoporus dichrous f. candidus (Speg.) Pilát (1937), Gloeoporus dichrous f. resupinatus Pilát (1937), Leptoporus dichrous (Fr.) Quél. (1886), Leptoporus dichrous f. carpathica Bourdot (1932), Polyporus dichrous Fr. (1815), Polyporus dichrous subsp. macowanii (Kalchbr.) Sacc. [as 'macowani'] (1888), Polyporus dichrous var. ambiguus Sacc. & Trotter [as 'ambigua'] (1925), Polyporus dichrous var. nigropurpurascens (Schwein.) Sacc. (1888), Polyporus dichrous var. ulei Henn. (1892), Polyporus macowanii Kalchbr. [as 'MacOwani'] (1881), Polyporus nigropurpurascens Schwein. (1832), Polystictus dichrous (Fr.) Gillot & Lucand (1890), Poria subviridis Rick (1937), Stereum dichroides Lloyd (1924), Striglia macowanii (Kalchbr.) Kuntze (1891)

SpeciesFungorum:827382




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2795

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:25
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.181 sekundah.