From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Pholiota lucifera, danični luskinar

<< Pholiota lubrica, spolzki luskinar | Gobe | Pholiota populnea, topolov luskinar >>

Pholiota lucifera, danični luskinar

Pholióta lucífera (Lasch) Quél. (1872)
Rod: Pholiota - luskinarji

Pholióta lucífera, danični luskinar
Pholióta lucífera - neužitna danicni luskinar

ZNAČILNOST: za gobo so značilne kapljičasto pritrjene luske na klobuku, minljiv obroček na betu in grenak okus, živi pa na lesu in lesnih ostankih, ki so v tleh. Ime danično se nanaša na vpadljivo svetlo barvo gobe, ki je zaradi tega bolj opazna na tleh, kot je opazna v prenesenem pomenu zvezda danica, kakor imenujejo planet Venero, ko se na začetku jutranjega dne pojavi na nebu. Latinski izraz lucifer označuje tudi prinašalca svetlobe.

KLOBUK: 3-7 cm premera, dežnikaste oblike, sprva polkroglast do kupolast, nato izbočen in sčasoma bolj ali manj ploščat ali razprt, rumene ali rumenjakasto rumene do rumeno rjavkaste barve, tudi svetlo cimetaste barve, delno zaobljen rob je bledo rjasto rjav in na robu ima tudi ostanke koprene oz. tančice, masten in viskoznega videza, pogosto rahlo grbast, na klobuku so kapljičaste luske, ki so majhne in stisnjene ter nepravilne in prehodne, so nekoliko temnejše cimetaste ali tudi rjavkaste barve, lahko tudi rdečkasto rjave, grobe na dotik, pogosto jih je največ na osredju klobuka.

TROSOVNICA: lističi so bledo voskasto rumeni, sčasoma postanejo nekoliko temnejši oz. svetlo rjaste barve ali oranžno rjave barve, gosti in nagneteni oz. tesno prilegajoči, robovi so v mladosti valoviti, ozki, sprva belo zarezani.

BET: 2-8(10) cm visok, 3-8 mm debel, valjast, večinoma enake barve kot klobuk in v zgornjem delu limonasto rumen do bledo cimetaste barve ter spodaj rjavkast, čvrst, obroček od koprene je minljiv oz. prehoden, vlaknast in luskast pod obročkom, rahlo zavit in ne vedno raven.

MESO: belkasto do rumenkasto, rumeno pod povrhnjico, čvrsto v betu, grenkega okusa in rahlo sladkobnega vonja.

TROSI: 6.5-9 x 4-5.5 µm, eliptični ali jajčasti, v profilu nejasno enostranski do fižolasti, gladki in brez vidnih kalčkov, trosni prah je rjasto cimetaste barve.

RASTIŠČE: raste na zakopanem lesu in lesnih ostankih listnatih in iglastih dreves, na koreninah, ki so v tleh v mešanih gozdovih, posamič ali v manjših skupinah, uspeva pozno poleti in jeseni, je redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Slavko Šerod.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Agaricus lucifer Lasch (1828), Agaricus luciferus Lasch (1828), Dryophila lucifera (Lasch) Quél. (1886), Pholiota lucifera subsp. friesiana P. Karst. (1879)

SpeciesFungorum:162348

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/PholiotaLucifera
Page last modified on 15 november 2024 14:22