<< Suillus bellinii, jadranska lupljivka | Gobe | Suillus cavipes, votlobetna lupljivka >>
Suíllus bovínus (Pers.) Roussel (1898)
Rod: Suillus - lupljivke
ZNAČILNOST: spoznamo jo po rumenkasto rjavem in gladkem klobuku z lupljivo kožico, po širokih oglatih luknjicah, ki so nekoliko poraščene na bet in po mehkem prožnem mesu, po katerem je dobila ime.
KLOBUK: 5-10 cm, najprej polkrožen, z močno podvihanim robom, s širjenjem pa postane raven in ima običajno valovit rob, vlažna površina je lepljiva, gladka, rumenkasto rjavih odtenkov, v suši pa se kožica blešči in se težko lupi.
TROSOVNICA: je luknjičasta, sprva rumena, nato olivno rjava, cevke so kratke, trdno priraščene na meso klobuka, luknjice pa postanejo pri starih gobah zelo široke in potekajo nekoliko po betu navzdol.
BET: 4-8 cm visok, debel 5-15 mm, valjast, trd, prožen, poln, proti vrhu ožji, gladek, enake barve kot klobuk, brez obročka, v dnišču pa so vidni ostanki oranžnega micelija.
MESO: belkasto, okrasto, z rahlim rdečkastim odtenkom, prožno, mehko, v betu trdo, prijetnega vonja in je običajno sladkastega okusa, včasih pa nekoliko greneče.
TROSI: 7-11 x 3-5 µm, elipsasti, vretenasti, gladki, trosni prah je olivno rjav.
RASTIŠČE: raste v velikih skupinah, včasih v šopih, pod bori, poleti in v jeseni, zelo pogosto. Vrsta je mikorizna z iglavci, praviloma z bori.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, dokler gobe niso preveč mehke, lahko jih mešamo z drugimi gobami, v kisu postanejo vijoličastih do rdečkastih barv.
PODOBNE VRSTE: Pod jelšami raste nekoliko podoben Gyrodon lividus, navadni jelšar, ki je bolj rumenih odtenkov, meso pomodri, luknjice pa so poraščene po betu navzdol, je okusnejši, vendar ponekod zelo redek. Po betu navzdol poraščene luknjice ima tudi Pseudoboletus parasiticus, zajedalski pagoban, njegovo nenavadno rastišče pa je kar Scleroderma citrinum, navadna trdokožnica. Še bolj poraščene luknjice po betu imajo nekateri Polyporus - luknjičarji, ki uspevajo na trhlem lesu, zelo so žilavi in trdi ter zaradi tega neužitni. Zanimivo je, da na miceliju prožne lupljivke lahko parazitira Gomphidius roseus, rožnati slinar.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Agaricus bovinus (L.) Lam. (1783), Boletus aestivus Schlotterb. (1760), Boletus bovinus L. (1753), Boletus bovinus subsp. mitis (Pers.) P. Karst. (1882), Boletus bovinus var. aestivus (Schlotterb.) J.F. Gmel. (1792), Boletus bovinus var. congoensis Beeli (1926), Boletus bovinus var. luteoporus Beneš (1942), Boletus bovinus var. moravicus Beneš (1942), Boletus bovinus var. viridocaerulescens A. Pearson (1951), Boletus congoensis (Beeli) Heinem. (1951), Boletus mitis Pers. (1825), Ixocomus bovinus (L.) Quél. (1888), Ixocomus mitis (Pers.) Quél. (1888), Mariaella bovina (L.) Šutara (1987), Suillus bovinus var. mitis (Pers.) Beneš (1942), Suillus bovinus var. viridocaerulescens (A. Pearson) Singer [as 'viridicaerulescens'] (1962), Viscipellis bovina (L.) Quél. (1886)
seznam×zacetni seznam×nadaljevalni
trosovnica×cevkasta meso×nespremenljivo bet×mrezica×nima
Suillus bovinus, prozna lupljivka, kravjača, kravjaca
<< Suillellus queletii, Queletov lupljivec | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Suillus granulatus, ovčarska lupljivka >>
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2578