<< | Gobe | >>

Russula emeticicolor, krvena golobica

Rússula emeticícolor Jul. Schäff. (1937)
Rod: Russula - golobice

Rússula emeticícolor, krvena golobica
Rússula emeticícolor - užitna krvena golobica

ZNAČILNOST: majhna, nežna in zelo redka goba s svetlo rdečo ali krveno kapico raste pod bukvami ali drugimi listavci.

KLOBUK: 1-5.5 cm, sprva obokan, nato razprt oziroma se zravna, na osredju bolj ali manj nazobčan, enakomerno rdeč, lahko tudi svetlo cinober rdeč ali bakreno rdeč, tudi krvavo rdeč ali geranijevo rdeč, včasih je osredje skoraj zbledelo do rumenkasto oker ali pa ima škrlatna do rjavkasto rumena vlakna, pri nekaterih je sredica tudi temnejše barve, koža klobuka je suha, pokrita z gostimi in belkastimi kosmiči zaradi širokih in močno poraščenih hif kože, mokra koža postane nekoliko lepljiva in ima svilnat lesk, rob je jasno nažlebljen do razbrazdan. Koža klobuka (epicutis) je sestavljena iz valjastih, septiranih in delno razvejanih koncev hifalnih celic (laski), ki so široki 2.5–3.5 µm, vmes so cilindrične hife in od enega do pet septiranih ter zavitih primordialnih hif, ki so široke 3–5 µm in zaobljene na konici, v nekaterih primerih pa so lahko tudi rahlo zožene proti konici.

TROSOVNICA: lističi so sprva beli in s staranjem bolj kremaste barve, krhki in precej oddaljeni, precej široki, čebulasti in močno zaobljeni spredaj in zadaj.

BET: 2–4(6) cm dolg in 0.5–1.5 cm debel, bel in redko rožnato obarvan, ob dotiku postane rahlo siv ali rjav, s staranjem postane mehak in votel, valjast in skoraj enakomeren, starejši lahko po dolžini ob straneh rahlo vdrt ali stisnjen.

MESO: belo in rahlo oker obarvano, blagega do nekoliko trpkega okusa, brez vonja.

TROSI: 6.5–8 × 6–7 µm, eliptični ali sferični, nosijo do 0.7 µm visoke trnaste in ločene bradavice, ki so včasih skoraj goste in redko povezane v pare ali skoraj v mrežo, trosni prah je belkast do kremasto bel ali smetanasto bel.

RASTIŠČE: simbiotska goba uspeva v gozdu pod listavci, najpogosteje pod bukvami, tudi pod gabri in hrasti, tudi v parkovnih nasadih in najraje na hribovitih območjih, na zmerno svežih in bazičnih ali ilovnatih tleh, tudi na apneno rjavi prsti nad apnencem in laporjem, posamič ali v majhni skupini, uspeva od avgusta do sredine septembra in redko prej ali pozneje, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-

UPORABNOST: užitna.

Foto: Bojan Dobrotič.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Russula emeticicolor f. purpureoatra Romagn. ex Bon (1986), Russula lilacea f. purpureoatra Romagn. (1962)

SpeciesFungorum:263965




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2374

Login

Datum zadnje spremembe strani: 22 januar 2025 12:29
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.124 sekundah.