<< Tulostoma brumale, zimski puhar | Gobe | Tulostoma squamosum, luskati puhar >>
Tulóstoma fimbriátum Fr. (1829)
Rod: Tulostoma - puharji
ZNAČILNOST: saprofitna goba s kroglasto glavo ima visok in ozek bet, pri mladih gobah je gleba mesnata, pozneje po dozoritvi pa se spremeni v prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu, na dotik je glava puhasta, resice pa so mehki nitasti izrastki, ki prekrivajo površino glave.
KLOBUK: trosnjak je kroglast do sploščeno sferičen in ima premer od 0.6-1.5 cm, mlad je gladek in sivkast do umazano bel, včasih bleščeče kovinski, s staranjem postaja brazgotinast zaradi oprijetega peska, spodnja stran je običajno prekrita z delci zemlje in peska, na dotik je puhast, površina je resasta in z resicami ali nitastimi izrastki, ki prekrivajo celotno površino klobuka ali glave, ob dozoritvi se na vrhu odpre luknjica (peristom) z navzgor usmerjenim izstopajočim ustjem za izhajanje trosov, odprtina je stožčasta in rahlo bradavičasta ter v starosti drobno nazobčana, ustje je nekoliko temnejše barve.
TROSOVNICA: je znotraj klobuka, gleba ali trosišče je okrasto do svetlo rjavo ali tudi rjaste barve, kapiliciji ali nitke v glebi so rahlo rumenkasti in hialini ter gladki, pozneje pa se spremenijo v rjavkast prah, ki izhaja iz luknjice na vrhu klobuka oziroma trosnjaka.
BET: 3-8 cm visok in do 3 mm debel, trden, vzdolžno žlebast in s priraslimi luskami, zlasti v dnišču, mlad bledo okraste barve do rumenkast in kasneje okrast do rjavkast, tudi lesno rjav, dnišče je gomoljasto in pogosto rjasto rjavo, vzdolžno vlaknast, s staranjem postaja gladek, je dokaj trd in proti dnišču nekoliko širši, pogosto je nekoliko zavit, včasih je prerasel z algami.
MESO: je mlado svetlo rjavo, pozneje postane prašno, je brez značilnega vonja in blagega okusa.
TROSI: 4.3-5.7(6) x 3.6-5.1 µm, so bolj ali manj kroglasti, izrazito bradavičasti, pod elektronskim mikroskopom je ornamentacija videti debela in neenakomerna s sosednjimi bradavicami, ki so med seboj slabo povezane, trosni prah je svetlo rjav.
RASTIŠČE: saprofitna goba raste predvsem na suhih traviščih, na peščenih in prisojnih pobočjih, najraje v toplih predelih, na smetiščih, v vinogradih, na redkih tratah, na apnenčastih tleh, redko posamič in bolj v majhnih skupinah, uspeva od pomladi do jeseni in se obdrži tudi dlje, sicer pa obstane vse leto, je redek.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna, v tujini je ponekod mlada z belo glebo užitna, vendar zaradi majhnosti nepomembna.
PODOBNE VRSTE: podoben je zimski puhar (Tulostoma brumale), vendar ima jasno oblikovan sesek v obliki podolgovatih ust, mikroskopsko pa se razlikuje po tem, da so septumi (pregrade ali stene) v njegovem kapiliciju (nitke v trosišču ali glebi) opazno zadebeljeni kot noduli (majhne izbokline ali zadebeljeni deli).
Foto: Darko Hajnšek.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Tulasnodea fimbriata (Fr.) Fr. (1849), Tulostoma brumale var. fimbriatum (Fr.) Quél. (1890), Tulostoma campestre Morgan (1889), Tulostoma fimbriatum var. campestre (Morgan) G. Moreno (1980), Tulostoma granulosum var. campestre (Morgan) J.E. Wright (1972)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2773