(preusmerjen od Gobe.PholiotinaFilaris)
<< Conocybe dumetorum, pikastotrosna stožka | Gobe | Conocybe macrocephala, glavata stožka >>
<< Clitocybe rivulosa, kolobarčasta livka | Smrtno strupene gobe | Cortinarius callisteus, prelestna koprenka >>
Conócybe filáris (Fr.) Kühner (1935)
Rod: Conocybe - stožke
ZNAČILNOST: je majhna gobica z medeno rjavim klobučkom in dolgim tankim rjavim betom z obročkom, ki so jo odkrili v Ameriki in ugotovili, da vsebuje velike količine smrtno strupenih amatoksinov, v Evropi pa tega še niso dokazali, a kljub vsemu je upravičena največja previdnost!
KLOBUK: 1-2 cm, sprva koničast oz. stožčast, kasneje izbočen in delno poravnan, z grbo na osredju ali tudi ne, gladek, medeno rjav, postaja nekoliko nagrbančen, viskozen, je higrofan in vleče nase vodo, rob je nažlebkan in nekoliko svetlejši, skoraj oranžno rjav.
TROSOVNICA: lističi so sprva svetlo rjavkasti, pozneje rjasto rjavkasti, srednje gosti, z vmesnimi lističi proti obrobju, niso zarasli v bet, ampak pred njim zaviti.
BET: 1-6 cm visok, debel do 2 mm, rjavkast, ima obroček, ki je bel in pokončen, gladek, fino luskast oz. svilnato vlaknast.
MESO: bledo oker v klobuku, v betu rjavkasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 6.5-9 x 3.5-5 µm, eliptični, rahlo mandljasti, z debelo steno, trosni prah je rjasto rjav.
RASTIŠČE: raste vzdolž robov poti, na bivših skladiščih lesa, v vrtovih, pogosto na sveže prizadetih mestih, pozno pomladi do jeseni, redka.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: smrtno strupena, povzroča faloidni sindrom, vsebuje nevarne strupe amatoksine, ki so še posebej nevarni za jetra.
Foto: Milan Kelhar.
SINONIMI: Agaricus togularis var. filaris Fr. (1884), Pholiota filaris (Fr.) Peck (1908), Pholiota togularis var. filaris (Fr.) J.E. Lange (1921), Pholiotina filaris (Fr.) Singer (1936)
Priprava opisa: Miro Šerod
Conocybe filaris, ameriska stozka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 429