<< Sphagnurus paluster, barjanski sivolistnik | Gobe | Steccherinum bourdotii, dvobarvni bodiček >>
Spinéllus fúsiger (Link) Tiegh. (1875)
Rod: Spinellus - zajedalniki
ZNAČILNOST: kot bucika drobcena gobica je podobna tankim betom s skoraj kroglastimi mešički na vrhu in je parazit, ki zajedavsko raste na gobah iz rodu čeladic (Mycena), kot je npr. nažlebičena čeladica (Mycena polygramma), uspeva v notranjosti klobukov teh gob in se kasneje navzven razraste kot bucikam podobna množica gobic, ki so na klobuku gob in na lističih pod klobukom. Dlakasti klobuki se na soncu srebrno svetijo in ponujajo očarljivo lep pogled. Trosnjak ne uniči gostitelja, temveč samo počasi črpa hranilne snovi iz gostitelja, dokler ne dozori in spusti trose v okolico.
KLOBUK: vidni in skoraj kosmati del trosnjaka je podoben majhnim bucikam z dolgim betom in s kroglico na vrhu (to so posebne hife ali sporangioforji, ki nosijo trosovnico oziroma zigospore), ki je debela do 2 mm, rasti začne v notranjosti klobuka in ga tedaj ne vidimo, kasneje pa se pokaže v podobi iglic ali dlakic, ki se gosto razrastejo na vrhu klobuka in na lističih gobe čeladice; opazimo jo torej šele tedaj, ko se začne njen reprodukcijski proces in se prebije na površino klobuka in lističev pod njim kot množica iglic ali paličic s kroglastimi mešički, ki so lahko tudi eliptično podolgovati in v katerih so trosi; ko mešički dozorijo in njihova stena poči, začne trose raznašati veter ali pa jih širijo insekti, pa tudi z vodo se prenašajo; mešički so sprva belkasti in se na soncu srebrno svetijo, končno pa postanejo temno rjavi ali pa počrnijo, beti pa so prozorni ali belkasti in higrofani; trosnjak ne uniči gostitelja, temveč samo počasi črpa hranilne snovi iz gostitelja, dokler ne dozori in tako poskrbi za potomstvo. Trosnjak je vrsta plesni.
TROSOVNICA: je kroglasti mešiček trosnjaka, trosi nastajajo v drobnih kroglastih mešičkih in izidejo iz njih, ko dozorijo in stena poči, mešički so sprva belkasti in v dozorelem stanju črne barve.
BET: 1-6 cm dolgi in 0.1-0.5 mm debeli beti so pokončni in rahlo valoviti ali deloma zaviti, skoraj prozorni ali belkaste barve, kasneje rumenkasti do rumenkasto rjavi, krhki.
MESO: belkasto, mehko, krhko, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 35-55 x 10-20 µm, eliptično podolgovati, gladki, z eno ali dvema oljnima kapljicama, trosni prah je belkast do bledo rjavkast.
RASTIŠČE: raste v mešanih gozdovih kot parazit na gobah iz rodu čeladic, kakor tudi na nekaterih drugih gobah z lističi, kot so gobe iz rodov: Collybia (korenovke), Amanita (mušnice), Gymnopus (korenovci) in Hygrophorus (polževke), uspeva množično skupinsko na površini klobukov gob in njihovih lističev, zaradi majhnosti je pogosto spregledan, uspeva v času rasti gob, torej poleti in jeseni, redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Mucor fusiger Link (1824), Mucor macrocarpus Corda (1838), Mucor rhombosporus Ehrenb. (1818), Phycomyces agaricicola Boedijn (1959), Spinellus macrocarpus (Corda) P. Karst. (1878), Spinellus macrocarpus f. angustatus Naumov (1954), Spinellus rhombosporus (Ehrenb.) Pound (1894)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2535