<< Pluteus cervinus, jelenova ščitovka | Gobe | Pluteus exiguus, drobcena ščitovka >>
Plúteus ephébeus (Fr.) Gillet (1876)
Rod: Pluteus - ščitovke
ZNAČILNOST: temno siva goba je imenovana po žametasti površini klobuka in ima lepo rožnate lističe v dozorelem stanju.
KLOBUK: 3-7(10) cm širok, sprva zvonast in kasneje široko izbočen, lahko tudi poravnan in z nizko grbo na osredju, siv do sivo-rjav in starejši temnejši ter tudi temno rjav, žametast ali drobno vlaknast, lahko tudi puhast, pri čemer so puhasti kosmiči sivi, radialno vlaknast in na robu luskast, dokaj čvrst, starejši grbast in na robu tudi valovit.
TROSOVNICA: lističi so sprva beli do bledo sivi, kasneje postanejo rožnati, končno pa tudi rjavkasto-rožnati, ostrinke so bolj blede, zmerno gosti.
BET: 4-10 cm visok in 3-8 mm debel, valjast, v dnišču nekoliko debelejši in delno gomoljast, bel do srebrno-bel, vzdolžno vlaknast.
MESO: belo, sčasoma postane bledo sivo v dnišču, trdno, brez značilnega vonja in sprva blagega ter kasneje deloma neprijetnega okusa.
TROSI: 6-8 x 5.5-6.5 μm, skoraj jajčasti do elipsasti, gladki, trosni prah je rožnate barve.
RASTIŠČE: raste v gozdovih kot saprofit na pokopanih ostankih lesa v tleh, na žagovini, na plesnivem lesu, raje na apnenčastih tleh kot na peščenih, pozno poleti in jeseni, v manjših skupinah, ni pogosta.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna.
PODOBNE VRSTE:
SINONIMI: Agaricus ephebeus Fr. (1818), Hyporrhodius ephebeus (Fr.) Henn. (1898), Pluteus lepiotoides A. Pearson (1952), Pluteus murinus Bres. (1905), Pluteus pearsonii P.D. Orton (1960)
Priprava opisa: Miro Šerod
Slika je s spleta: https://www.pilz-baden.ch/
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2144