<< Russula fragrans, dišeča golobica | Gobe | Russula fusconigra, rjavočrna golobica >>
Rússula frágrantissima Romagn. (1967)
Rod: Russula - golobice
ZNAČILNOST: ima močan meden vonj, vendar le, ko je mlada ali posušena, s staranjem začne smrdeti.
KLOBUK: 7-20 cm premera, sprva poloblast in blazinast, nato sploščen in poravnan, z vdolbino na osredju, čokat, gladek, mlad rumenkast in nato gorčično okrast ter končno rjavkast, na osredju včasih nekoliko temnejši, površina je v mokrem sluzasta ali lepljiva ter sijoča, delno so vidne črte ali proge proti obrobju, kože ni mogoče odstraniti.
TROSOVNICA: lističi so belkaste do kremaste barve, gosti, debeli, široki, dokaj krhki, neprekinjeni in tu in tam razcepljeni proti robu klobuka, ob prerezu porjavijo, stari postanejo skoraj črno-rjavi.
BET: 7-15 cm visok, 1.5-4 cm debel, sprva bel, starejši postane rumenkast do rjavkast in v dnišču tudi rdečkast do rjavkast, valjast, votel ali vatasto votel, trdomesnat, star krhek, gladek, suh.
MESO: belo in ne spremeni barve ob prerezu, trdo, v klobuku debelo, sčasoma oksidira, močno diši po medu in po sladkem, ponekod deloma diši celo po janežu, s staranjem oz. zorenjem postaja vonj neprijeten, je ostrega oziroma pikantnega okusa.
TROSI: 7.3-10 x 6.8-9 µm, kroglasti, bradavičasti, trosni prah je kremast, včasih skoraj belkast.
RASTIŠČE: mikorizna goba raste v mešanih in listopadnih gozdovih, tudi v iglastih gozdovih, pod gabri, bukvami, smrekami, bori in hrasti, na zemlji in na odpadnih listih ali iglicah ter kosih razpadajočega lesa, na rahlo vlažnih tleh, posamič ali v manjših skupinah ter razpršeno, zelo privlači polže, uspeva pa poleti in jeseni, od junija do oktobra, je redka.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: www.inaturalist.org
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Russula laurocerasi var. fragrantissima (Romagn.) Bon (1986)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!