(preusmerjen od Gobe.VascellumPratense)

<< Lycoperdon perlatum, betičasta prašnica | Gobe | Lycoperdon umbrinum, iglična prašnica >>

Lycoperdon pratense, travniška prašnica

Lycopérdon praténse Pers. (1794)
Rod: Lycoperdon - prašnice

Lycopérdon praténse, travniška prašnica
Lycopérdon praténse - mlada užitna travniska prasnica

ZNAČILNOST: najbolj zanesljiva prepoznavna značilnost bodičastih belih do bledo rjavih skoraj kroglastih trosnjakov je nekakšna mrenica, ki ločuje trosonosni zgornji del trosnjaka od kratkega in betu podobnega dela, kjer ne nastajajo trosi, zgornji del je navadno sploščen in na njem je široka odprtina za sproščanje trosov, raste pa na travnikih.

KLOBUK: 1.5-3.5 cm visok in 2-4.5 cm širok trosnjak ima nepravilno kroglasto obliko, navadno je vrh sploščen, na mokasti površini so drobne bodice, sprva je bel do kremaste barve, pozneje bledo rumen in končno bledo rjav, na vrhu je odprtina za uhajanje trosov v okolico.

TROSOVNICA: je celotna notranjost trosnjaka, ki je spodaj omejen z mrenico oz. z zelo tankim kožastim tkivom (membrano), ki loči trosonosni zgornji del od netrosonosnega spodnjega beta, trosonosno tkivo je drobno luknjičasto in mlado belo, staro pa postane olivno rjavo, trosi končno skozi odprtino uhajajo ven.

BET: je kratek in zelo čvrst, pogosto ostane na rastišču do naslednje pomladi.

MESO: mlado je belkasto in dokler je čvrsto, je užitno, čeprav je zelo omlednega oz. skoraj neprijetno osladnega okusa ter brez značilnega vonja, staro je olivno rjavo in neužitno.

TROSI: 3-4.5 µm, kroglasti, gladki do fino bradavičasti, trosni prah je sivo oliven do olivno rjav.

RASTIŠČE: raste kot gniloživka in se pojavlja na tleh in na humusu, najpogosteje na travnatih rastiščih, npr. na nižinskih travnikih, tratah in v parkih, pa tudi na resavah, v majhnih skupinah, poleti in jeseni, dokaj razširjena vrsta.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: mlada užitna.

PODOBNE VRSTE:
Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Calvatia depressa (Bonord.) Zeller & A.H. Sm. (1964), Calvatia subpratensis (Lloyd) Coker & Zeller (1947), Lycoperdon depressum Bonord. (1857), Lycoperdon gemmatum var. pratense (Pers.) J. Schröt. (1889), Lycoperdon hiemale Bull. (1782), Lycoperdon subpratense Lloyd (1905), Utraria pratensis (Pers.) Quél. (1873), Vascellum depressum (Bonord.) F. Šmarda (1958), Vascellum pratense (Pers.) Kreisel (1962), Vascellum pratense subsp. subpratense (Lloyd) Kreisel (1963), Vascellum subpratense (Lloyd) P. Ponce de León (1970)

Priprava opisa: Miro Šerod

Lycoperdon pratense, travniska prasnica

SpeciesFungorum:174409




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1718

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.171 sekundah.