(preusmerjen od Gobe.PtychoverpaBohemica)
<< Vanderbylia fraxinea, jesenova večnoluknjičarka | Gobe | Verpa digitaliformis, poveznjeni smrčkovec >>
Vérpa bohémica (Krombh.) J. Schröt. (1908)
Rod: Verpa - smrčkovci
ZNAČILNOST: raste zgodaj pomladi na podobnih rastiščih kot hrčki in smrčki, od njih pa se razlikuje po prostem klobučku, ki je le tik pod temenom priraščen na bet, obrobje in pretežni del klobuka pa se beta ne dotika. Ima stožčasto ali zvonasto obliko.
KLOBUK: 2-3 cm širok, stožčast ali zvonast, močno radialno naguban, rjav, na bet je priraščen tik pod temenom, na spodnji strani je gladek in belkast.
TROSOVNICA: rumenkasto rjava, nahaja se na zunanji površini klobuka, je močno zgubana, včasih z radialnimi rebri in globokimi izdolbinami, zgrajena iz askov, kot podobne pomladanske gobe.
BET: 7-14 x 1.5-2 cm, valjast, sprva poln, kmalu pa zvotljen, skoraj gladek, belkasto rumenkast in voskastega izgleda.
MESO: podobno vosku, sprva trdo, kasneje zelo lomljivo, tanko v betu in klobučku, prijetnega vonja in okusa.
TROSI: 60-80 x 17-22 µm, velikanski, elipsasti, gladki, prosojni, v enem asku sta le dva ali kvečjemu štirje trosi, trosni prah je brezbarven.
RASTIŠČE: na gozdnih tleh ali izven gozdov, pod grmovjem, na vrtovih, ob rekah v logih, zgodaj pomladi in je zvest rastišču.
Čas rasti: -III-IV-
UPORABNOST: pogojno užitna. ZAVAROVANA. Goba je na Rdečem seznamu gliv! Glede na to, da vsebuje majhne količine smrtno nevarne snovi giromitrin, ga ni priporočljivo nabirati, čeprav se odlije voda, v kateri so se kuhale gobe. Pri posameznikih namreč lahko pride do nevarnih alergičnih reakcij (Ewald Gerhardt: Der große BLV Pilzführer, 2001), ki so podobne kot pri Paxillus involutus, navadna podvihanka.
PODOBNE VRSTE: Če nimamo mikroskopa, ga lahko zamenjamo z Morchella gigas, veliki smrček, ki je enake barve in oblike, ima skoraj pol klobuka prostega in znatno manjše trose in je enake kakovosti, zato zamenjava ni pomembna. Nikakor pa ni priporočljivo nabirati Gyromitra esculenta, pomladanski hrček, ki je surov ali slabo prekuhan smrtno strupen, spoznamo ga po nepravilno oblikovanem klobuku, ki spominja na možganske zavoje, rob pa je priraščen na bet. Češkega hrčkovca lahko zamenjamo tudi s Verpa digitaliformis, poveznjeni smrčkovec, ki ima skoraj gladek klobuk, na bet je pritrjen tik pod temenom, kot da je nanj poveznjen in je tudi pogojno užiten.
Foto: Jernej Javornik.
SINONIMI: Mitrophora bohemica (Krombh.) Gillet (1879), Morchella bispora Sorokīn (1877), Morchella bispora var. truncata Peck (1894), Morchella bohemica Krombh. (1828), Morchella bohemica var. bispora (Sorokīn) Cooke (1878), Morilla speciosa var. bohemica (Krombh.) Quél. (1886), Phalloboletus bisporus (Sorokīn) Kuntze [as 'bispora'] (1891), Phalloboletus bohemicus (Krombh.) Kuntze (1891), Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud. (1907), Ptychoverpa bohemica var. pallida (Pilát & Svrček) Svrček (1981), Verpa bispora (Sorokīn) Lagarde (1924), Verpa bohemica var. bispora (Sorokīn) Syd. & P. Syd. (1910), Verpa bohemica var. pallida Pilát & Svrček (1968)
Verpa bohemica, ceski smrckovec
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2790