<< Pluteus atromarginatus, črnoroba ščitovka | Gobe | Pluteus brunneoradiatus, zoprna ščitovka >>
Plúteus aurántiorugósus (Trog) Sacc. (1896)
Rod: Pluteus - ščitovke
ZNAČILNOST: čudovita goba je imenovana po prelestnih barvah dozorelega klobuka, ki se od obrobja do osredja živahno spreminjajo od rumenkastih do oranžnih in končno do rdečkastih odtenkov, pa tudi bet je podobnih, a bolj medlih barv, raste pa na štorih listavcev.
KLOBUK: 2-6 cm, sprva zvončast ali izbočen in kasneje razširjeno izbočen s široko grbo na osredju, oranžno rdečkast in na obrobju rahlo rumenkast, na osredju pa rdečkast oz. škrlaten, gladek, včasih rahlo poprhnjen, rob je rahlo rebrast, star rad razpoka.
TROSOVNICA: lističi so belkasti in kasneje rahlo rožnati, gosti.
BET: do 8 cm visok in do 1 cm debel, valjast in vitek, pod klobukom belkast, proti dnišču rumenkast do oranžen, včasih v dnišču z rožnatim nadihom in starejši lahko tudi rjavkast, v dnišču širši, vzdolžno vlaknast, včasih zavit, micelij je belkast do rumenkast.
MESO: bledo belkasto do rumenkasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 5.5-7 x 4-5 μm, eliptični oz. skoraj okrogli, gladki, trosni prah je rožnat.
RASTIŠČE: raste kot saprofit v listnatih gozdovih na štorih listavcev, posamič ali v majhnih skupinah, poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Milan Kelhar.
SINONIMI: Agaricus aurantiorugosus Trog (1857), Hyporrhodius aurantiorugosus (Trog) Mig. (1912), Pluteus aurantiorugosus var. aurantiovelatus Vizzini (2011), Pluteus caloceps G.F. Atk. (1909), Pluteus coccineus (Massee) J.E. Lange (1937), Pluteus leoninus var. coccineus Massee (1893)
Priprava opisa: Miro Šerod
Pluteus aurantiorugosus, prelestna scitovka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2138