<< Pholiota populnea, topolov luskinar | Gobe | Pholiota spumosa, slinasti luskinar >>

Pholiota scamba, pripognjeni luskinar

Pholióta scámba (Fr.) M.M. Moser (1986)
Rod: Pholiota - luskinarji

Pholióta scámba, pripognjeni luskinar
Pholióta scámba - neužitna pripognjeni luskinar

ZNAČILNOST: sodi med najmanjše vrste tega rodu, ki so bledo okrastih barv, klobuk je pri mladih gobah finozrnati, vlaknato luskat, v starosti sluzast, gobe imajo kratke in tanke kosmičaste bete, pri mladih primerkih je značilna koprena med klobukom in betom, ki kasneje tvori komaj opazen obroček. Na otip je goba volnata. Pholiota - luskinarji imajo rjav trosni prah.

KLOBUK: premer 1-3(5) cm, bel do bledo oker, cimetasto rožnat, vlaknato luskat, razmeroma suh, mlad finozrnat, kasneje gladek, mlad zvončaste oblike, nato široko izbočen, nekoliko higrofan, rob je rahlo prosojen.

TROSOVNICA: lističi so srednje široki in gosti, umazano bele barve, nato bledo rumeni in končno oljčno rjavo rumeni, nekoliko izbočeni.

BET: 1.5-3 cm visok, 0.3-0.5 cm debel, bele do bledo okraste barve, proti dnišču rdečerjav in nekoliko razširjen, drobnozrnat, skoraj cilindričen, kosmičast, v starosti votel.

MESO: bež barve v klobuku, kremno rumene barve na betu, oranžno-rjave v dnišču beta, tanko, vlaknasto, milega okusa, včasih nekoliko greni; nevtralnega vonja, včasih rahlo diši po rožah. Z Melzerjevim reagentom se obarva rumenkasto.

TROSI: 7-9 x 4.5-6 µm, jajčasti, elipsoidni in nekoliko sploščeni, gladki, trosni prah je rjave do rdeče rjave barve.

RASTIŠČE: raste v iglastih gozdovih, na vlažnih in mahovnih tleh, na odmrlem lesu, panjih, vejah, večinoma na mehkem lesu, podrtih vejah ali koščkih lubja; zelo redka vrsta.
Čas rasti: -VI-VII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Podoben je Pholiota gummosa, prožni luskinar, ki pa je nekoliko večji in ima manjše trose. Nekoliko podobna je tudi Hebeloma pusillum, pritlikava medlenka, še posebej, če je klobuk očitno masten, vendar ne raste na lesu in nima gladkih trosov.

Foto: Mihela Žunko.

SINONIMI: Agaricus scambus Fr. (1818), Agaricus scambus f. ferruginascens Britzelm. (1883), Dryophila scamba (Fr.) Kühner & Romagn. (1953), Flammula scamba (Fr.) Sacc. (1887), Inocybe scamba (Fr.) P. Karst. (1890), Naucoria scamba (Fr.) Henn. (1898), Paxillus helomorphus f. scambus (Fr.) Quél. (1887), Paxillus helomorphus var. scambus (Fr.) Quél. (1886), Paxillus scambus (Fr.) Quél. (1888), Pholiota scamba (Fr.) M.M. Moser (1953), Ripartites scambus (Fr.) P. Karst. (1879)

SpeciesFungorum:103688




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2118

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.169 sekundah.