<< Russula sardonia, drobljiva golobica | Gobe | Russula silvestris, mahovna golobica >>
Rússula seperína Dupain (1912)
Rod: Russula - golobice
ZNAČILNOST: med srednje velikimi Russula - golobice, ki so na klobuku najpogosteje vinsko rdeče barve z olivnim osredjem, je edina, ki na prerezu najprej pordeči, nato posivi in končno počrni, raste pa v svetlih sredozemskih listnatih gozdovih. Pri nas je največ rastišč v Istri, po kateri je goba poimenovana in na Primorskem.
KLOBUK: 6-10 cm, sprva izbočen, nato kmalu na sredini vdrt, gladek, barva klobuka se s starostjo precej spreminja in sprva je karminasto rdeča do rdeče vijoličasta, nato vinsko rdeča, pogosto z okrastim ali olivnim osredjem, včasih je večji del klobuka umazano olivno rumen ali umazano sivo rumenkast, pri starih gobah pa je klobuk črno popackan.
TROSOVNICA: lističi so sprva smetanaste barve, nato okrasto rumeni, na pritisk in v starosti črnijo, gosti, skoraj vsi enako dolgi, k betu prirasli ali plitvo izrezano prirasli.
BET: 4.5-7 x 1.5-2.5 cm, valjast, tik pod lističi nekoliko razširjen, bel, na pritisk in pri starih gobah črni.
MESO: belo, čvrsto, na prerezu najprej malo pordeči, nato posivi in končno počrni, pri starih gobah bolj krhko in v sredici temno sivo do črnikasto, brez posebnega vonja in milega okusa.
TROSI: 8.5-10 x 7.5-8.1 μm, skoraj okrogli, trnati do grobo bradavičasti, številne bradavice so med seboj rebrasto ali nitasto povezane, trosni prah je živo okrast.
RASTIŠČE: uspeva na apnenčastih tleh pod puhastim hrastom v obmorskih krajih, v svetlih sredozemskih listnatih gozdovih, poleti in v začetku jeseni, je redka.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-
UPORABNOST: neužitna. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE:
Foto: digilander.libero.it
SINONIMI: Russula punctata var. seperina (Dupain) Melzer & Zvára (1927)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2452