<< Trametes versicolor, pisana ploskocevka | Gobe | Tremella encephala, zvijugana drhtavka >>

Trametopsis cervina, rjaveča ploskocevnica

Trametópsis cervína (Schwein.) Tomšovský (2008)
Rod: Trametopsis - ploskocevnice

Trametópsis cervína, rjaveča ploskocevnica
Trametópsis cervína - neužitna rjaveca ploskocevnica

ZNAČILNOST: trosnjak poličaste oblike raste skupinsko zaraščen eden z drugim in eden nad drugim na štorih listavcev, je ploščat in tanek, s staranjem postaja rjaveč, trosovnica je cevasta oz. luknjičasta, velja pa za drevesnega škodljivca, saj povzroča belo trohnobo.

KLOBUK: 1-3 cm širok in do 1 cm debel trosnjak je poličaste izvedbe in raste na svojem gostitelju zaraščen s preostalimi trosnjaki v vrsti kot strešniki na strehi, police so ploščate in polkrožne, mlade gobe so na zgornji površini bele do kremaste barve, pozneje postanejo gladke in bledo rjavkaste, končno pa s staranjem rjaveče in dlakaste, ob zaobljenem robu je nekaj koncentričnih pasov, trosovnica na spodnji strani je luknjičasta in labirintasta, meso je plutasto.

TROSOVNICA: je luknjičasta in z belimi luknjicami, podolgovate cevke so umazano belkaste do bledo rjavkaste, površina z luknjicami je labirintasta in groba, luknjice so oglate in široke 1-1.5 mm ter z nepravilnimi robovi.

BET: ga nima, goba je priraščena na osnovo.

MESO: belo ali bledo rjavkasto, plutasto, tanko, dokaj čvrsto, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 5-6.5 x 1.5-2.5 µm, cilindrični, pogosto upognjeni, gladki, neamiloidni, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste v gozdovih na štorih listavcev, predvsem na bukvah, v toplejših predelih, skupinsko oz. slojnato zaraščen s po več trosnjaki skupaj, raste vse leto, rastno sezono pa ima od avgusta do novembra.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:
Foto: Eva Zupan.

SINONIMI: Antrodia cervina (Schwein.) Kotl. & Pouzar (1983), Boletus cervinus Schwein. (1822), Coriolellus cervinus (Schwein.) Kotl. & Pouzar (1957), Coriolellus cervinus f. laevis (Pilát) Domański (1965), Coriolellus cervinus f. resupinatus (Bres.) Domański (1965), Coriolus cervinus (Schwein.) Bondartsev (1953), Coriolus orizabensis Murrill (1912), Coriolus populinus Murrill (1947), Davidia cervina (Schwein.) M. Pieri & B. Rivoire (2008), Diplomitoporus cervinus (Schwein.) Spirin & Zmitr. (2008), Funalia cervina (Schwein.) Y.C. Dai (1996), Microporus cervinus (Schwein.) Kuntze (1898), Microporus scarrosus (Berk. & M.A. Curtis) Kuntze (1898), Polyporus candidulus Lév. (1846), Polyporus caroliniensis Berk. & M.A. Curtis (1849), Polyporus cervinus (Schwein.) Fr. (1828), Polyporus mali Velen. (1922), Polyporus scarrosus Berk. & M.A. Curtis (1872), Polystictus cervinus (Schwein.) Cooke (1886), Polystictus orizabensis (Murrill) Murrill (1912), Polystictus scarrosus (Berk. & M.A. Curtis) Cooke (1886), Trametes cervina (Schwein.) Bres. (1903), Trametes cervina f. laevis Pilát (1933), Trametes cervina f. resupinata Bres. (1908), Trametes populina Bres. (1896), Tyromyces candidulus (Lév.) S. Ahmad (1972)

Priprava opisa: Miro Šerod

Trametopsis cervina, rjaveca ploskocevka

SpeciesFungorum:511830




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2655

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.163 sekundah.