<< Tarzetta cupularis, pecljata torilka | Gobe | Tectella patellaris, zastrta pogačica >>
Tarzétta ochracéa (Gillet) Van Vooren (2019)
Rod: Tarzetta - torilke
ZNAČILNOST: gobica je imenovana po popačeni italijanski besedi Tazzeta, ki pomeni majhno skodelico in v prevodu je ta beseda torilka ter označuje posodico čašaste forme, katere oblika se s staranjem bolj ali manj ne spreminja; obstaja vsaj 100 vrst torilk in večina je različnih odtenkov rjave barve, okrasta torilka pa ima značilno okrasto barvo; dokončna identifikacija je možna le z mikroskopskim pregledom. Ta vrsta se od po barvi enake čašaste torilke (Tarzetta catinus) razlikuje po odsotnosti pravega beta, čeprav imajo nekateri primerki razbrazdano dno, ki je včasih podolgovato in spominja na bet, vgrajen v podlago.
KLOBUK: do 5 cm širok trosnjak je skodeličaste ali čašaste oblike, s staranjem se oblika skoraj ne spreminja, le na robu star trosnjak rahlo razpoka, notranja površina je gladka in svetlo okraste barve, zunanja površina pa je drobno zrnasta in svetlo okraste barve, njen rob je v zrelem stanju rahlo ukrivljen in drobno nazobčan s trikotni zobci.
TROSOVNICA: trosonosna notranja površina čašice ali himenij je okraste barve.
BET: ga ni, saj je trosnjak vraščen ali zakopan v talno podlago.
MESO: okraste barve, voskasto, želatinasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 19–24 × 11–14 µm, elipsoidni, gladki, hialini, z dvema velikima oljnima kapljicama, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: saprofitna goba raste na tleh v listnatih gozdovih, predvsem ob kostanjih, hrastih in bukvah, na zakopanih lesnih ostankih ali sekancih, v parkih, na apnenčastih tleh, skupinsko in v majhnih nagnetenih skupinah, uspeva od pozne pomladi do začetka zime, redka.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Aleš Tomažič.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Aleuria ochracea Gillet (1879), Geopyxis ochracea (Gillet) Bánhegyi (1941), Peziza ochracea Boud. (1875), Pustularia ochracea (Gillet) Boud. (1904)
SpeciesFungorum: 833284
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!