<< Stereum rugosum, grbančasta slojevka | Gobe | Strobilomyces strobilaceus, črni kuštravec >>
Stéreum subtomentósum Pouzar (1964)
Rod: Stereum - slojevke
ZNAČILNOST: ima klobučevinast klobuček, ki je na pahljačasti in valoviti površini žametast in iz več koncentrično obarvanih slojev, je tanek kot zavesa, ima trosovnico (himenij), ki porumeni, če jo poškodujemo, raste pa skupinsko predvsem na odmrlih delih jelš in bukev.
KLOBUK: 2-7 cm širok in 3-5 mm debel trosnjak je pahljačaste oblike in stransko priraščen na osnovo, je klobučevinast in ni dlakast, temveč žametast, po celi površini je nepravilno valovit in skorjast, usnjat, sestavljen je iz več koncentrično obarvanih slojev oz. kolobarjev, ki se širijo od prijemališča proti robu, ima rumeno oranžne do sivo oranžne in oranžno rjave odtenke, tudi okrasto rumene, rob je sivo bel, na spodnjem delu je rumenkast do okrast, površina je včasih zelena od alg, čvrsto štrli na mestu vpetja.
TROSOVNICA: je na spodnji strani trosnjaka, površina trosovnice je gladka in bolj bleda kot zgoraj oz. rumena do sivo rumena ali okrasta, ob poškodbi porumeni.
BET: ga nima, trosnjak je stransko oz. bočno priraščen na osnovo.
MESO: rjavkasto, usnjato, žilavo, plast mesa je 1-2 mm debela, na prerezu porumeni, ostrega vonja in neznačilnega okusa.
TROSI: 5-7 x 2-3 µm, cilindrični oz. valjasti, podolgovati, gladki, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih na odpadlih ali odmrlih delih jelš, bukev in tudi vrb, na štorih in steblih, skupinsko, vse leto, trosi pa rastejo v rastni sezoni od poznega poletja do jeseni, je dokaj pogosta.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Podobna ji je Trametes versicolor, pisana ploskocevka, ki ima običajno temnejše klobuke in je veliko bolj pogosta.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Stereum arcticum (Fr.) Mussat (1901), Stereum ochroleucum subsp. arcticum Fr. (1874)
Priprava opisa: Miro Šerod
Stereum subtomentosum, zametasta slojevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2554