<< Rhodofomes roseus, rožnati kresilnik | Gobe | Rhopographus filicinus, praprotna pogostnica >>
Rhodótus palmátus (Bull.) Maire (1926)
Rod: Rhodotus - klobučarji
ZNAČILNOST: čudovita goba ima edinstvene značilnosti, zaradi katerih je dolgo niso znali uvrstiti v pravi rod, šele leta 1926 so jo uvrstili med Rhodotus - klobučarji, čeprav je sprva spadala med Agaricus - kukmaki (Agaricus palmatus, leta 1785) in kasneje med druge rodove. Na rdečem klobuku ima značilno belo mrežasto strukturo, izpod klobuka pa izpušča rdeče oranžno tekočino, ki tvori želatino. S standardno laboratorijsko metodo za določanje protimikrobne dovzetnosti so ugotovili, da ima goba zdravilne učinke in sicer zmerno protibakterijsko aktivnost in šibko protiglivično delovanje.
KLOBUK: 2-6 cm, sprva je polkroglast, pozneje se razširi in ohrani podvihan rob, sprva oranžno rdečkast do rdečkast, na površini je značilna mreža belo obarvanih brazd, grebenov ali žil, ki tvorijo dokaj globoke in ozke kanale, barva klobuka je kasneje lahko različna in glede na svetlobne pogoje sega od lososovo rdeče do oranžno rdeče ali do roza rdeče barve, v zrelih letih pa bledi in ima rožnato ali oranžno barvo, meso je čvrsto, vendar gumijasto in rožnate barve, včasih pa je izpod klobuka opazna nekakšna "krvavitev" z rdeče oranžno tekočino, ki se spremeni v želatino.
TROSOVNICA: lističi so beli, dokaj gosti in z vmesnimi lističi, pred betom so zaokroženi navznoter, so debeli, tesno blizu drug drugega, vsebujejo obilo cheilocistidov (velikih sterilnih celic na robu lističev), katerih zunanja celična plast je mehurjaste oblike.
BET: 1.5-3 cm visok in 3-6 mm debel, je lahko sredinsko ali bočno pripet na osnovo in je torej raven ali zavit, pri čemer klobuk stoji v vodoravni legi s tlemi, belkast do kremast, valjast.
MESO: rožnate barve, čvrsto in gumijasto, v nekaterih deželah je sladkobnega okusa, drugod velja za grenko, brez značilnega vonja.
TROSI: 6-7.2 x 5.6-6.5 µm, skoraj okrogli, s številnimi bradavicami, ki so dolge 0.5-0.7 µm, trosni prah je rdečkaste oz. rožnate barve.
RASTIŠČE: uspeva kot saprofit (dobi hranila iz razpadajoče organske snovi) na štorih in hlodih trhlih listavcev, kot so lipa, javor, brest in divji kostanj, raste ponavadi skupinsko, tudi razpršeno, poleti in jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: www.sunflower.com
SINONIMI: Agaricus palmatus Sowerby (1797), Agaricus palmatus Bull. (1785), Agaricus palmatus var. sessilis Berk. (1859), Agaricus phlebophorus var. reticulatus Cooke (1886), Agaricus subpalmatus Fr. (1838), Clitocybe subpalmata (Fr.) P. Karst. (1879), Crepidotus palmatus (Bull.) Gillet (1876), Dendrosarcus subpalmatus (Fr.) Kuntze (1898), Derminus palmatus (Bull.) Henn. (1898), Entoloma cookei Richon (1879), Gymnopilus palmatus (Bull.) P. Karst. (1879), Gyrophila palmata (Bull.) Quél. (1896), Hyporrhodius cookei (Richon) Henn. (1898), Pleuropus palmatus (Bull.) Gray (1821), Pleuropus palmatus ß rubescens Gray (1821), Pleurotus palmatus (Bull.) Quél. (1883), Pleurotus subpalmatus (Fr.) Gillet (1876), Rhodotus palmatus f. cystidiophorus Maire (1932), Rhodotus subpalmatus (Fr.) S. Imai (1938), Tricholoma palmatum (Bull.) Sartory & L. Maire (1918)
Priprava opisa: Miro Šerod
Rhodotus palmatus, brazdasti klobucar
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2314