<< Tubaria praestans, velika trobljica | Gobe | Tuber brumale, zimska gomoljika >>

Tuber aestivum, toploljubna gomoljika

Túber aestívum (Wulfen) Spreng. (1827)
Rod: Tuber - gomoljike

Túber aestívum, toploljubna gomoljika
Túber aestívum - užitna toploljubna gomoljika

ZNAČILNOST: črnikasto rjavi in hrapavi trosnjaki v obliki gomoljev uspevajo do 15 cm pod površjem gozdnega humusa, v mikorizi z listnatim drevjem. Če na rastišču odstranimo listje, se včasih pokaže iz zemlje bradavičasta površina gobe.

TROSNJAK: 2-10 cm širok trosnjak je nepravilno kroglaste oblike, črnikast in pokrit s pretežno šesterokotnimi bradavicami, piramidaste oblike, ki so do 10 mm široke ter do 3 mm visoke, podolžno so nekoliko nabrazdane, temno rjave ali črne barve.

TROSOVNICA: je v notranjosti gobe in je vidna ob prerezu gomolja, sprva je belkasta, kasneje rjavkasta in z mnogimi belimi, labirintnimi zavoji, ki ostanejo beli tudi pri posušenih gobah, sestavljena pa je iz trosnih vrečk ali askov, ki vsebujejo od 2 do 6 trosov.

BET: ga nima.

MESO: belkasto in rjavkasto, prijetnega okusa in vonja, ki postane pri starih gobah izrazitejši ter vabeč, nekoliko trdo meso ne moti.

TROSI: 18-45 x 14-32 µm, okrogli ali široko elipsasti, najprej beli, kasneje rjavkasti, mrežasti, z bodičastimi izrastki, ki so včasih zelo izraziti in pri vrhu zapognjeni, trosni prah je rjavkast.

RASTIŠČE: raste na apnenčastih ali ilovnatih tleh, v humusni zemlji, pod gabri, bukvami ali hrasti, poleti in jeseni, raste razmeroma pogosto, vendar jo je težko najti, kot vse gomoljike.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: užitna, vsestranska, cenjena, vendar ne tako kot nekatere druge vrste gomoljik, ki se uporabljajo le za začimbo.

PODOBNE VRSTE: Lahko jo zamenjamo s podobnimi črnikastimi gomoljikami, med katerimi je najbolj cenjena Tuber melanosporum, perigordska gomoljika, ki ima skoraj črne, bodičaste trose ter izrazit vonj po česnu. Podobna je Tuber brumale, zimska gomoljika, ki ima bodičaste trose, vendar nima tako izrazitega vonja, čeprav jo mnogi prištevajo med najokusnejše vrste, spoznamo pa jo po bolj drobnih, črnih bradavicah. Praktično vse omenjene vrste lahko rastejo tudi pozimi, posebno v bolj milem podnebju.

Foto: Jernej Gradišnik.

SINONIMI: Hymenangium aestivum (Wulfen) Rabenh. (1844), Lycoperdon aestivum Wulfen (1787), Lycoperdon tuber L. (1753), Rhizopogon aestivus (Wulfen) Fr. (1823), Tuber album ß aestivum (Wulfen) Pers. (1801), Tuber blotii Eudes-Desl. (1824), Tuber gulosorum F.H. Wigg. (1780)

SpeciesFungorum:218548




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2762

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.164 sekundah.