<< Sebacina incrustans, lojasta štrlinka | Gobe | Simocybe centunculus, olivnorjavi spodvihanec >>

Serpula lacrymans, hišni lesomor

Sérpula lácrymans (Wulfen) J. Schröt. (1888)
Rod: Serpula - lesomori

Sérpula lácrymans, hišni lesomor
Sérpula lácrymans - neužitna hisni lesomor

ZNAČILNOST: kot pove ime, je goba uničevalec lesa v hišah in stavbah, povzroča rjavo trohnobo lesa, razraste se na pragovih in podbojih vrat, na lesenem podu v kleteh in povsod tam, kjer so leseni deli in dovolj vlage. S kompleksom celulitičnih encimov razkraja celulozo, rjavo obarvani lignin pa ostaja, lahko pa razkraja tudi povsem suh les, saj se z vodo oskrbuje preko dolgih svežnjev micelija tudi iz bolj oddaljenih virov vlage. Največ škode pa napravi na lesenih zgradbah in na neprimerno skladiščenem lesu.

KLOBUK: 5-30 cm širok in 2-10 mm debel trosnjak je lahko zelo obsežen in prekriva tudi do 1 m2 površine, običajno je manjši, plosko in nepravilno okrogle oblike prilegajoč k podlagi, skoraj palačinkaste forme, sprva vatast in bel, nato je bel ali sivkast le še rob, v sredi pa se oblikuje rjasto rjava in mrežasto zgubana trosovnica, kjer se tvori ogromno trosov, včasih je tudi rdeče rjava ali rumenkasto rjava in na robu tudi vijoličasto klobučevinasta, sveža goba izloča kapljice bistre tekočine in je videti, kot da se solzi, več trosnjakov pa se združuje v velike tvorbe, včasih tudi z nesomernimi klobuki, ki so nepravilno jamičasti.

TROSOVNICA: trosni prah nastaja na površini gobe.

BET: ga nima, goba je priraščena na osnovo.

MESO: rjavo, plutasto, sveže gobe prijetno dišijo, stare pa imajo neprijetni vonj po petroleju, brez značilnega okusa.

TROSI: 9-12.5 x 4.5-8 µm, valjasti ali fižolaste oblike z debelimi stenami, gladki, upognjeni, trosni prah je rjasto rjav ali tudi rjavo rumen.

RASTIŠČE: raste v starih kočah, lesenih barakah, v zgradbah na tramovih in stropih ter lesenih okvirjih, na lesenih tleh, na vlažnih mestih lesenih zgradb in delov pohištva, na vlažnem zidu v bližini lesenih delov, v hlevih, skednjih, v nezračenih vlažnih prostorih in skratka povsod tam, kjer je veliko vlage, čez vse leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Stalno bivanje v prostorih, kjer se je razrasla hišna goba, ni zdravo, saj hlapljivi presnovni produkti, ki jih gliva izloča, povzročajo pri občutljivih ljudeh glavobole in slabosti, obilni trosni prah pa alergije (seneni nahod). Podobna hišni gobi je Coniophora puteana, mokrotna lesomorka, ki je ponavadi manjša, skorjaste oblike, ne solzi, trosovnica je grobo bradavičasta in ne mrežasto zgubana, trosi pa so večji.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Boletus lacrymans Wulfen (1781), Boletus obliquus Bolton (1788), Gyrophana lacrymans (Wulfen) Pat. (1900), Gyrophora lacrymans (Wulfen) Pat. (1887), Merulius carbonarius Lloyd (1920), Merulius destruens Pers. (1801), Merulius destruens var. domesticus Alb. & Schwein. (1805), Merulius destruens var. muscigenus Alb. & Schwein. (1805), Merulius domesticus Falck (1912), Merulius giganteus Saut. (1877), Merulius guillemotii Boud. [as 'guillemoti'] (1894), Merulius lacrymabundus Link (1833), Merulius lacrymans (Wulfen) Schumach. (1803), Merulius lacrymans var. guillemoti (Boud.) Boud. (1906), Merulius lacrymans var. guillemotii (Boud.) Boud. [as 'Merulius lacrimans var. guillemotii'] (1911), Merulius lacrymans var. hydnoideus Henn. [as 'Merulius lacrimans var. hydnoideus'] (1898), Merulius lacrymans var. shastensis Harmsen (1960), Merulius lacrymans var. terrestris Peck (1897), Merulius lacrymans var. terrestris Ferry (1895), Merulius lacrymans var. verrucifer Quél. (1885), Merulius terrestris Burt (1917), Merulius vastator Tode (1783), Serpula destruens (Pers.) Gray (1821), Serpula domestica (Falck) Bondartsev (1948), Serpula lacrymans var. carbonaria W.B. Cooke (1957), Serpula lacrymans var. shastensis (Harmsen) Ginns & M.N.L. Lefebvre (1993), Serpula terrestris (Burt) S. Ahmad (1972), Sesia gigantea (Saut.) Kuntze (1891), Sistotrema cellare Pers. (1801), Sistotrema cellare var. album Alb. & Schwein. (1805), Sistotrema cellare var. subflocatum Pers. (1825), Xylomyzon destruens (Pers.) Pers. (1825), Xylomyzon destruens var. aurantiacum Pers. (1825), Xylomyzon destruens var. muscigenum (Alb. & Schwein.) Pers. (1825), Xylomyzon destruens var. varicosum Pers. (1825), Xylophagus destruens (Pers.) Link ex Krünitz (1829)

Priprava opisa: Miro Šerod

Serpula lacrymans, hisni lesomor

SpeciesFungorum:102458




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2516

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.175 sekundah.