<< Tuber rufum, rdečkasta gomoljika | Gobe | Tulosesus marculentus, (oglatotrosna tintnica) >>

Tubulicrinis accedens, (grčasti opnovec)

Tubulicrinis accedens (Bourdot & Galzin) Donk (1956)
Rod: Tubulicrinis

Tubulicrinis accedens, (grčasti opnovec)
Tubulicrinis accedens - neužitna (grcasti opnovec)

ZNAČILNOST: trosnjak je podoben tanki opni ali obližu na skorji dreves listavcev in iglavcev, ima grčaste robove, je saprotrofen in zaradi majhnosti komaj opazen, v vlagi je lahko lilaste in zelenkaste ali turkizne barve ter tudi sivkast. V naravi se prehranjuje s prebavljanjem mrtvega lesa in je koristen kot del razgradnje organske snovi v gozdnem ekosistemu.

KLOBUK: trosnjak je tanek kot opna, debel 1-3 mm, v razraščenem stanju je lahko do več cm dolg in širok, sploščen, sprva gladek, rahlo lepljiv na dotik, s pruinozno konsistenco (površina je pokrita s pruinoznim ali vlaknastim premazom, ki daje gobam nekoliko prašnat videz) do arahnoidno konsistenco (to pomeni, da je površina podobna pajkovi mreži oziroma je nitasta) in ostrim grčastim robom, sprva je bel in kasneje lilaste do zelenkaste (turkizne) ter tudi sivkaste ali rjavkaste barve, odvisen je od vlažnosti in razgradnje mrtvega lesa in ga je pogosto najti v vlažnih ali zmerno vlažnih gozdnih habitatih, kjer je na voljo ustrezno substratno okolje za njegovo rast.

TROSOVNICA: je na zunanji površini trosnjaka.

BET: ga nima, trosnjak je tanek in se razraste na skorji dreves do dolžine in širine več cm.

MESO: mehko, tanko, lepljivo na dotik, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 3.5-4.9 x 2.3–3.0 µm, elipsoidni do valjasti, neamiloidni, gladki, tankostenski, hialinski, trosni prah je bele barve.

RASTIŠČE: domnevno saprotrofni trosnjak raste tako na skorji listavcev kot iglavcev (kot so bor, smreka in jelka), na mrtvem in odpadnem lesu, na deblu, lubju, vejah in steblih, v vlažnih ali zmerno vlažnih gozdnih habitatih, podoben je tanki opni, uspeva v različnih letnih časih, vendar je pogosto opažen v vlažnih obdobjih pomladi in jeseni, dokaj redek.
Čas rasti: -III-IV-V-VI- in -IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Darko Hajnšek.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Peniophora accedens (Bourdot & Galzin) Wakef. & A. Pearson (1919), Peniophora glebulosa subsp. accedens Bourdot & Galzin (1913)

SpeciesFungorum:307179




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

Login

Datum zadnje spremembe strani: 21 april 2024 11:30
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.096 sekundah.