From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Tulostoma squamosum, luskati puhar

<< Tulostoma fimbriatum, resasti puhar | Gobe | Tylopilus felleus, žolčasti grenivec >>

Tulostoma squamosum, luskati puhar

Tulóstoma squamósum (J.F. Gmel.) Pers. (1801)
Rod: Tulostoma - puharji

Tulóstoma squamósum, luskati puhar
Tulóstoma squamósum - neužitna luskati puhar

ZNAČILNOST: saprofitna goba s kroglasto glavo oziroma klobukom ima visok in ozek bet, ki je po površini luskat, po čemer se goba imenuje, pri mladih gobah je gleba mesnata, pozneje po dozoritvi pa se spremeni v prah ali puh, ki izhaja iz luknjice na vrhu; raste tudi v zimskem času.

KLOBUK: je kroglast in ima premer od 0.5-1.5 cm, mlad je gladek in rjav do rdeče rjav, s staranjem postaja umazano belkast, na dotik je puhast, površina je bradavičasta, ko pa bradavice odpadejo, ostane značilen mrežasti vzorec, ob dozoritvi se na vrhu odpre okrogla luknjica z navzgor usmerjenim izstopajočim ustjem (peristom) za izhajanje trosov in z gladkim robom, ustje je nekoliko temnejše barve, na spodnjem delu klobuka so ostanki peska ali zemlje in tudi puha.

TROSOVNICA: je znotraj klobuka, gleba je sprva bela do svetlo okrasta in mehka, pozneje pa se spremeni v rjavkast prah ali puh, ki izhaja iz luknjice na vrhu klobuka.

BET: 1.5-6 cm visok in 1-5 mm debel, mlad okraste barve in kasneje rjav do cimetasto rjav, lahko tudi temno rjav in z rdečimi odtenki, luskast, pri čemer so luske stisnjene in iglaste ali koničaste, vzdolžno vlaknast, včasih tudi kosmičast, s staranjem postaja nekoliko gladek, je trd in proti dnišču nekoliko širši oziroma gomoljast, pogosto je ukrivljen ali zavit, v dnišču so micelijski rizomorfi.

MESO: mlado okrasto do svetlo rjavkasto, pozneje postane temno rjavo in prašno, je brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 4.9-6.8 x 4.4-6.1 µm, so bolj ali manj kroglasti, bradavičasti, trosni prah je rumenkasto do rjasto rjav.

RASTIŠČE: raste v gozdovih predvsem na apnenčastih ali glinenih tleh, na peščinah in kamnitih tratah, v travi ali mahu, ob cesti, na brežinah in nasipih, posamič ali v manjših skupinah, dozori pozno v letu v oktobru ali novembru in se obdrži do pomladi, sicer pa obstane vse leto, redek.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Lycoperdon squamosum J.F. Gmel. (1792), Tulostoma mammosum var. squamosum (J.F. Gmel.) Fr. ex Sacc. (1888), Tulostoma verrucosum Morgan (1890)

SpeciesFungorum:235874

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/TulostomaSquamosum
Page last modified on 14 november 2023 18:25