<< Suillus luteus, maslena lupljivka | Gobe | Suillus placidus, bela lupljivka >>

Suillus mediterraneensis, primorska lupljivka

Suíllus mediterranéensis (Jacquet. & J. Blum) Redeuilh (1992)
Rod: Suillus - lupljivke

Suíllus mediterranéensis, primorska lupljivka
Suíllus mediterranéensis - užitna primorska lupljivka

ZNAČILNOST: goba raste na mediteranskih območjih borovih gozdov oziroma na Primorskem, po čemer je poimenovana, uspeva v mikorizi z dvoigličnimi borovci raznih vrst (Pinus halepensis, P. pinea, P. pinaster), kožica je lupljiva, barva zrelega klobuka je rjavkasta.

KLOBUK: 5-12 cm premera, sprva je polkroglast in nato izbočen, z zrelostjo pa postane tudi ploščat, sprva skoraj belkast do okrast, lahko tudi rumenkasto okrast, kasneje svetlo do rdečkasto rjav ali celo oranžen, prekriva ga lepljiva kožica, ki jo je možno lupiti, v mokrem vremenu je sluzasta in v suhem lepljiva, rob je svetlejši, star je na robu včasih razcefran.

TROSOVNICA: je luknjičasta, cevke so kratke in bledo rumene do olivno rumene, fine pore so do 8 mm dolge in okrogle ter rumene ali tudi rumeno-sive ali rumeno-rjave barve.

BET: do 12 cm visok ali tudi več, 1.5-2.5 cm debel, bel in posut z rjavkastimi zrnci ali žlezastimi pikicami, proti dnišču rahlo odebeljen in v dnišču zožen, valjast, gol, včasih sta dva beta zaraščena skupaj, kakor tudi klobuki, je brez obroča.

MESO: rumenkasto ali včasih tudi belo rumenkasto, mehko, prijetnega vonja in sladkega okusa.

TROSI: 9-12 x 3.5-4.5 μm, eliptične do vretenaste oblike, gladki, trosni prah je okrasto rjave barve.

RASTIŠČE: toploljubna goba raste v obmorskih oziroma obalnih borovih in iglastih gozdovih, najdemo jo mikorizirano z dvoigličnimi borovci različnih vrst (pod alepskim borom (Pinus halepensis), navadnim borom (P. pinea) in morskim borom (P. pinaster)), raste skupinsko in zelo redko posamič, uspeva od poletja do jeseni, ni pogosta. Pogosto jo najdemo na predelih, kjer raste tudi Suillus bellinii, jadranska lupljivka.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: užitna, predvsem mlada, kožico moramo odstraniti oziroma olupiti. V italijanski Kalabriji velja za delno strupeno gobo.

PODOBNE VRSTE: Podobna ji je Suillus bellinii, jadranska lupljivka, ki ima belo meso.

Foto: inaturalist.ca

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Boletus granulatus var. mediterraneensis Jacquet. & J. Blum (1965), Boletus mediterraneensis (Jacquet. & J. Blum) J. Blum (1969), Suillus mediterraneensis f. xanthus Estadès & Hurtado (2007)

SpeciesFungorum:359701




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2589

Login

Datum zadnje spremembe strani: 02 oktober 2024 14:27
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.155 sekundah.