<< Pholiota lucifera, danični luskinar | Gobe | Pholiota scamba, pripognjeni luskinar >>
Pholióta popúlnea (Pers.) Kuyper & Tjall.-Beuk. (1986)
Rod: Pholiota - luskinarji
ZNAČILNOST: Nekateri Agaricus - kukmaki in Pholiota lenta, bledi luskinar so mu podobni, a je ta mesnata goba večja in belo luskasta na obrobju, je grenka in raste na topolih.
KLOBUK: 5-15 cm, včasih je precej zajeten, mlad polkrožen, pozneje razprostrt, na osredju ima grbico, skoraj suh, belkasto bež ali sivo okrast, z vlaknastimi, sprva belimi in kasneje rjavkastimi luskami, na robu okrašen z belimi krpicami, star pogosto z načetimi robovi.
TROSOVNICA: lističi so sprva belkasti, pozneje sivo rjavkasti, z neravnim robom, gosti, pred betom zaokroženi navzgor.
BET: 3-9 x 1.5-3 cm, bel, luskast, v spodnjem delu rjavkast, valjast, zavit, ima raztrgan obroček, krepak.
MESO: belkasto do smetanasto in bledo rjavkasto, grenkega okusa in neznačilnega vonja.
TROSI: 7-9 x 4.5-5.5 µm, jajčasti, gladki, trosni prah je okrasto rjav.
RASTIŠČE: raste v gozdu iz lesa, pretežno na topolih, na odmrlih in živih deblih, vejah in štorih, tudi v parkih in drevoredih, v manjših skupinah in včasih je več gob tesno nagnetenih skupaj, tako da klobuki rastejo drug v drugega, konec poletja in jeseni.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Razen Pholiota lenta, bledi luskinar, ki je manjši, mu je podoben tudi Pholiota heteroclita, vonjavi luskinar, ki ima svetlo rumen do rumeno-okrast klobuk, diši po sadju in raste pretežno na brezah in jelšah.
Foto: Gregor Klarič.
SINONIMI: Agaricus comosus Fr. (1838), Agaricus comosus var. albus Peck (1885), Agaricus destruens Brond. (1829), Agaricus populneus Pers. (1828), Dryophila destruens (Brond.) Quél. (1886), Hemipholiota comosa (Fr.) Bon (1994), Hemipholiota destruens (Brond.) Romagn. (1980), Hemipholiota populnea (Pers.) Bon (1986), Myxocybe destruens (Brond.) R. Heim (1957), Pholiota comosa (Fr.) Quél. (1872), Pholiota comosa var. alba Peck (1885), Pholiota destruens (Brond.) Gillet (1876), Pholiota destruens var. edmundii A.H. Sm. & Hesler (1968)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2116